Brzký růst sazeb v USA je hotová věc

Americká měna má nakročeno k tomu, aby vykázala nejvýraznější čtvrtletní růst od roku 1992. Výrazné posílení dolaru k euru samozřejmě nepřišlo jen tak. Podle analytiků z finančního ústavu Bank of America Merrill Lynch je evidentní, že se v brzké době na finančních trzích stane něco velkého.
Za posledních 12 měsíců dolar k euru zpevnil o více než 23 % a aktuálně je k jednotné evropské měně nejsilnější od roku 2003. Od začátku letošního roku zpevňuje zhruba o 12 %.
Jak vyplývá z přiloženého grafu, každý extrémní vývoj kurzu dolaru měl v historii svůj důvod, ať již šlo o krizi evropského mechanismu směnných kurzů ze začátku 90. let, asijskou finanční krizi z přelomu let 1997 a 1998 či pád banky Lehman Brothers z roku 2008. Je tedy poměrně logické, že i tentokrát trhy čeká něco velkého. A mnozí tuší, že v tom bude mít prsty Fed, respektive jeho plán na zvyšování úrokových sazeb.
Ve Spojených státech ve středu skončí dvoudenní zasedání měnového výboru tamní centrální banky. Trh sice nečeká, že by banka o růstu sazeb rozhodla již nyní, doufá však, že šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci alespoň naznačí, kdy by banka s úroky mohla začít hýbat. Podle chování obchodníků na měnovém trhu by to mělo být již velmi brzy, nejvíce se sází na červen.
V Evropě navíc Evropská centrální banka 9. března spustila vlastní verzi kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně, které by mělo trvat minimálně do září 2016. To naopak tlačí dolů euro, což dolaru pomáhá k ještě výraznějšímu růstu vůči jednotné evropské měně.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch
Aktuality
