SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na svém prosincovém zasedání snížila depozitní sazbu na -0,3 %, dluhopisy bude nakupovat minimálně do března 2017

ECB na prosincovém zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu však snížila na -0,3 % z -0,2 % a zápůjční sazbu ponechala na 0,3 %. Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, navíc oznámil, že banka prodlouží program nakupování dluhopisů minimálně do konce března 2017. Rozšíří se také struktura nakupovaných aktiv, nově přibudou například dluhopisy regionálních a lokálních vlád.
Záporná depozitní sazba znamená, že finanční ústavy musejí za své peníze uložené u centrální banky platit. ECB tak tlačí komerční banky k většímu poskytování půjček.
Tisková konference Maria Draghiho
14.30 Konference začíná.
14.31 Draghi: Dnešního jednání se účastnil i pan (Valdis) Dombrovskis (místopředseda Evropské komise - pozn. red.)
14.32 Draghi: Důkladně jsme zhodnotili současnou situaci a rozhodli jsme se zaprvé snížit depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,3 %. Zbývající sazby zůstávají beze změny. Zadruhé, co se týče nestandardních opatření, rozhodli jsme se rozšířit program nákupu dluhopisů. ECB bude nakupovat dluhopisy v objemu 60 miliard eur měsíčně až do března 2017, nebo déle, bude-li to potřeba.
14.34 Draghi: Zatřetí jsme se rozhodli rozšířit program nákupu dluhopisů. Bude zahrnovat i dluhopisy regionálních a lokálních autorit a další aktiva. Navíc také budeme reinvestovat maturující aktiva, která nakoupíme v rámci QE, a dále budeme trh zásobovat likviditou skrze MRO a LTRO, jak dlouho bude potřeba.
14.37 Draghi: V nákupech dluhopisů budeme pokračovat, dokud se inflace nevrátí do blízkosti 2% cíle.
14.38 Draghi: Měnový výbor bude dále sledovat situaci v ekonomice a nadále je připraven zasáhnout a použít všechny nástroje ve svém mandátu, bude-li to potřeba.
14.39 Draghi: HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostl o 0,3 % po 0,4% růstu v předchozím kvartálu. Očekáváme, že oživení ekonomiky bude pokračovat. Domácí poptávku by měla podporovat naše opatření, stejně jako fiskální opatření a strukturální reformy.
14.39 Draghi: Výdaje vlád se kvůli výdajům na uprchlíky zvýší, strukturální reformy jsou však prozatím zaváděny pomalu.
14.40 Draghi: Zaznamenáváme rozsáhlejší geopolitická rizika, která představují hrozbu pro ekonomiku regionu.
14.41 Draghi: Inflace v listopadu stagnovala na říjnovém tempu, očekáváme však, že na konci roku dojde ke zvratu s tím, jak pomine efekt nízkých cen ropy.
14.42 Draghi: Mírně snižujeme odhad růstu inflace. Letos ceny porostou tempem 0,1 %, příští rok tempem 1 % (předchozí odhad: 1,1 %) a v roce 2017 1,6% tempem (předchozí odhad: 1,7 %).
14.45 Draghi: Aby byla monetární politika efektivní, musejí ji doprovázet i další opatření. Míra nezaměstnanosti je stále vysoká, růst produkce nízký, je potřeba, aby vlády v jednotlivých státech zaváděly reformy, a pomohly tak eurozóně stát se odolnější vůči externím šokům.
14.46 Draghi: Reálný HDP podle naší projekce letos vzroste o 1,5 %, v příštím roce o 1,7 % a v roce 2017 o 1,9 %.
14.47 Draghi: Na minulém zasedání jsme hodnotili, jestli dosavadní zlepšení, které jsme pozorovali na trzích, bylo adekvátní naší politice, nebo zda je potřeba ji upravit. Oživení táhne spotřeba, která těží z nízkých cen ropy, které zvyšují reálný příjem domácností. Propojení cen ropy a inflačního očekávání se však zmenšilo, respektive zcela zmizelo, takže naše politika je efektivní. Otázka byla, zda je dostatečně efektivní na to, abychom si byli jistí, že dosáhneme inflačního cíle v horizontu, který jsme si naplánovali. Odpověď byla, že ne dostatečně. Abych to řekl jasně, rozšiřujeme uvolněnou politiku proto, že funguje, ne proto, že by selhala.
14.52 Draghi: Období nadměrné likvidity bude trvat velmi, velmi dlouho.
14.53 Draghi: Věříme, že naše dnešní rozhodnutí jsou adekvátní směrem k dosažení našeho inflačního cíle.
14.54 Draghi: Rozhodnutí nebylo jednomyslné, ale souhlasila převážná většina výboru. Nemyslím si, že bychom naše kroky nějak špatně komunikovali, jen si myslím, že tato opatření potřebují čas.
14.55 Draghi: Kvantitativní uvolňování bylo dosud poměrně úspěšné, stačí se podívat na čísla. Nejdůležitější je ale to, že výrazně zlevnily úvěry - pořídit si úvěr je mnohem levnější, objemy úvěrů se navyšují jak u domácností, tak u firem. Bez našeho zásahu by tempo inflace bylo minimálně o půl procentního bodu nižší v příštím roce a o třetinu procentního bodu nižší v roce 2017. Dopad by byl zřejmý i na HDP eurozóny.
15.01 Draghi: Na jaře provedeme revizi technických parametrů své politiky. Nevylučujeme použití žádných nástrojů, pokud se rozhodneme, že je jich zapotřebí.
15.03 Draghi: Oživení je rozsáhlé a konečně je taženo spotřebou, ne pouze exportem.
Výnos desetiletých německých dluhopisů roste o 8,9 bazického bodu na třítýdenní maximum 0,564 %, výnos francouzských desetiletých dluhopisů roste o 12,8 bazického bodu na 0,915 %.
15.05 Draghi: Dnešní rozhodnutí je odrazem diskuzí a doporučení komisí.
15.06 Draghi: Na skladbu portfolií a ANFA se musíte ptát jednotlivých centrálních bank členských států, o tom si rozhodují samy. Avšak zcela vylučuji možnost monetárního financování. Depozitní sazbu jsme snížili, protože se ukazuje, že to ohromně vylepšuje přenos naší monetární politiky do reálné ekonomiky.
15.10 Draghi: Jsme vázáni svým mandátem, stejně jako mají mandát i jednotlivé centrální banky.
15.11 Draghi: Rozvaha centrální banky je nástrojem, a jako taková má být použita ke splnění naše mandátu, což je cenová stabilita. Otázkou tedy není její velikost, otázka je, jestli pomáhá naplnit náš mandát.
15.14 Draghi: Členové výboru se dohodli, že během sedmi dní předcházejících zasedání výboru nebudou ve svých projevech zmiňovat nic, co by mohlo jakkoli ovlivňovat očekávání ohledně nadcházejícího zasedání, a zároveň nebudou v kontaktu s novináři ani účastníky trhu.
15.22 Draghi: Tentokrát jsme o žádných rizicích rozšíření programu nediskutovali, ale to je téma, které probíráme tak nějak konstantně. Co se týče vedlejších účinků QE, tak nic takového jsme nezaznamenali. Vidíme určitá lokální rizika, ale tato rizika nemůže napravit změna monetární politiky.
15.25 Draghi: Geopolitická rizika vidíme a vnímáme. Věříme své politice, ale nejsme samolibí.
15.28 Draghi: Měnový kurz není naším cílem, přesto uznáváme, že je důležitý pro růst i cenovou stabilitu. Jistě, všechno, co uděláme, má dopad na měnový kurz, stejně tak ale cokoli udělá kdokoli jiný na světě, bude mít dopad na měnový kurz. Při tvorbě měnové politiky tak máme na zřeteli svůj mandát, což je cenová stabilita, nikoli měnový kurz.
15.30 Tisková konference končí.
"Trh očekával od ECB více. Ano, od té ECB, která střídá naprosto pravidelně fáze očekávání a zklamání," okomentoval krok centrální banky David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
"Snížení sazeb bylo v souladu s oficiálním očekáváním. Oficiálním proto, že spekulace, že by ECB zavedla ještě jednu, ještě zápornější sazbu, poslaly výnosovou křivku příliš dolů. ECB se očividně snaží přes zápornou sazbu ovlivňovat především úrokový diferenciál, a tak oslabovat kurz," poukázal Navrátil.
"ECB zklamala v navýšení měsíčních nákupů aktiv. Trh čekal zvýšení z 60 na 75 miliard eur měsíčně. ECB k tomu nepřistoupila, ale protože nechtěla, aby toto očekávání skončilo úplným fiaskem, tak zkusila něco podobného, ale složitějšího a méně efektivního - reinvestice stávajícího portfolia. Což ale při průměrné maturitě 8 let povede (velmi pomalu) k navýšení z 60 na 68 miliard eur," dodal Navrátil.
Pár minut před oficiálním zveřejněním zprávy ECB list Financial Times na svém twitterovém účtu pustil ven zprávu, že ECB ponechá sazby beze změny, což způsobilo prudký výkyv kurzu EUR/USD. Vzápětí byl příspěvek smazán a následoval omluvný tweet.
Trhy spekulovaly o několika možných variantách rozšíření stimulativní politiky banky. Ve hře bylo snižování sazeb, navýšení objemu nakupovaných dluhopisů nebo prodloužení celého programu kvantitativního uvolňování, který podle dosavadního stanoviska banky měl trvat do září 2016, případně i déle, bude-li to potřeba.
Ve svém projevu z 20. listopadu Mario Draghi prohlásil, že banka je připravená zasáhnout, když bude třeba. Naznačil přitom, že centrální banka zřejmě učiní změny v nákupech dluhopisů a sníží depozitní sazbu. "Pokud (na zasedání 3. prosince) dojdeme k závěru, že současná trajektorie měnové politiky není pro dosažení našeho cíle dostatečná, uděláme, co budeme muset, aby se inflace co nejrychleji zvýšila," řekl Draghi.
Po Draghiho vystoupení následoval projev německé členky výkonného výboru Evropské centrální banky Sabine Lautenschlägerové, která se naopak proti dalšímu uvolňování ostře postavila. "Nevidím žádný důvod pro další kroky v měnové politice, zvláště ne pro rozšíření programu nákupů (dluhopisů)," uvedla Lautenschlägerová podle agentury Reuters.
Růst cenové hladiny, jejíž stabilita je hlavním mandátem ECB, je stále velmi utlumený. Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %, očekávalo se zachování tempa na 1,1 %.
Stav trhu práce se však stále zlepšuje. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v říjnu klesla na 10,7 % z předchozích 10,8 % a z 11,5 % v říjnu 2014, a nachází se tak na nejnižší hladině od ledna 2012. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 9,3 %, v říjnu 2014 byla na hladině 10,1 %, nachází se tedy nejníže od září 2009.
Solidní výsledek také zaznamenal růst úvěrů, který podle dat ECB v říjnu rostl nejrychlejším tempem za téměř čtyři roky. Objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům v říjnu podle ECB stoupl o 0,6 % po zářijovém nárůstu o 0,1 %. U půjček pro domácnosti růst zrychlil na 1,2 % ze zářijových 1,1 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
