Americké akcie zahájily týden silnou rally, dolar oslaboval

Investoři v pondělí po třech týdnech poklesu cen akcií měli chuť nakupovat. Cena ropy WTI otestovala mnohaleté minimum pod 43 USD za barel, postupně ale ztráty napravila. Dolar oslaboval, jeho prudké posílení zřejmě vytvořilo příležitost pro alespoň krátkodobou korekci.
Index Dow posílil o 1,28 % na 17 977,29 bodu, S&P 500 přidal 1,35 % na 2 081,17 bodu a Nasdaq narostl o 1,19 % na 4 929,51 bodu. Posílily akcie ve všech deseti hlavních sektorech, relativně nejméně se dařilo energetickému odvětví a titulům ze sektoru základních materiálů, méně než procento přidaly ještě firmy z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 2,44 % na 15,61 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,09 %.
"Trhy se nyní soustředí na měny. A v pondělí slabší dolar poslal akcie vzhůru," uvedl pro CNBC Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group. "Čeká se na středeční vyjádření Janet Yellenové po zasedání FOMC." Analytici budou vyhlížet především to, zda Fed vypustí slovo "trpělivost" ze svého výhledu pro další stanovování základního úroku.
Po oznámení dat z trhu práce za únor se očekávání trhu posunula k dřívějšímu pohybu sazeb v USA, kromě trhu práce ale z americké ekonomiky přicházejí spíše horší údaje. Výhled na zasedání FOMC tak není ani zdaleka jednoznačný.
Americký dolar v pondělí na devizovém trhu oslaboval. Investoři se obávají, že prudký růst dolaru z poslední doby by mohl přimět centrální banku USA k větší obezřetnosti při plánovaní zvyšování úrokových sazeb.
Goldman Sachs vydala aktualizaci svého výhledu na kurz eura vůči dolaru. Pro euro velice negativní, pro americké akcie dost možná také.
Od května loňského roku dolar vůči koši šesti hlavních měn posílil o 24 %. Tento vysoký růst by se mohl stát hlavním tématem zasedání měnového výboru Fedu v tomto týdnu. Podle některých analytiků byl růst příliš vysoký a přišel příliš brzy a mohlo by to mít dopad na inflační cíl Fedu.
Akcie Walgreens Boots Alliance (+3,64 %) stouply na historické maximum poté, co firma v pátek oznámila, že se 23. března začlení do indexu Nasdaq 100. UBS snížila výhled zisku Microsoftu (+0,43 %) kvůli očekávané slabší poptávce po počítačích, výzvám na mobilním trhu a dopadům silnějšího dolaru. Netflix (-3,75 %) obdržel snížení doporučení z "držet" na "prodat" od Evercore, zdůvodněný mimo jiné velkou konkurencí na trhu se streamovaným videem.
Cena ropy WTI klesla pod 43 USD za barel, postupně ale část ztrát napravila a zlevnila "jen" zhruba o 3 %. Trh s ropou je nasycený, například Alan Greenspan, bývalý předseda Fedu, nedávno uvedl, že produkce ropy z USA v podstatě nemá kam plynout.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru vzrostla o 0,1 %, očekával se přitom 0,2% růst po 0,3% poklesu v lednu (revidováno z +0,2 %). Produkce zpracovatelského sektoru klesla o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace, a lednová data byla revidována výrazně níže na 0,3% pokles z původně hlášeného 0,2% růstu. Využití kapacit spadlo na 78,9 % ze 79,1 % (revidováno z 79,4 %) při očekávání 79,5 %.
- Evropská centrální banka v prvním týdnu uskutečňování programu nákupů státních dluhopisů koupila obligace za 9,75 miliardy eur. Údaje ECB podle analytiků ukazují, že pokud chce banka splnit měsíční plán nákupů v objemu 60 miliard eur, bude muset svou aktivitu na trhu v příštích týdnech zintenzivnit. Mario Draghi, šéf ECB, v pondělí na konferenci ve Frankfurtu mimo jiné uvedl, že ekonomika zemí eura začíná těžit ze slabšího eura i z nízkých cen ropy. Politici by podle něj měli využít optimističtějšího ekonomického výhledu k naplánování reforem, které Evropa potřebuje k dlouhodobé prosperitě. Vyzval také k hlubší integraci kontinentu.
- Americká společnost Facebook zveřejnila podrobnější pravidla pro zveřejňování obsahu, včetně toho, co už na své síti nehodlá tolerovat. Rozšířené zásady obsahují více příkladů a novou samostatnou kategorii "nebezpečné organizace". Facebook provozuje stejnojmennou sociální síť, která je podle počtu uživatelů největší na světě. Firma doufá, že teď bude jasnější, jaké příspěvky bude zakázáno na její síti zveřejňovat.
- Oživení globální ekonomiky zůstává příliš pomalé, křehké a nevyrovnané. Řekla to v pondělí šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Upozornila zvláště na rizika nestability na finančních trzích vyplývající z odlišné měnové politiky předních světových centrálních bank.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v březnu spadl na 53 bodů, trh očekával růst na 57 bodů z únorových 55 bodů.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State) v březnu klesá na 6,9 bodu ze 7,78 bodu v únoru (odhad: 8 bodů).
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals International hodlá převzít amerického výrobce léčiv Salix Pharmaceuticals. O fúzi společnosti informovaly už na konci února, kdy se dohodly na částce 158 dolarů za akcii v hotovosti, tedy zhruba 10 miliard dolarů (včetně dluhu firmy Salix měla transakce hodnotu 14,5 miliardy dolarů). V pondělí Valeant oznámila, že se společnosti dohodly na navýšení kupní ceny na 173 dolarů za akcii.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch
Aktuality
