US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie ve čtvrtek skončily převážně v plusu, britská burza během dne stoupla na historické maximum

Většina akcií na hlavních evropských trzích ve čtvrtek uzavřela v zelených číslech. Burzám starého kontinentu pomohla americká centrální banka (Fed), která ve středu zakončila své dvoudenní zasedání prohlášením, ze kterého sice vyškrtla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá, zároveň ale zdůraznila, že i tak nebude nikam spěchat.

Redakce IW
Redakce IW
19. 3. 2015 | 17:55
Evropské akcie

Německý DAX sice klesl o 0,20 %, britský FTSE 100 ale o 0,25 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,07 %. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z realitního odvětví. Zaostaly naopak akcie chemiček, tituly z průmyslového odvětví a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby.

Britský index FTSE 100 se během dne vyšplhal na nový intradenní rekord 6 982,79 bodu v reakci na to, že britská centrální banka zmírnila naděje na brzké zvýšení úrokových sazeb. Později ale část zisků odevzdal.

Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 zpevnil o 0,06 % na 3 670,73 bodu, široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,55 % na 400,83 bodu, což je nejvyšší hodnota od září 2000, a index FTSEurofirst 300 obchodování zakončil na hodnotě 1 597,56 bodu s přírůstkem 0,46 %

Akcie výrobce pneumatik Pirelli krátce vystoupily na nejvyšší hodnotu za 25 let a v závěru zpevnily o 3,3 %. Stalo se tak po zprávách, že představenstvo by se mohlo rozšířit o asijského investora, který by pak spolu s některými současnými investory zahájil odkup podílů od stávajících vlastníků a akcie Pirelli by poté byly staženy z burzy.

Cenným papírům ze sektoru ropy a zemního plynu se dařilo navzdory dalšímu poklesu cen černého zlata. Celý sektor přidal 1,56 %, zatímco cena severomořské ropy Brent ropa krátce po 18.00 SEČ klesala o o více než dva dolary na 54,10 USD za barel a americká ropa WTI zlevňovala o 1,62 dolaru na 45,15 USD za barel.

Akcie italské energetické společnosti Enel stouply téměř o dvě procenta. Firma ve čtvrtek oznámila, že v příštích pěti letech hodlá zvyšovat zisk i dividendu. Plánuje se přitom zaměřit na rozvíjející se trhy, například na Latinskou Ameriku nebo Afriku, a na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Akcie Enelu stouply i přesto, že za loňský rok firma vykázala prudký pokles zisku.

Americká centrální banka (Fed) ze svého středečního prohlášení z březnového zasedání vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování krátkodobých úrokových sazeb "trpělivá". Banka nicméně růst úroků podmiňuje dalším zlepšováním situace na trhu práce a jasnými známkami růstu inflace. Agentura Reuters upozornila, že to de facto znamená posunutí termínu prvního zvýšení sazeb minimálně na říjen.

Fed zároveň vydal aktualizovanou ekonomickou prognózu. Nově banka čeká, že hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce vzroste o 2,3-2,7 % (prosincový odhad: 2,6-3,0 %). Příští rok by ekonomika měla posílit o 2,3-2,7 % (předchozí odhad: 2,5-3,0 %) a v roce 2017 by měla vzrůst o 2-2,4 % (předchozí odhad: 2,3-2,5 %). Inflace by v USA v letošním roce měla dosáhnout 0,6-0,8 % (předchozí odhad: 1-1,6 %), příští rok by měla činit 1,7-1,9 % (předchozí odhad: 1,7-2 %) a v roce 2017 by měla vzrůst na 1,9-2 % (předchozí odhad: 1,8-2 %).

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích

  • Švýcarská vláda ve čtvrtek výrazně snížila odhad ekonomického růstu na letošní a příští rok. Reaguje tak na nedávné rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit limit pro růst franku vůči euru. Podle nového odhadu vláda čeká v letošním roce zvýšení hrubého domácího produktu o 0,9 % a v příštím roce o 1,8 %. Doposud čekala, že ekonomika letos stoupne o 2,1 % a příští rok tempo růstu zrychlí na 2,4 %.
  • Ruská ekonomika, kterou těžce zasáhly nízké ceny ropy a západní sankce, má již nejhorší za sebou. Uvedl to ve čtvrtek ruský ministr financí Anton Siluanov. Podle ministra se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 %, napsala agentura Reuters.
  • Největší německé aerolinky Lufthansa ve čtvrtek kvůli stávce pilotů zrušily polovinu plánovaných mezikontinentálních letů. Protest se týká i nákladního dopravce Lufthansa Cargo, podle vyjádření aerolinek ale žádný nákladní let odvolán nebyl. Na krátké a střední vzdálenosti létá Lufthansa po středeční stávce podle plánu, náhradní letový řád pro pátek, kdy piloti plánují další protest, chce zveřejnit později během čtvrtka.
  • Eurozóna: Náklady na práci se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,1 % (revize předchozího čtvrtletí: +1,4 %).
  • Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.
  • Britská centrální banka (BoE) by ve snaze zabránit klesající inflaci mohla snížit úrokové sazby na rekordní minimum. Prohlásil to ve čtvrtek hlavní ekonom BoE Andy Haldane. Guvernér banky Mark Carney nicméně takový krok odmítá.
  • ECB zvedla peněžní strop v programu nouzové likvidity (ELA) pro Řecko o 400 milionů eur. Řecká centrální banka přitom údajně požadovala navýšení o 900 milionů eur.

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár