Credit Suisse couvá. Vůči americkým akciím má nejvíce medvědí postoj od roku 2008

Před pár týdny vydal analytický tým Credit Suisse svou predikci pro růst indexu S&P 500 v příštím roce. Již nyní ji upravuje níže.
"Snižujeme doporučení na zastoupení akcií v portfoliu na 'lehce nadvážit', což je nejvíce medvědí postoj vůči této třídě aktiv za posledních sedm let," napsali ve své globální analýze pro rok 2016 analytici vedení Andrewem Garthwaitem.
Garthwaite zastával dlouho býčí postoj vůči americkým akciím, v polovině roku 2013 predikoval, že index S&P 500 vzroste v roce 2014 o 15 % na 1 900 bodů (což se vyplnilo). V půlce listopadu analytici z Credit Suisse potvrdili svou předchozí predikci, která počítala s růstem indexu S&P 500 na 2 200 bodů do poloviny příštího roku. Nyní však svůj postoj změnili, index podle nich do poloviny roku 2016 dosáhne jen 2 150 bodů, a navíc se na této hladině bude pohybovat i na konci roku, což naznačuje pouze 2% růst ze současné hladiny.
Proč tato změna? Jako klíčové faktory, které je přinutily změnit názor, analytici jmenovali především:
- přetrvávající komplikovanou makroekonomickou situaci, především zpomalení růstu v Číně a chystané zvyšování sazeb v USA,
- valuace odpovídající reálné situaci (akcie podle Credit Suisse nemají příliš prostoru pro růst),
- regulaci a rozvíjející se trhy (podle analýzy existuje množství potenciálně nebezpečných faktorů, které ohrožují současnou světovou ekonomiku, především otázka zpřísňování regulace, nejistota ohledně vývoje na rozvíjejících se trzích a podceňování nastupujícího vlivu Číny, která by mohla do budoucna ostatní světové hráče převálcovat).
Analytici však zároveň poukazují na to, že výnos z amerických akcií je sice malý až záporný, akcie v jiných částech světa si ale tak špatně nevedou. Je tedy možné (a potřebné) vybírat i jinde než v USA.
Zdroj: Credit Suisse
Aktuality
