Mnoho amerických států hodlá dál držet sankce proti Íránu i v případě, že USA dosáhnou dohody o jaderném programu

Spojené státy se blíží uzavření historické dohody s Íránem ohledně jeho jaderného programu, mnoho jednotlivých států však i přesto hodlá dál držet nastavené sankce proti Íránu, což by mohlo případné oteplení vztahů mezi oběma státy výrazně zkomplikovat.
Kromě sankcí, které USA na Írán uvalily jako celek, zhruba dva tucty států Unie jednaly samostatně a sankce proti Íránu zpřísnily nebo rozšířily. Ve více než polovině z nich může k odvolání sankcí dojít pouze v případě, kdy Írán nebude nadále nijak podporovat terorismus nebo kdy USA odstraní veškeré sankce proti Íránu. Ani jeden z těchto scénářů však není pravděpodobný i pokud se podaří uzavřít dohodu o jaderném programu.
Dva státy, Kansas a Mississippi dokonce zvažují uvalení dalších sankcí na Írán. Hrozba přetrvávajících sankcí ze strany jednotlivých států (nebo dokonce uvalení nových) ve chvíli, kdy se federální vláda blíží uzavření historické dohody, zvyšuje riziko prohloubení propasti mezi státy Unie a federální vládou v otázkách zahraniční politiky.
Americké státy své kroky ohledně sankcí uvalených na Írán doposud vždy koordinovaly s federálními rozhodnutími, některá jejich opatření vztahující se na firmy s jakýmikoli vazbami na Írán jsou však v mnoha případech výrazně tvrdší. "Naše investiční sankce nejsou nijak provázané s jednáním prezidenta Obamy s Íránci," prohlásil floridský republikánský senátor Don Gaetz, který v roce 2007 pomáhal prosadil legislativu trestající společnosti investující v íránském energetickém sektoru.
Zdroj: Reuters
Aktuality
