US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,43 %
NASDAQ-0,16 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-1,54 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu vzrostly o něco méně, než se čekalo

Spotřebitelské ceny vzrostly v březnu proti únoru o 0,1 %, očekával se 0,2% růst. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v předcházejících třech měsících, avšak o 0,1 procentního bodu méně, než se čekalo.

"Březnová inflace byla sice mírně nižší, než bylo konsensuální očekávání (+0,3 % meziročně), byla však nepatrně vyšší, než očekávala ČNB ve své únorové prognóze (0,1 % meziročně)," okomentoval zprávu Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

"Ačkoli bude inflace v tomto roce – zejména vzhledem k cenám pohonných hmot – na stále velmi nízké úrovni, vyhne se dle všeho záporným hodnotám, které se očekávaly na počátku tohoto roku. Celková inflace by se v tomto roce měla pohybovat ve výši 0,4 %, tedy na stejné úrovni jako v minulém roce. V příštím roce by již měl růst cen zrychlit – i z titulu vyprchání efektu nízkých cen ropy – a v průměru dosáhnout 1,7 %. Vzhledem k příznivému vývoji v ekonomice, který bude působit na horizontu měnové politiky proinflačně, neočekáváme ze strany ČNB změnu kurzového závazku ke slabším úrovním kurzu koruny. Zmínku o zvýšené pravděpodobnosti dalších intervencí, která padla na březnovém jednání ČNB, chápeme hlavně jako slovní intervenci, aby se koruna nepřibližovala k hranici 27 EUR/CZK a ČNB nemusela na trhu závazek aktivně bránit," dodává Seidler.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle doprava ovlivnily ceny pohonných hmot, které po čtyřech měsících výrazného poklesu v březnu vzrostly o 4,4 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák se zvýšily ceny tabákových výrobků o 2,2 %. V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 1,2 % a obuvi o 1,7 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny zaznamenaly mírné oboustranné pohyby, které se v souhrnu navzájem kompenzovaly. Vyšší byly především ceny ovoce o 1,2 %, běžného pečiva o 0,5 %, těstovin o 2,8 %, drůbeže o 0,9 %, vajec o 3,1 %, olejů a tuků o 0,8 %, čokolády a čokoládových výrobků o 1,8 %. Ceny zeleniny byly vyšší o 0,4 %, z toho ceny brambor o 8,9 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v březnu působil pokles cen v oddíle rekreace a kultura v důsledku snížení cen dovolených s komplexními službami o 4,7 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly nižší zejména ceny osobní péče o 1,0 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák klesly ceny alkoholických nápojů o 1,2 %. Z potravin klesly zejména ceny vepřového masa o 0,8 %, mléka o 0,9 %, sýrů o 1,8 %, jogurtů o 1,9 %, cukru o 3,9 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 %, zatímco ceny služeb klesly o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 0,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v předcházejících třech měsících. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se ceny tabákových výrobků zvýšily o 8,4 % (v únoru o 6,1 %). V oddíle doprava došlo ke snížení cenového poklesu vlivem zmírnění poklesu cen pohonných hmot v březnu na -12,7 % z -17,1 % v únoru.

Největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly v březnu ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 %, vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 0,9 %, tepla o 1,2 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,3 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny pojištění o 2,6 % a ceny finančních služeb o 6,8 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 2,6 % a obuvi o 10,1 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 5,0 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen v oddíle doprava a dále pokles cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví, pošty a telekomunikace. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje klesly meziročně zejména ceny ovoce o 5,2 % a zeleniny o 6,7 % (z toho ceny brambor o 33,1 %). Ceny běžného pečiva klesly o 1,1 %, vepřového masa o 5,4 %, mléka o 5,3 %, sýrů o 5,3 %, jogurtů o 5,3 %, jedlých olejů o 6,6 %. Pokles cen v oddíle zdraví byl důsledkem zrušení regulačních poplatků od ledna 2015. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,3 % a mobilních telefonů o 20,2 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb byly vyšší o 0,7 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,1 %.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná