Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně, německý index DAX překonal hranici 12 tisíc bodů

Evropské akciové trhy zahájily nový týden rozšířením sedmiletého maxima, německý index DAX poprvé v historii pokořil hranici 12 tisíc bodů.
Britský FTSE 100 připsal 0,94 %, francouzský CAC 40 1,01 % a německý DAX 2,24 % a poprvé v historii překonal hranici 12 tisíc bodů, nad níž rovnou i uzavřel na hladině 12 167,72 bodu. Regionální Stoxx Europe 600 zpevňoval o necelé procento, nahoru ho táhly automobilky a maloobchod, v červených číslech se naopak pohyboval sektor stavebnictví a ropný sektor.
Regionální Stoxx Europe 600 se v pondělí vyšplhal na nejvyšší hodnotu od července 2007 a nachází se jen 1,3 % pod rekordem dosaženým v roce 2000.
"Jedná se o velmi příznivé prostředí," říká Hendrik König, akciový stratég z B. Metzler Seel Sohn & Co. "Všechna velká makro témata v současnosti - kvantitativní uvolňování, slabé euro, centrální banky, silnější spotřeba v Německu - hrají do karet německým akciím," dodává. DAX v letošním roce zažil 24% rally, švýcarský SMI index ode dna, na něž spadl v polovině ledna, kdy švýcarská centrální banka šokovala trhy nečekanou změnou politiky, připsal už 17 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Rusko není ochotno připojit se k chystané restrukturalizaci ukrajinského dluhu, který má Ukrajina u zahraničních věřitelů. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva podle něj očekává, že Kyjev jí splatí své dluhopisy v částce tří miliard dolarů v určeném prosincovém termínu.
- Kritika politiky České národní banky (ČNB) od prezidenta Miloše Zemana je nelogická a komicky chybná. V rozhovoru pro HlídacíPes.org, který otiskl časopis Týden, to uvedl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Zemanovy komentáře se podle něj moc neliší od jednoduchého měnového populismu a v měnové politice by si od něj radit nenechal.
- Řecko nepřijme žádné podmínky, které by znamenaly návrat k tvrdé úsporné politice. Prohlásil to v pondělí premiér Alexis Tsipras a dodal, že pevně věří, že se podaří s mezinárodními věřiteli uzavřít uspokojivou dohodu, která by Řecku zajistila financování. "Klíčem k úctyhodnému kompromisu (s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem) je uznat, že předchozí politika drastických úspor selhala, a to nejen v Řecku, ale i v celé Evropě," řekl v rozhovoru Tsipras.
- Evropská centrální banka v prvním týdnu kvantitativního uvolňování, které zahájila 9. března, nakoupila dluhopisy za 9,75 miliardy eur. Vzhledem k tomu, že se zavázala k nákupům v objemu 60 miliard eur měsíčně, by však průměrně měla týdně nakupovat dluhopisy za zhruba 15 miliard eur.
- Rusko změnilo své rozpočtové plány na letošní rok. Vláda očekává, že letos utratí 3,1 bilionu rublů z rezervního fondu, což je méně než původní plán. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí ministerstvo financí předložilo dolní komoře ruského parlamentu. Rusko by ale i tak za jediný rok vyčerpalo dvě třetiny svého rezervního fondu, který je hlavním zdrojem prostředků pro úhradu rozpočtových schodků.
- Řecko má jen minimální šanci na vyplacení reparací za škody, které v zemi za druhé světové války způsobili nacisté. Berlín se totiž může právně opřít o dohodu o sjednocení Německa z roku 1990, v níž vítězné mocnosti označily otázku odškodného za uzavřenou, řekl německý právní odborník Eberhard Rondholz. Podle něj ale zůstává otevřená otázka splacení vynucené půjčky, kterou Řecko muselo poskytnout nacistům a které by se mohlo domáhat u občanského soudu.
- Pětiletku obnovy Krymského poloostrova vyhlásil v pondělí v Simferopolu šéf ruské krymské správy Sergej Aksjonov na slavnostním shromáždění, věnovaném prvnímu výročí krymského referenda. Krym má podle plánu do roku 2020 vyřešit hlavní hospodářské problémy včetně dopravního spojení s Ruskem.
- Švédské společnosti Hennes & Mauritz stouply v prvním čtvrtletí jejího finančního roku tržby o čtvrtinu na 40,3 miliardy švédských korun. Oznámila to v pondělí firma, která je druhým největším prodejcem oděvů na světě. Výsledek podpořil slabší kurz švédské koruny.
- Představenstvo švýcarské společnosti Holcim odmítlo podmínky navrhované fúze s konkurenčním francouzským výrobcem stavebnin Lafarge. Transakcí měla vzniknout jednička na trhu cementu s tržní hodnotou kolem 55 miliard dolarů. Holcim ve svém pondělním prohlášení navrhl zahájit nové jednání o otázkách řízení a směnném poměru akcií. Lafarge ve vlastním sdělení uvedl, že je ochoten uvažovat o možných změnách ve směnném poměru, jiné změny podmínek ve stávající dohodě ale prý nepřijme.
- Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se stahuje ze svých projektů na těžbu z břidlic v Jihoafrické republice. Důvodem jsou současné nízké ceny energií na trhu a zpoždění v získání licence na průzkum v oblasti pánve Karoo, oznámila v pondělí společnost.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
