Evropské akcie ve středu posílily díky novému rozpočtu Spojeného království i švédské centrální bance

Evropské akcie ve středu mírně posilovaly díky burze v Londýně, kde investoři pozitivně zareagovali na vystoupení ministra financí George Osbornea, který v parlamentu přednesl nový návrh rozpočtu. Evropské trhy podpořilo také další snížení úrokové sazby ze strany švédské centrální banky.
Britský FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, francouzský CAC 40 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 % a německý DAX odepsal bezmála půl procenta. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,33 %, nejlépe si vedly ropný a stavební sektor, ztrácely naopak automobilky a sektor základních materiálů.
Švédský OMX Stockholm 30 vyskočil o 1,7 % poté, co centrální banka stáhla úrokovou sazbu hlouběji do mínusu a rozšířila program kvantitativního uvolňování. "Švédská centrální banka nás opět překvapila další injekcí likvidity a navíc George Osborne zaujal poměrně býčí postoj ohledně britské ekonomiky," říká Steven Santos, broker z X-Trade Brokers. "Evropské akcie jsou stále dobrou volbou. Poslední dobou vidíme trochu tlak na akcie automoblek, ale to je spojeno čistě se sbíráním zisků," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Švédská centrální banka ve středu snížila úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a rozšířila nákupy státních dluhopisů, s nimiž začala minulý měsíc. Nečekaným krokem Riksbank reagovala na posilování kurzu švédské koruny, které by mohlo zmařit nedávné oživení inflace.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 %, dosud předpovídala 1,1 %. Na příští rok očekává zrychlení růstu na dvě procenta, což představuje rovněž zlepšení o 0,3 procentního bodu proti předchozímu listopadovému výhledu.
- Francie dostojí svým závazkům a bude se snažit snížit deficit rozpočtu, zároveň však neudělá nic, čím by ohrozila hospodářský růst. Řekl to ve středu francouzský premiér Manuel Valls. "Evropa potřebuje silnou, ekonomicky konkurenceschopnou Francii a Francie a ostatní členské státy samozřejmě potřebují silnou Evropu," řekl Valls na společné tiskové konferenci se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
- Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Ve středu to oznámila agentura Interfax. Podle premiéra nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva.
- Britský ministr financí George Osborne přednesl ve středu návrh státního rozpočtu. Uvedl, že zatímco hospodářský růst a nezaměstnanost budou letos lepší, než se původně čekalo, inflace naopak zpomalí. Práce na fiskální stabilitě země podle něj ani zdaleka není hotová a Spojené království by ve svém úsilí o vyrovnané veřejné finance nemělo polevovat. Deficit rozpočtu podle něj letos dosáhne 5 % HDP, postupně by se však měl snižovat v letech 2018-2019 by měl rozpočet vykázat přebytek 0,2 % HDP.
- Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve středu prohlásil, že Řecku, které se snaží vyjednat nové podmínky záchranného programu, začíná docházet čas. "Máme dojem, a každý, kdo se touto otázkou zabývá, tento dojem sdílí, že Řecku začíná docházet čas. Očividně mají určité problémy," řekl Schäuble na tiskové konferenci a dodal, že Řecko opakovaně tvrdilo, že si nepřeje třetí záchranný program.
- Německá vláda uvolní v příštích čtyřech letech 20 miliard eur na investice do infrastruktury, rozvoje měst a klimatických opatření. Počítají s tím rozpočtové rámce na roky 2016 až 2019, které ve středu kabinet schválil. V tomto období hodlá Německo zachovat vyrovnaný rozpočet, s nímž hospodaří od loňského roku.
- Eurozóna: Přebytek obchodní bilance se v lednu snížil na 7,9 miliardy eur (prosinec: 24,3 miliardy eur, odhad: 15 miliardy eur).
- Stavební výroba v eurozóně v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,9 % (prosinec: +0,2 %, revidováno z -0,8 %).
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do ledna letošního roku stagnovala na 5,7 %, očekával se přitom pokles na 5,6 %. Růst průměrné týdenní mzdy zpomalil na 1,8 % po předchozích 20,1 % (odhad: 2,2 %). Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v únoru klesl o 31 tisíc, očekával se pokles o 30 tisíc po předchozích 39 400 (revidováno z 38 600).
- Španělský módní kolos Inditex, který vlastní například obchody Zara, loni zvýšil čistý zisk o pět procent na 2,5 miliardy eur. Firma uvedla, že jí pomohlo hospodářské oživení, které podpořilo poptávku na velkých evropských trzích. Inditex je největším maloobchodním prodejcem oděvů na světě. Celkové tržby vzrostly o osm procent na více než 18 miliard eur.
- Ztráta španělské automobilky Seat v loňském roce klesla o více než polovinu na 66 milionů eur. Tržby se naopak o téměř 16 % zvýšily a dosáhly rekordních 7,5 miliardy eur. Informovala o tom ve středu agentura DPA.
Zdroj: Bloomberg