Výhled na vývoj cen dluhopisů českých, maďarských a polských

Ceny dluhopisů, resp. jejich výnosy závisí na mnoha faktorech. Přinášíme pohled na nacházející měsíce.
Dluhopisy v červenci
Domácí obligace při prázdninovém aktivitě zaznamenaly mírný růst cen. Spouštěcím mechanismem byla především velmi úspěšná aukce dlouhodobých státních dluhopisů. Nabízený objem nestačil poptávce a byl téměř trojnásobně přepsán. Převis poptávky investorů vedl k růstu cen dluhopisů po celé délce výnosové křivky, tedy všech splatností. Horší než odhadované údaje z maloobchodu a z průmyslu totiž zvedly pravděpodobnost, že Česká národní banka přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky a sníží klíčovou dvoutýdenní repo sazbu ze současných 1,5%, což se také stalo.
Trh firemních dluhopisů nadále pokračoval v trendu snižování průměrných kreditních marží, dařilo se zejména nižším ratingovým kategoriím, z pohledu odvětví pak realitnímu a technologickému sektoru. Celkově tedy i ceny korporátních dluhopisů rostly.
Kreditní marže
Je přirážka za úvěrové riziko.Je to rozdíl mezi bezrizikovou úrokovou sazbou (např. výnos státních pokladničních poukázek) a výnosem do splatnosti.
Výhled
Ceny korunových státních dluhopisů, především delších splatností, dle našeho názoru v dalších měsících porostou. V důsledku toho se výnosová křivka posune dolů a sníží svůj extrémně strmý tvar.
Vysoké výnosy do splatnosti (i přes 6% při repo sazbě ČNB 1,5%) byly důsledkem vysoké nabídky nových státních dluhopisů v době, kdy kulminovala rizikové averze v prvním čtvrtletí. V té době se z trhu také stáhly zahraniční investoři.
Sentiment se však od té doby diametrálně změnil, což však český obligační trh do této doby reflektoval pouze minimálně.
Pro růst cen českých státních dluhopisů v druhé polovině roku hovoří následující faktory:
• nízká současná aktivita Ministerstva financí na primárním trhu,
• výrazný pokles kreditních marží dluhopisů okolních zemí (Polsko, Maďarsko) v předchozích měsících,
• a v pro mnoho investorů překvapivé snížení úrokových sazeb Českou národní bankou počátkem srpna.
Výhled pro polské dluhopisy
Polský zlotý konečně začal naplňovat naše očekávání a výrazněji posílil. Střednědobý trend posilování zlotého tím však dle našeho odhadu pouze započal, polská měna by měla v druhém pololetí dále sílit. I přes dosažené zisky z posledních týdnů byl totiž zlotý na konci července v meziročním srovnání o téměř 30% slabší vůči euru.
Důsledek posílení PLN vůči CZK
Při posilování zlotého budou aktiva zakoupená v českých korunách získávat na hodnotě. I když se kurz polských dluhopisů nezmění, tak při přepočítání do CZK bude jejich hodnota vyšší. Za jeden PLN totiž investor dostane zpět vyšší částku v CZK.
Silná domácí poptávka a excelentní výsledky zahraničního obchodu pomohou polské ekonomice ustát globální hospodářskou recesi na rozdíl od menších otevřených ekonomik bez výraznějšího propadu. To by mělo měnový kurz dále podpořit. Potenciál PLN investic tedy nadále spatřujeme primárně v očekávaném měnovém posílení.
Výhled pro maďarské dluhopisy
V případě maďarských dluhopisů je situace jiná. Po rozsáhlém a nepřetržitém růstu od března se naopak dle našeho názoru již citelně snížil poměr potenciální výnos/riziko (minimálně pro nejbližší měsíce). Střednědobý výhled zůstává relativně příznivý a obligační výnosy by později měly dále dle našeho odhadu klesat v souladu se snižujícími se sazbami centrální banky. To znamená růst ceny maďarských dluhopisů.
Pokud by však došlo ke korekci poptávky po rizikových aktivech, budou maďarská aktiva v rámci středoevropského regionu první na prodej a jejich ceny by v takovém případě mohly i výrazněji korigovat dosavadní růst.
Aktuality
