Evropské akcie v úterý stouply díky firemním výsledkům a nadějím na posun v řecké krizi

Evropské akcie v úterý posilovaly díky solidním hospodářským výsledkům a povzbudivým slovům Jeroena Dijsselbloema ohledně jednání s Řeckem.
Britský index FTSE 100 připsal 0,15 %, německý DAX posílil o 0,40 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,10 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel s mírným ziskem 0,04 % na 3 719,38 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,55 % na 409,12 bodu.
Dařilo se zejména technologickým titulům, slušně ale rostly i finanční tituly a akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Naopak nejhůře dopadly akcie pojišťoven a cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví základních materiálů.
Akcie pozitivně reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky. Investory potěšila především německá společnost SAP, které v letošním prvním čtvrtletí vzrostl provozní zisk bez mimořádných položek meziročně o 15 % na 1,06 miliardy eur.
Nahoru akcie tlačila i slova Jeroena Dijsselbloema, který v televizní stanici RTL prohlásil, že je stále možné, že bude dosaženo dohody s Řeckem do konce tohoto týdne.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 1,8 %. Banka v březnu v rámci boje proti cenové deflaci obnovila uvolňování měnové politiky a dala najevo, že snižování sazeb bude pokračovat.
- Evropská centrální banka (ECB) zkoumá možnost omezit řeckým bankám přístup k programu nouzového financování (ELA), na němž jsou nyní bankovní instituce v těžce zadlužené zemi zcela závislé. Agentuře Bloomberg to v úterý sdělili lidé informovaní o těchto diskusích. Podle nich to souvisí s tím, že v bankovní radě ECB roste odpor proti další pomoci řeckým bankám.
- V roce 2014 klesl oproti roku 2013 deficit rozpočtu eurozóny i celé Evropské unie, zatímco zadlužení vzrostlo. Deficit v eurozóně se snížil na 2,4 % HDP z 2,9 % HDP v roce 2013 a v celé Evropské unii klesl na 2,9 % HDP z 3,2 % HDP. Naopak vládní dluh se v eurozóně zvýšil na 91,9 % HDP z 90,9 % HDP v roce 2013 a v celé EU na 86,8 % HDP z 85,5 % HDP.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu poprvé od loňského října nečekaně zhoršila. Náladu oslabily obavy o světovou ekonomiku, které snížily vyhlídky německého vývozu, sdělil v úterý institut ZEW. Index důvěry v německé hospodářství klesl na 53,3 bodu z březnové úrovně 54,8 bodu, která byla maximem za více než rok. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali naopak další zlepšení na 55,3 bodu.
- Člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že rizika případného odchodu Řecka z eurozóny, tzv. Grexitu, by byla udržitelná a nepřelila by se do dalších zemí. Podle Nowotného by tak Grexit v současnosti neměl tak tragický dopad, jaký by býval měl před dvěma lety.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker "na sto procent" vylučuje řecký odchod z eurozóny. Šéf evropské exekutivy to řekl v rozhovoru, kterým v úterý svou existenci zahájila evropská verze amerického zpravodajského serveru Politico. Juncker ale nebyl ohledně rozuzlení nynější řecké krize příliš optimistický, postěžoval si například na jen malou spolupráci Atén.
- Cenové rozpětí pro uvedení akcií slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom na trh bylo stanoveno na 17,7 až 23,6 EUR. Akcie Slovak Telekom budou retailovým klientům nabízeny od 22. dubna do 5. května 2015. Na trh bude uvedeno 49 % akcií firmy, tedy celý podíl, který dosud držel slovenský stát. Celou firmu by to mělo ocenit na 1,53 až 2,04 miliardy eur. Titul se bude obchodovat i na burzách v Praze a Londýně.
- Tříměsíční sazba EURIBOR spadla na -0,001 %, poprvé v historii je v záporu.
- Podle průzkumu veřejného mínění provedeného řeckou Skai TV a University of Macedonia od začátku února prudce klesla podpora nové řecké vlády mezi voliči. Zatímco na začátku února vládu podporovalo 72 % účastníků průzkumu, nyní s koky vlády během jednání v mezinárodními věřiteli schvaluje už jen 45,5 % a 39,5 % se domnívá, že vláda jedná špatně.
- Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla meziročně o zhruba dvě procenta. Řekl to v úterý premiér Dmitrij Medveděv. Země kvůli mezinárodním sankcím a propadu cen ropy trpí vážnými ekonomické problémy, situace ale mohla být podle Medveděva mnohem horší. Rusko si prý zvyká.
Výsledková sezóna
- Německému výrobci podnikového softwaru SAP vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 15 % na 1,06 miliardy eur. Hospodaření firmy podpořilo slabší euro, informovala společnost v úterním prohlášení.
- Čistý zisk švýcarské banky Credit Suisse v prvním čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 23 % na 1,05 miliardy švýcarských franků a mírně překonal odhady analytiků. Banka v úterním sdělení uvedla, že těžila z obchodování s cennými papíry a z přílivu peněz do divize správy majetku bohatých klientů.
Zdroj: Bloomberg