Britští labouristé slibují zrušit stovky let starou díru v zákoně

Pokud britští labouristé vyhrají květnové volby, zruší jejich vláda stovky let staré pravidlo, díky kterému se největší boháči mohou vyhnout placení britských daní z příjmů v zahraničí. Oznámí to ve středu šéf labouristů Ed Miliband. Opatření využívají odhadem desítky tisíce lidí, špičkoví manažeři i ruští oligarchové, napsal dnes list Financial Times (FT).
Úprava umožňuje lidem, kteří v Británii žijí často i mnoho let, uvést jako místo svého trvalého bydliště jinou zemi. Na rozdíl od jiných lidí jsou pak povinni odvádět daň ze zahraničních příjmů pouze tehdy, pokud tyto peníze pošlou do Británie.
Podle Milibanda se Británie stala "zahraničním daňovým rájem" pro hrstku lidí a přichází kvůli kritizovanému režimu ročně o miliony liber. V žádné jiné velké ekonomice se přitom obdobné pravidlo již nepoužívá, uvede podle FT šéf labouristů ve středečním projevu na Warwické univerzitě.
Opatření zavedl tehdejší britský premiér William Pitt mladší v roce 1799. Původně mělo zajistit, aby lidé vlastnící majetek v britských koloniích museli platit daň, až když jejich lodě vplují do přístavu.
Miliband nyní plánuje, že pokud labouristé vyhrají květnové parlamentní volby, více jak 200 let staré pravidlo od příštího dubna zruší.
Podle serveru BBC je v Británii odhadem 115.000 takzvaných non-doms, tedy lidí s deklarovaným trvalým bydlištěm mimo Británii, kteří nemusí platit daň z příjmu v zahraničí. Patří mezi ně třeba ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.
Miliband očekává, že pokud bude pravidlo zrušeno, někteří s lidí s tímto statusem zemi opustí. Exodus ale prý nehrozí.
Zdroj: ČTK