Fed v dubnu zůstal tajemný. Růst úrokových sazeb zřejmě jen tak nepřijde

Americká centrální banka (Fed) na svém dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba zůstává na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Banka ze svého prohlášení zároveň odstranila všechna data, která se ke zvyšování sazeb nějak vztahovala. To podle analytiků svědčí o tom, že se zvyšováním sazeb nebude spěchat.
Fed v prohlášení vydaném po konci dvoudenního zasedání zhoršil hodnocení stavu domácí ekonomiky a upozornil zejména na to, že zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz.
Centrální banku USA v čele s guvernérkou Janet Yellenovou jistě příliš nepotěšila středeční zpráva, podle které americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla podle předběžných čísel jen o 0,2 %, ačkoli se čekal procentní růst. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostly o 0,9 % mezikvartálně, očekával se procentní růst po +1,1 % v předešlém čtvrtletí. Růst osobní spotřeby v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,9 % z 4,4 % v posledních třech měsících loňského roku, očekávalo se zpomalení na 1,7 %.
Fed od prosince 2008 ve snaze podpořit ekonomiku drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0 až 0,25 %. Ve středu centrální banka připustila, že jsou v americké ekonomice slabá místa a že nejlépe na tom stále není ani trh práce.
"Výbor předpokládá, že cílové rozpětí sazby bude vhodné zvýšit, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a až bude dostatečně přesvědčivé, že inflace bude ve střednědobém výhledu směřovat ke dvouprocentnímu cíli," uvedl Fed, který tak zopakoval formulaci z minulého měsíce.
Ještě před březnovým zasedáním měnového výboru Fedu se čekalo, že banka se sazbami začne hýbat v polovině roku. Tyto spekulace ale Fed zarazil, když zdůraznil, že ke zvyšování sazeb nepřistoupí, dokud nebude vidět další zlepšování situace na trhu práce a růst cen nezačne zrychlovat. Agentura Reuters poté upozornila, že to de facto znamená posunutí termínu prvního zvýšení sazeb minimálně na říjen.
V současnosti již ale zřejmě ve hře není ani ten. Podle dosud poslední souhrnné zprávy z trhu práce totiž americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních míst, nejméně od roku 2013. Odhady pro březen přitom byly nastaveny na přírůstek 245 tisíc míst po únorových 264 tisících nových míst (revidováno z 295 tisíc). Po zveřejnění této zprávy investoři začali začátkem měsíce spekulovat, že by Fed mohl zvyšování sazeb nechat až na příští rok.
Zdroj: Fed, CNBC, Bloomberg, ČTK