Deflace v eurozóně skončila. Vrátí se ještě?

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo.
Největší pozitivní vliv měly podle předběžných dat služby (+0,9 % oproti 1% růstu v březnu) a potraviny, alkohol a tabák (+0,9 % oproti +0,6 % v březnu). Ceny neenergetického průmyslového zboží téměř stagnovaly (+0,1 % oproti 0 % v březnu) a ceny energií se opět snížily, avšak pomalejším tempem (-5,8 % oproti -6 % v březnu).
"Inflace v eurozóně přešla v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji inflace hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. S tím, jak začne vypadávat efekt loňského propadu cen ropy, bude na důležitosti nabývat vývoj jádrové inflace. Ta se drží hluboko pod cílem ECB a zatím nejeví známky zrychlování," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Množící se příznaky zlepšení výkonnosti evropských ekonomik a zrychlení růstu peněžní zásoby a úvěrů by měly začít v dalších měsících tlačit nahoru i jádrovou inflaci. Protože se navíc u cen ropy dá očekávat další růst, je nyní riziko deflace v eurozóně na ústupu. Pokud nedojde k nečekanému propadu ekonomiky v eurozóně (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se (opět nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí."
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
