US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v úterý na předchozí růst nenavázaly a převážně zlevnily

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci po slibném pondělním oživení v záporném teritoriu a dva ze tří nejsledovanějších indexů se během dne nad nulu vůbec nepodívaly. Investoři na Wall Street vyčkávají a sledují začínající dvoudenní zasedání měnového výboru centrální banky, aby odhadli, kdy se začnou v USA zvyšovat úrokové sazby.

Redakce IW
Redakce IW
17. 3. 2015 | 21:00
Americké akcie

Dow oslabil o 0,71 % na 17 849,08 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,33 % na 2 074,28 bodu. Ze tří nejsledovanějších indexů tak v plusu skončil jen technologický Nasdaq, který přidal 0,16 % na 4 937,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl jen nepatrně na 15,66 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o dva bazické body na 2,05 %.

V zelených číslech v úterý uzavřely jen síťové služby, energetické odvětví a technologický sektor. Nedařilo se zejména sektorům necyklického a cyklického spotřebního zboží, telekomunikačnímu odvětví a sektoru zdravotní péče.

"Trhy za sebou mají docela hrbolaté období, vcelku nikam se ale neposunuly," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Je to zapříčiněno především zvýšenou nejistotou ohledně budoucího nastavení úrokových sazeb v USA a ne úplně jasným směřováním americké ekonomiky."

Hlavní úterní události na amerických trzích

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce letadel Boeing (+0,55 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,55 %) a softwarové společnosti Microsoft (+0,32 %). Nejhlouběji v mínusu naopak skončily cenné papíry chemického obra DuPont (-3,10 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,90 %) a provozovatele platebních karet Visa (-1,68 %).

Akcie výrobce kosmetiky Avon Products (+0,55 %) oživily po třech dnech souvislého poklesu. Akcie firmy nicméně od začátku roku ztrácejí zhruba 19 % a v pátek budou vyřazeny z indexu S&P 500 a přesunuty do indexu S&P 400.

Dařilo se také akciím letecké společnosti American Airlines Group (+6,91 %), které v pátek po konci obchodování vstoupí do indexu S&P 500, v němž nahradí cenné papíry Allergan.

Dále zdražily například akcie výrobce zdravotnických přístrojů Boston Scientific (+0,93 %). Akcie firmy nahoru v úterý táhla druhý den v řadě zpráva, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil její nové zařízení, které pacienty chrání před mozkovou mrtvicí.

Mírně na NYSE zdražily i akcie čínské e-commerce firmy Alibaba Group Holding (+0,60 %), na které analytici ze společnosti Stifel Nicolaus zvýšili investiční doporučení na "buy" z "hold".

Akcie výrobce palivových článků Plug Power (-5,09 %) naopak zlevnily o více než pět procent poté, co společnost oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ztrátou 7,2 milionu dolarů neboli 0,04 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala ztrátu 28,9 milionu dolarů neboli 0,28 USD na akcii. Upravená ztráta na akcii v posledním loňském čtvrtletí dosáhla dokonce 0,08 USD. Tržby podniku meziročně vzrostly na 21,5 milionu dolarů z 8 milionů dolarů.

Po konci obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky například technologické firmy Adobe Systems či Oracle.

Společnost Adobe Systems (v řádném obchodování +1,70 %) vykázala za první čtvrtletí svého nového fiskálního roku zisk 85 milionů dolarů neboli 0,17 USD na akcii. Upravený zisk dosáhl 0,44 USD na akcii při tržbách 1,1 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 0,49 USD na akcii. Loni firma ve stejném období dosáhla upraveného zisku 0,30 USD na akcii. Akcie Adobe Systems na výsledky v poobchodní fázi reagovaly zhruba 4% zlevňováním.

Firma Oracle (v řádném obchodování -1,24 %) za své třetí fiskální čtvrtletí vykázala upravený zisk 0,68 USD na akcii (v souladu s odhady) při tržbách 9,33 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že společnost dosáhne tržeb 9,47 miliardy dolarů. Akcie Oracle v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o 3,5 %.

Dolar v úterý podruhé v řadě oslabil

Americký dolar v úterý druhou seanci za sebou oslaboval. Důvodem byly nečekaně slabé statistické údaje z USA, podle kterých v únoru tamní zahájená výstavba klesla o 17 % na celoroční tempo 897 tisíc jednotek. Trend postupného zotavování sektoru rezidenční výstavby narušilo hlavně nepříznivé počasí.

K euru dolar oslabil z 1,057 EUR/USD na 1,059 EUR/USD a k japonskému jenu zůstal prakticky beze změny na 121,36 USD/JPY.

Ve středu ve Spojených státech skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Investoři nečekají, že by Fed rozhodl o zvýšení základní úrokové sazby ze současné nuly až 0,25 %, kde ji drží šest let. Očekávají však, že by šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci po zasedání banky ze svého vyjádření mohla vypustit frázi o tom, že bude Fed ohledně zvyšování sazeb trpělivý.

Analytici všeobecně očekávají, že by Fed mohl začít sazby zvyšovat už v červnu. Nicméně poslední smíšená statistika a silný růst hodnoty dolaru vyvolávají mezi investory obavy, že by Fed mohl zvyšování úroků ještě odložit.

Světové ceny ropy v úterý pod tlakem zahlceného globálního trhu nadále klesaly a Brent i WTI sestoupily na minimum od počátku února. Trh později ztráty zmírnil pod vlivem oslabení amerického dolaru.

Ropu stlačují neustále rostoucí zásoby na americkém trhu, zprávy o nárůstu těžby v Libyi a možnost dohody mezi světovými mocnostmi a Íránem. "Členové kartelu OPEC vytrvale těží na vysoké úrovni a poptávka v Evropě a Číně roste jen stěží," řekl agentuře Reuters Kash Kamal z firmy Sucden Financial. "Trh je stále naladěn na pokles."

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 78 centů na 53,38 USD za barel a cena severomořské ropy WTI ve stejnou chvíli klesala o 1,2 dolaru na 44,91 USD za barel. Během dne se ale Brent obchodoval i za 52,60 USD za barel.

Produkce ropy v Libyi i přes pokračující boje mezi milicemi a vládními silami nadále roste. V příštích dnech by měla země vyvézt z východních přístavů přes 1,2 milionu barelů ropy.

Komerční zásoby suroviny v USA minulý týden podle odhadů rostly desátý týden za sebou na nová rekordní maxima. Pravidelné údaje zveřejní ve středu vládní Úřad pro energetické informace.

Trh znervózňují i vyhlídky na dohodu šesti mocností s Íránem o jeho jaderném programu. V takovém případě by se na trhu v druhém pololetí objevil dodatečný milion barelů ropy denně, odhadují analytici z Commerzbank.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o šest dolarů na 1 149 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla téměř o sedm centů na 15,56 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár