US MARKETOtevírá za: 11 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vývoj dluhopisů v červenci

Dluhopisy mají za sebou úspěšný měsíc. Uvádíme přehled důležitých faktorů z pohledu cen dluhopisů.

Ondřej Matuška
Ondřej Matuška
14. 8. 2009 | 12:00

Dluhopisy v Evropské měnové unii a Americe

Během července ceny dluhopisů kolísaly, nakonec se jim podařilo zakončit měsíc se ziskem. Na začátku měsíce byla v Evropské unii zveřejněna nezaměstnanost, která byla vyšší, než trh očekával. Americké aukce státních dluhopisů dopadly úspěšně a investoři odházeli z rizikových aktiv. To vše způsobilo v důsledku zvýšený zájem o dluhopisy a pozitivně se tak projevilo v jejich cenách.

V polovině měsíce se situace změnila. Pozitivní makroekonomické údaje v podobě vyšší důvěry firem, zvyšující se aktivity v průmyslu a následně lepší než očekávané výsledky firem vyústily v růst akciových trhů a investoři opět dostali chuť riskovat, což vedlo k opětovnému poklesu cen dluhopisů.

Nakonec však přeci jen ceny uhájily nárůst cen a to díky smíšenému vývoji amerického HDP za 2. čtvrtletí. Více se dařilo eurovým dluhopisům. Index Bloomberg Effas Euro a US vzrostly o 1,8 a 0,5%.

České dluhopisy

Domácí obligace při prázdninovém aktivitě zaznamenaly mírný růst cen. Spouštěcím mechanismem byla především velmi úspěšná aukce dlouhodobých státních dluhopisů. Poptávka byla třikrát vyšší, než jaký objem byl v nabídce. Převis poptávky investorů vedl k růstu cen dluhopisů po celé délce výnosové křivky, tedy na dluhopisech všech splatností. Horší než odhadované údaje z maloobchodu a z průmyslu totiž zvedly pravděpodobnost, že Česká národní banka přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky a sníží klíčovou dvoutýdenní repo sazbu ze současných 1,5%, což se také stalo.

Kurz koruny pokračoval v nastoupeném posilování z předchozího měsíce, byť se jeho tempo poněkud snížilo. Pozornost globálních investorů se totiž více soustředila na další měny regionu, zejména na polský zlotý. Koruna nakonec vůči euru končila na úrovni 25,57 CZK/EUR, meziměsíčně o 1,6% silnější. Výnosová křivka se posunula níže o 15 – 30 bps, index Bloomberg Effas CR získal k dobru 1,0%.

Bps = basic points

Setina procenta.

Příklad: pokles výnosů o 30 bps znamená pokles o 0,3%.

Polské dluhopisy

Polské dluhopisy pokračovaly v růstu. Důvodem byl posilující měnový kurz a snížený objem nově vydávaných státních dluhopisů. Lepší makroekonomické údaje ukázaly polskou ekonomiku jako světlou výjimku regionu, do značné míry odolávající globální ekonomické recesi. Na jejich základě přitom Polská centrální banka zastavila snižování úrokových sazeb.

Příznivé údaje z domácí ekonomiky ukázaly silnou domácí poptávku. Ta na rozdíl od ostatních zemí v regionu dokáže kompenzovat výpadek v exportu a tato fakta vedla k akceleraci posilování kurzu zlotého. Ten zaznamenal z lokálních měn nejlepší měsíční výsledek, když vůči euru posílil o téměř 7%.

Výnosová křivka poklesla a zvýšila sklon, posun činil 10 – 50 bps (tedy výnosy se snížily o 0,1 – 0,5%). Index Bloomberg Effas Poland vzrostl o 1,7%, v korunovém vyjádření si však díky zmíněnému příznivému měnovému vývoji připsal k dobru silných 7,4%.

Maďarské dluhopisy

Maďarské dluhopisy díky dalšímu růstu cen v červenci prodloužily sérii úspěšných měsíců již na čtyři. Dařilo se obligacím napříč všemi splatnostmi. Kratší a střednědobé dluhopisy profitovaly ze započatého cyklu uvolňování měnové politiky. Centrální banka – pro většinu investorů překvapivě brzy – snížila úrokové sazby o 50 bps na 8,5% již na svém červencovém zasedání.

Ceny dlouhodobých obligací tlačil vzhůru přetrvávající zájem investorů o aktiva s dynamičtějším rizikovým profilem (rozvíjející se trhy, vysoce úročené dluhopisy) a též lepší inflační údaje. Kurz forintu také dále posílil, byť ne v takovém rozsahu jako polský zlotý. Vysoká úroková hladina a pokračující velmi příznivé výsledky zahraničního obchodu pomohly forintu k meziměsíčnímu zisku 2,4% vůči euru. Výnosová křivka se posunula níže po celé délce v rozsahu 100 – 120 bps (tj. o 1-1,2%).

Index Bloomberg Effas Hungary získal 4,7%, v korunovém vyjádření dokonce 5,6%.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika