Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB

Dolarový index, který měří výkon amerického dolaru oproti ostatním hlavním světovým měnám, posílil za první kvartál o 9 %, což je hned po krizovém třetím čtvrtletí 2008 nejlepší výsledek americké měny za posledních bezmála 23 let. Společná evropská měna naopak zažila rekordně neúspěšný kvartál, vůči americké měně dokonce nejhorší za dobu své šestnáctileté existence (-11 %).
Americký dolar se začal stávat horkým zbožím už během 2. pololetí 2014, začátkem roku 2015 se tento trend jen umocnil. Sázka na posílení USD se stala takřka konsenzem trhu. Důvodem byla v první řadě očekávaná rozdílnost měnových politik amerického Fedu na straně jedné a ECB, Bank of Japan, případně Švýcarskou národní bankou na straně druhé.
ECB "tajně" spoléhá na slabé euro
Zatímco druhé zmíněné mají a pravděpodobně prozatím budou mít tendenci dále uvolňovat měnové podmínky, v případě americké centrální banky trhy čekají v druhé polovině letošního roku zahájení zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka naopak v lednu odstartovala program rozsáhlých nákupů vládních dluhopisů členských zemí, jenž má probíhat minimálně do září 2016. To tlačilo jejich požadované výnosy na rekordní minima, v některých případech viditelněji do záporu, a zároveň vytlačovalo investory, kteří se ve zvýšené míře přesouvali do atraktivněji úročených amerických vládních dluhopisů.
Slabší kurz společné evropské měny je přitom nepochybně primárním kanálem znovuoživení inflace v eurozóně, na který ECB svým programem kvantitativního uvolňování měnové politiky cílí(ECB zdůrazňuje, že hlavním kanálem je podpora úvěrování skrze peníze, které banky získají za prodané cenné papíry - pozn. red.).
Vzhledem k tomu, jakého posunu kurzu EUR/USD jsme byli v uplynulých měsících svědky, a s ohledem na současný příliv horších makroekonomických dat ze Spojených států se **pro nejbližší období jeví jako pravděpodobný scénář konsolidace či určitá korekce nad 1,10 EUR/USD. V delším výhledu však očekáváme obnovení nastoupeného silného trendu zhodnocování USD, jež by mělo vést k prolomení parity eura a dolaru (pravděpodobně ještě letos), později dost možná i k ataku historicky nejsilnějších úrovní pod hladinou 0,85.
Jako určující faktor vnímáme pokračující odklon měnových politik Fedu a ECB v souvislosti s odlišným ekonomickým vývojem a trvající odliv investic z evropských dluhopisů do atraktivněji úročených dolarových. Proti tomuto scénáři by působily například revize či ukončení programu nákupu dluhopisů ze strany ECB (v reakci na rychlejší oživení a obnovení inflace) či úspěšně zvládnutý odchod Řecka z eurozóny.
Aktuality
