US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

ŠOK! Americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních míst, nejméně od roku 2013. Růst úrokových sazeb v nedohlednu?

Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než předpovídaly i ty nejpesimističtější scénáře. Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen 126 tisíc nových pracovních míst. To je jen zhruba polovina oproti očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Odhady byly nastaveny na přírůstek 245 tisíc míst po únorových 264 tisících nových míst (revidováno z 295 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 5,5 %. Investoři spekulují, zda Fed zvyšování sazeb neodloží až na příští rok.

Průměrná hodinová mzda se v březnu meziměsíčně zvýšila o 0,3 % při očekávání růstu o 0,2 %. V únoru mzdy stouply meziměsíčně o 0,1 %. V meziročním srovnání se hodinová mzda v březnu zvýšila o 2,1 % po 2% růstu v únoru.

Vývoj mezd je jedním z důležitých faktorů, které centrální banka v rámci příprav zvyšování úrokových sazeb sleduje. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci po posledním zasedání banky mimo jiné řekla, že pro zvyšování sazeb není nezbytně nutné, aby se inflace dostala na 2 %. Dostačující podle ní teoreticky může být, aby solidním tempem rostly mzdy, které růst spotřebitelských cen předznamenávají.

Slabý výsledek tvorby pracovních míst však nahrává názoru, že Fed se zvyšováním sazeb bude ještě nějakou dobu vyčkávat. Donedávna se čekalo, že banka se sazbami začne hýbat v červnu, Fed však na březnovém zasedání naznačil, že by tak mohl učinit až později. Očekávání většiny analytiků se tak posunulo na září, nyní by však mohlo dojít k dalšímu posunu blíže ke konci roku, nebo dokonce až na rok příští. "Červen je pryč. Fed nyní bude zřejmě hledět k září, pokud ne ještě dále," uvedla Kathy Jonesová ze společnosti Charles Schwab.

Názory na zvyšování sazeb se různí. "Náš dlouhodobý výhled se nemění, růst sazeb čekáme ke konci letošního roku," napsal na Twitteru John Cannaly z LPL Research. "Ke zvyšování sazeb v letošním roce není důvod. Slabá data z trhu práce, záporná inflace, špatné počasí," představil opačný názor Ross Gerber z Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management.

Nejvíce míst v březnu vzniklo v sektoru zábavy a volnočasových aktivit a v oblasti vzdělání. K největšímu úbytku míst naopak došlo v sektoru těžby, což podle všeho souvisí s nízkými cenami (energetických) komodit.

Údaj za únor byl revidován níže na 264 tisíc nových míst z původně hlášených 295 tisíc míst a data za leden byla revidována taktéž níže na 201 tisíc z 239 tisíc. Od začátku roku tak americká ekonomika vytvořila každý měsíc v průměru 197 tisíc nových míst.

"Pro Fed je to hodně, ale opravdu hodně špatná zpráva," řekl podle zpravodajské agentury Bloomberg v reakci na páteční data Aaron Kohli, stratég z newyorské pobočky BNP Paribas. "Pravděpodobnost růstu sazeb v polovině letošního roku to snížilo na naprosté minimum," dodal. "Očekávané kroky Fedu data z trhu práce posunují hodně dozadu," doplnil Thomas Di Galoma z ED&F Man Capital Markets.

Míra nezaměstnanosti "U-6" zahrnující kromě lidí bez práce také zaměstnance pracující nedobrovolně jen na částečný úvazek klesla na 10,9 % z 11 % v únoru. Míra participace klesla na 62,7 %, což je nejnižší hodnota od února roku 1978.

"Přesedlali jsme do staré 'rachotiny'," prohlásil podle finanční televize CNBC již zmíněný John Canally, hlavní ekonomický stratég LPL Financial. "Roli s největší pravděpodobností hrály ty samé věci, kterých se investoři bojí v rámci blížící se výsledkové sezóny. Na scéně jsou silný dolar, který dopadá na zpracovatelský sektor, stávka v amerických obchodních přístavech a špatné počasí."

Již středeční zpráva agentury ADP naznačila, že by březnová data z trhu práce mohla za očekáváním zaostat. Podle ADP soukromý sektor v USA v březnu vytvořil 189 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Přírůstek míst podle údajů ADP je nejnižší od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí.

Výsledek navíc naznačuje, že pravděpodobně zklame i růst americké ekonomiky v prvních třech měsících roku. V prvním čtvrtletí 2015 růstové tempo ekonomiky dále oslabovaly silný kurz dolaru, který podkopával americký export, spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii. Silné spotřebitelské výdaje navíc nasávají více dovozu, což prohloubí obchodní deficit, který snižuje HDP. Analytici podle ankety Reuters odhadují v prvních třech měsících roku zpomalení růstu na 0,9 až 1,4 %.

Kurz amerického dolaru k euru v reakci na nečekaně špatnou zprávu vyskočil krátce po zveřejnění statistiky z 1,0893 EUR/USD na 1,1 EUR/USD. Investoři tak podle všeho příliš nevěří, že by Fed sazby začal zvyšovat v dohledné době. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesal kolem 15.00 SELČ o osm bazických bodů na 1,84 %.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, MarketWatch, Zero Hedge

Americká ekonomikaNezaměstnanostPracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie