SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala politiku beze změny, na Draghiho během tiskové konference zaútočila žena z publika

ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechala ve stejném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfetami a rozkopala mu papíry.
Tisková konference Maria Draghiho
14.35 Tisková konference začíná.
14.36 Draghi: 9. března jsme začali s nákupy dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování. Tyto nákupy budou pokračovat do konce září 2016, nebo do chvíle, kdy se inflace přiblíží našemu cíli.
14.37 Draghi: Program probíhá bez problémů a vidíme jasné známky toho, že námi zavedené nástroje jsou efektivní. Úvěrové podmínky pro domácnosti a firmy se výrazně zlepšily, obzvláště v oblasti rostoucí poptávky po úvěrech.
14.38 Na Draghiho zaútočila žena z publika a posypala ho konfetami. Na černém tílku měla natištěný text "End the ECB dick-tatorship", což také dokola vykřikovala. Tisková konference byla přerušena.
14.41 Draghi se vrátil na místo a pokračuje v tiskové konferenci.
14.41 "Bylo by dobré, kdybych měl u sebe své úvodní poznámky, jinak budu muset improvizovat," zažertoval Draghi v reakci na to, že mu protestující žena při útoku skopla papíry na zem.
14.44 Draghi: Rizika pro eurozónu jsou již vyvážená.
14.45 Draghi: Meziroční nárůst měnové báze M3 zrychlil na 4 % v únoru z 3,7 % v lednu. Báze M1 meziročně v únoru vzrostla o 9,1 %.
14.49 Draghi: Je zapotřebí pokračovat ve strukturálních reformách.
14.50 Draghi: Do této chvíle jsme Řecku poskytli 110 miliard eur, což je ve vztahu k HDP nejvyšší částka v eurozóně. Pomáhat mu budeme i nadále.
14.51 Draghi: Program kvantitativního uvolňování je dostatečně flexibilní na to, abychom ho mohli upravit, bude-li to potřeba.
14.53 Draghi: Obavy z toho, že by mohlo dojít k nedostatku dluhopisů, jsou předčasné.
14.54 Draghi: Nebudeme situaci posuzovat podle dat v jednu chvíli, budeme ji sledovat v kontextu a dlouhodobě.
14.57 Draghi: Španělská ekonomika výrazně oživuje, od konce roku 2013 vytvořila půl milionu pracovních míst. Ale na ozdravení trhu práce je nutné dále pracovat.
14.59 Draghi: Další jednání o ELA (Emergency Liquidity Assistance) je plně v rukou řecké vlády. Záleží to na nich a na tom, jak se ohledně ELA s námi dohodnou.
15.00 Draghi: Překvapuje mě, kolik pozornosti vyvolává otázka, jak program QE ukončíme. Je to, jak řekl jeden kolega, který běhá maratony, jako uběhnout kilometr a ptát se, jestli maraton doběhnete.
15.03 Draghi: O případném krachu Řecka neuvažujeme.
15.05 Draghi: Nevidíme známky bubliny. Vidíme indikátory, které mohou v lidech vyvolávat pocit, že na trhu bublina je. Ale nevidíme rostoucí zadlužení ani větší zapákování bank.
15.07 Draghi: Nehodláme snižovat depozitní sazbu.
15.10 Draghi: ECB není svázaná s jedním specifickým indikátorem inflace.
15.13 Draghi: Hodnocení inflace bude kvalitativní proces.
15.15 Draghi: Někteří lidé argumentují tím, že uvolněná monetární politika umožňuje vládám vyhýbat se strukturálním reformám. Je to přesně opačně. Monetární politika a strukturální reformy musejí jít ruku v ruce.
15.21 Draghi: Strukturální reformy zvyšují očekávaný příjem, a mají tedy okamžitý vliv na investice a spotřebu.
15.22 Draghi: Uvědomujeme si, že velmi nízké sazby po velmi dlouhou dobu mohou být pro finanční stabilitu riskantní. Proto tento aspekt monetární politiky důkladně sledujeme. Nevidíme však žádné důkazy o systémově velkých nerovnováhách stability.
15.23 Draghi: My jsme uvolněnou monetární politiku mimochodem zahájili mnohem dříve, než jsme spustili plnohodnotné QE. A vidíme její dopady - podnikatelská i spotřebitelská důvěra se zlepšila.
Podle oficiálního prohlášení ECB se útok na prezidenta banky Draghiho vyšetřuje, další komentář k incidentu ale banka odmítla poskytnout.
15.25 Draghi: Oživení evropské ekonomiky je závislé na kompletní implementaci monetární politiky a strukturálních reforem.
15.30 Draghi: Je důležité si uvědomit, že monetární politika sama o sobě nemůže zlepšit stav ekonomiky dlouhodobě. Proto je zásadní, aby byla spojena se strukturálními reformami, protože právě tyto reformy umožňují ozdravení potenciálního produktu.
15.34 Draghi: QE mělo tři fáze, z nichž každá měla pozitivní dopady - očekávání, oznámení a provádění. Struktura programu a odhodlání, s nímž ho provádíme, vytvořily další extra pozitivní dopad. A vy teď chcete, aby se podmínky programu měnily? Proč? Je to předčasné, jsme teprve na začátku.
15.35 Draghi: Současný stav trhu práce měl být už před několika lety překonán. Ptám se sám sebe: Neměla by samotná míra nezaměstnanosti stačit jako spouštěč toho, aby státy upravily legislativu a vylepšily situaci na svých trzích práce? Už před finanční krizí byly v některých státech hladiny nezaměstnanosti příliš vysoké. První, kdo přišel o práci, když krize udeřila, byli mladí lidé - proto máme dnes také tak vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými. Je důležité, aby legislativa umožňovala firmám najímat nové lidi snáze, musíme zkrátit dobu, po kterou lidé hledají nové zaměstnání, a zvýšit jejich kvalifikovanost například pomocí rekvalifikačních kurzů.
15.42 Tisková konference končí netradičně potleskem, za nějž Draghi děkuje se slovy, že je pro něj velmi utěšující.
Jim Cramer už si na Twitteru stihl z celé protestní události udělat legraci (stejně jako celý zbytek Twitteru): Už jsou ta trička na prodej na Amazonu?
Evropská centrální banka stále bedlivě sleduje vývoj inflace v regionu. Pokles spotřebitelských cen v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v březnu zpomalil. Meziročně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po 0,3% poklesu v únoru, jak se očekávalo. Největší negativní vliv na inflaci mají stále energie.
Celková situace evropské ekonomiky se však podle mnohých indikátorů zlepšuje. Z průzkumu mezi nákupními manažery vyplývá, že růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v březnu zrychlil (index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v březnu zvýšil na 52,2 bodu z 51 bodů v únoru) a stejně tak si v březnu vedl lépe sektor služeb (index nákupních manažerů v sektoru služeb v březnu vzrostl na 54,2 bodu z únorových 53,7 bodu).
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na nejnižší úroveň od května 2012 (11,3 %), v celé EU je podle dat Eurostatu nejníže od září 2011 (9,8 %). Solidně vypadají i další ukazatele - maloobchodní tržby v eurozóně v únoru meziměsíčně klesly o 0,2 %, jak se očekávalo, po 0,9% růstu v lednu (revidováno z +1,1 %). Meziročně však tržby o 3 % vzrostly, a zvýšily se tedy o 0,2 procentního bodu více, než se čekalo po lednových +3,7 %. Průmyslová produkce eurozóny v únoru vzrostla meziměsíčně dokonce o 1,1 %, očekával se 0,4% růst po lednovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,1 %). Meziročně se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,6 % při očekávání 0,8% růstu po lednovém nárůstu o 1,2 %.
Na tiskové konferenci se nejspíš guvernéři opět dotknou otázky Řecka. Na konci března ECB navýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.
ECB je s nakupováním dluhopisů pozadu
Během pátého týdne od zahájení plnohodnotného kvantitativního uvolňování (QE) odkoupila Evropská centrální banka (ECB) vládní dluhopisy v celkové hodnotě 9,16 miliardy eur, což je dosavadní týdenní minimum (i díky vlivu velikonočních svátků) a proporcionálně nižší částka, než která by měla odpovídat cílenému šedesátimiliardovému měsíčnímu objemu odkupovaných aktiv, napsal v komentáři Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
"V průběhu následujících týdnů tak ECB bude muset nákupní aktivitu zvýšit, což by mělo pomoci držet výnosy vládních dluhopisů v eurozóně (především těch německých) výrazně na uzdě. Podle odhadů analytiků z Barclays dosáhne čistá emise vládních dluhopisů (celková emise mínus celkový objem splatných dluhopisů) v eurozóně během následujících tří měsíců 65 miliard eur. Očekávané nákupy ECB v rámci QE v hodnotě více než dvojnásobku této částky za stejné období by tak měly nadále působit jako klíčový faktor držící výnosy vládních dluhopisů v eurozóně na současných extrémně nízkých úrovních," dodal Šedina.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter