US MARKETOtevírá za: 15 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

5 překvapivých zvyků superbohatých

Boháči méně večeří v restauracích, ale jsou závislí na kávě ze Starbucks. Linie, která dělí finančně zajištěné od těch ostatních, nemá ani tak co do činění s pravidelným příjmem jako s finančními návyky. Clayton Browne ve své knize "The Thin Green Line: The Money Secrets of the Super Wealthy" shrnul pět rozdílů, které tuto hranici mezi oběma skupinami tvoří.

1. Raději Audi než BMW

Boháč Paul Posluszny z týmu amerického fotbalu Jacksonville Jaguars vydělává desítky milionů dolarů. A vždy si přál BMW. Pak ho ale překvapila suma za luxusní sedan. "Auto za 80 tisíc USD? To už je moc, řekl jsem si a své nároky snížil," říká.

Ne že by si hned koupil nějakého "Korejce", ale zvolil srovnatelné Audi a ušetřil 10 tisíc USD. Možná to zní absurdně, protože měl přece peníze na kterékoli z aut. Věřte ale, že drobná rozhodnutí na základě racionálního úsudku fotbalistovi pomohou k tomu, aby byl finančně zajištěn ještě dlouho po konci své kariéry.

2. Dají si kávu Starbucks, kdykoli se jim zachce

Pokud je caffè latte tím, co vám zpříjemní den, dopřejte si ho. I drobné částky v řádu desítek korun sice hrají roli v hromadění úspor na penzi, ale škrty v podobě diety selhávají (nefungují, protože zakazují něco oblíbeného). Finanční plány bohatým umožňují volit mezi více alternativami a utrácet za to, co pro ně má smysl, s vědomím, že šetří v jiných oblastech.

3. Neřeší, jak uzavřel S&P 500

Pro člověka, který není ze světa financí, jsou snahy oddělit zrno od plev u denních pohybů akciových indexů mrháním času, ne-li něčím horším. Maximálně totiž tak akorát zvyšuje pravděpodobnost, že bude lapen v pasti některého z behaviorálních klamů investování vedoucích ke špatným investičním rozhodnutím.

Nechcete se přece stát na trhu pověstnými "dumb money". Mnohem lepší je zaměřit se na to, co pod kontrolou mít můžete, tedy investice do široce diverzifikovaných nízkonákladových portfolií. Investovat do akcie, na niž jste horký tip slyšeli v televizi, se nevyplácí. Všeobecně se vyvarujte jednání podle rad někoho, koho dobře neznáte.

4. Investují do vzdělání dětí mezi 3 a 8 lety

James Heckman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, provedl studii, která odhalila, že peníze investované do kvalitní předškolní výchovy znamenají pro dítě lepší vyhlídky v dospělosti. Ve věku 3 až 8 let se totiž rozvíjejí vlastnosti jako svědomitost, vytrvalost, družnost a zvědavost. A tyto kvality hrají větší roli pro konečný úspěch v životě než prestižní gymnázia, univerzity nebo všelijaké drahé kurzy.

5. Stravují se méně venku

Ze studie, na které kromě Claytona Browneho spolupracoval také klinický psycholog z Kansas State University Brad Klontz, byl rozdíl mezi 1 % nejbohatších a těmi ostatními celkem jasný - bohatí utratí o 30 % méně za stravování mimo domov, a naopak o 30 % více ušetří na důchod.

Zdroj: Fortune

BohatstvíFinanční gramotnostFinanční plánování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika