Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky

Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku obchodování všechny tři nejsledovanější indexy odepisovaly zhruba půl procenta, během dne se ale propadaly stále hlouběji do červených čísel. Trend se neobrátil ani poté, co na trh dorazily povzbuzující statistické údaje.
Dow klesl o 1,08 % na 17 840,52 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,01 % na 2 085,51 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,64 % na 4 941,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o devět procent na 14,55 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 2,03 %.
Za celý duben indexy mírně stouply. Dow vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %.
V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické a telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z odvětví veřejných služeb.
"Aktuální vývoj není ničím jiným než mírnou korekcí," prohlásil podle televize CNBC Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Asset Management. "Objemy obchodů se nezvýšily, žádné masivní výprodeje akcií tedy neprobíhají," dodal.
Z 30 titulů zastoupených v indexu Dow jich pod nulou skončilo hned sedmadvacet. Zdražily pouze akcie provozovatele platebních karet American Express (+0,38 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+0,22 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,17 %). Nejvýrazněji zlevnily akcie technologické firmy Apple (-2,71 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-1,95 %) a výrobce letadel Boeing (-1,92 %).
Akcie technologické firmy Apple (-2,71 %) zlevňovaly druhý den v řadě. Cenné papíry firmy dolů stahovala informace, že byla v chytrých hodinkách Apple Watch identifikována vadná klíčová komponenta Taptic Engine dodávaná Applu společností AAC Technologies Holdings. Komponenta dodávaná Applu japonskou firmou Nidec prý vadná není. Úlohou senzoru Taptic Engine je detekovat, zda má uživatel hodinky nasazené na zápěstí. Kromě toho má senzor také měřit tepovou frekvenci uživatele. Apple od zveřejněních vynikajících hospodářských výsledků v pondělí večer odepsal již 5,65 %.
Nedařilo se ani akciím recenzní sociální sítě Yelp (-23,19 %), která již ve středu po konci obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Firma oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem 0,10 USD na akcii při tržbách 118,5 milionu USD. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,16 USD a tržby 120 milionů USD.
V reakci na zveřejněné hospodářské výsledky zlevnily také akcie výrobce kosmetiky Avon Products (-5,77 %), ropného gigantu ExxonMobil (-0,57 %), energetické firmy ConocoPhillips (-0,21 %), provozovatele kabelové televize Time Warner Cable (-1,48 %) či biotechnologické společnosti Celgene (-4,54 %).
Nedařilo se ani akciím technologické firmy Salesforce.com (-2,45 %), která si údajně najala poradce, již mají zjistit, zda neexistují potenciální zájemci o její převzetí. Zprávu přinesla s odvoláním na nejmenované zdroje ve středu agentura Bloomberg. Společnost prý zatím s žádným konkrétním zájemcem o svém převzetí nejedná.
Po konci čtvrtečního obchodování hospodářské výsledky zveřejnily například společnosti Gilead Sciences, American International Group, LinkedIn, Visa či DreamWorks Animation.
Biotechnologická společnost Gilead Sciences (v řádném obchodování -1,77 %) v letošním prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 4,3 miliardy dolarů neboli 2,76 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistý zisk 2,2 miliardy dolarů neboli 1,33 USD na akcii. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma vykázala zisk 2,94 USD na akcii nad odhadem trhu 2,32 USD na akcii. Tržby z prodeje léků firmě v prvním čtvrtletí vyskočily o 52 % na 7,41 miliardy dolarů. V after-marketu akcie Gilead Sciences zdražovaly přes dvě procenta.
Pojišťovna American International Group (v řádném obchodování -0,64 %) v prvních třech měsících letošního roku dosáhla čistého zisku na akcii 1,78 USD oproti 1,09 USD o rok dříve. Provozní zisk na akcii byl v prvním čtvrtletí 1,22 USD, a překonal tak odhad trhu nastavený na 1,19 USD. O rok dříve společnost za stejné období vykázala provozní zisk na akcii 1,18 USD. Akcie AIG na výsledky v poobchodní fázi reagovaly mírným poklesem.
Profesní sociální síť LinkedIn (v řádném obchodování -1,95 %) za letošní první kvartál vykázala ztrátu na akcii 0,34 USD při tržbách 637,7 milionu dolarů. Upravený zisk na akcii činil 0,57 USD. Výsledek na úrovni upraveného zisku na akcii byl v souladu s odhady, na úrovni tržeb se čekal výsledek 638 milionů dolarů. V after-marketu akcie LinkedIn v reakci na zveřejněné výsledky zlevňovaly přes 25 %.
Vydavatel a provozovatel platebních karet Visa (v řádném obchodování -1,92 %) hospodařil v období od ledna do března letošního roku s upraveným ziskem 0,63 USD na akcii a tržbami 3,4 miliardy USD. Tržby se společnosti v meziročním srovnání zvýšily o 8 %. Analytici čekali, že společnost vykáže očištěný zisk na akcii 0,62 USD a tržby 3,34 miliardy USD. V poobchodní fázi cena akcií Visa klesala o více jak dvě procenta.
Filmové studio DreamWorks Animation SKG (v řádném obchodování -2,29 %) za první čtvrtletí vykázalo čistou ztrátu 54,8 milionu dolarů neboli 0,64 USD na akcii. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistou ztrátu 0,51 USD na akcii. Upravená ztráta na akcii dosáhla 0,25 USD. Tržby se společnosti v meziročním srovnání zvýšily o 13,1 % na 166,53 milionu USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravenou ztrátu na akcii 0,45 USD při tržbách 164,5 milionu dolarů. Akcie DreamWorks Animation v poobchodní fázi stagnovaly.
Ropa zdražovala, dolar posílil k jenu, ale oslabil k euru
Americký dolar ve čtvrtek posílil k japonskému jenu, k jednotné evropské měně ale oslabil. Kurz eurodolaru se zvýšil z 1,112 na 1,122. Americkou měnu podpořily údaje z ekonomiky USA, podle kterých spotřebitelské výdaje v USA v březnu stouply, zatímco počet nových žádostí o příspěvek v nezaměstnanosti minulý týden klesl na nejnižší úroveň za 15 let.
Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámilo, že růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,2 % z 2,2 % v předchozích třech měsících. Na slabší vývoj ekonomiky poukázala po svém zasedání rovněž americká centrální banka, což podle analytiků zvýšilo pravděpodobnost, že minimálně do září nezačne zvyšovat úrokové sazby z rekordních minim. Donedávna se přitom spekulovalo, že by banka se zvyšováním sazeb mohla začít v červnu, což tlačilo kurz dolaru vzhůru.
"Stále to považujeme za korekci růstu dolaru v uplynulém roce. Ani posun (kurzu eura) do oblasti 1,15 USD ale není vyloučen," řekl k současné situaci na devizovém trhu analytik Ian Stannard z Morgan Stanley. "Budou zapotřebí velmi překvapivé údaje podporující dolar, aby se situace na devizovém trhu obrátila," dodal.
V dubnu euro k dolaru posílilo o 4,4 % a aktuálně se nachází na dvouměsíčním maximu.
K japonskému jenu dolar posílil ze 119,09 USD/JPY na 119,39 USD/JPY. Od začátku dubna ale o 0,5 % oslabil.
Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu a ropa WTI se dostala na nejvyšší úroveň za pět měsíců. Trh s černým zlatem podporuje slabší kurz dolaru. "Dolar byl významný faktor," řekl analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.
Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině rostla téměř o 1,8 % na 66,76 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zdražovala takřka o 2 % na 59,63 USD za barel.
Od začátku měsíce ropa Brent zdražila přes 21 % a cena ropy WTI stoupla o 25,5 %.
Ceny ropy navíc dál ovlivňuje středeční zpráva, podle které se v klíčovém překladišti Cushing v Oklahomě poprvé po skoro půl roce minulý týden snížily zásoby ropy. Pod vlivem těchto údajů ceny suroviny rostly i ve středu, kdy se dostaly na letos zatím nejvyšší hodnoty.
Zásoby ropy v USA vytrvale rostou několik měsíců. V posledních týdnech se ale začaly stabilizovat, protože produkce ropy v USA zvolnila, zatímco poptávka rafinerií byla vyšší. To trh pomáhá dostat do rovnováhy, napsala agentura Reuters.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než 22 dolarů na 1 183 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 65 centů na 16,16 USD za trojskou unci. Za celý měsíc se cena zlata nezměnila a stříbro zlevnilo zhruba o tři procenta.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Ekonomové z atlantského Fedu, kteří správně předpověděli mimořádný pokles HDP USA v prvním kvartálu, očekávají pro druhé čtvrtletí růst jen o 0,9 %. Pro představu toho, jak opatrný to je výhled, Goldman Sachs čeká zrychlení růstu na 3 %, Bank of America Merrill Lynch dokonce na 3,5 %.
- Osobní příjmy ve Spojených státech v březnu stagnovaly, čekal se 0,2% růst po +0,4 % v únoru. Osobní výdaje vzrostly o 0,4 %, čekal se 0,5% růst po +0,2 % v únoru. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, které jsou pro Fed důležitým indikátorem inflace, se meziročně zvýšily jen o 1,3 %, očekávalo se +1,4 %, únorový údaj byl revidován o desetinu procentního bodu níže na 1,3 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 25. dubna klesl na 262 tisíc, tedy nejníže za posledních 15 let. Očekával se pokles na 290 tisíc z 296 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 295 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. dubna klesl na 2,253 milionu z 2,325 milionu, čekal se pokles na 2,300 milionu.
- Americká automobilka General Motors (GM) plánuje v příštích třech letech investovat do svých závodů ve Spojených státech 5,4 miliardy USD. Cílem investice je zvýšení výroby a zlepšení kvality vozů. Investice vytvoří 650 pracovních míst a pomůže zachovat více než 15 tisíc současných pozic. GM zatím pouze upřesnila, že 784 milionů dolarů investuje do svých tří závodů v Michiganu. Rozdělení dalších peněz upřesní firma v příštích měsících.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v dubnu vzrostl na 52,3 bodu z 46,3 bodu v březnu (odhad: 50 bodů).
- Čisté dlouhé pozice v dolaru minulý týden klesly na nejnižší úroveň za šest měsíců. Stále je jich ale více než sázek na pokles hodnoty dolaru.
Výsledková sezóna
- Americké ropné firmě ExxonMobil v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk. Mohl za to propad cen ropy. Zisk firmy ExxonMobil, která je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, se snížil o 46 % na 4,9 miliardy dolarů, což je nejnižší údaj od roku 2009.
- Zisk největší nezávislé energetické společnosti v USA ConocoPhillips se v 1. čtvrtletí propadl na 272 milionů USD z 2,1 miliardy USD. Firma navíc upozornila, že bez započtení mimořádných položek, včetně daňového zvýhodnění, hospodařila se ztrátou 222 milionů USD, tedy 18 centů na akcii.
- Výsledky CME Group v 1Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,95 USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive v 1Q: Zisk na akcii 0,66 USD v souladu s odhady, tržby 4,07 miliardy USD (odhad: 4,08 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q: Zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,25 USD).
- Výsledky Viacom v 1Q: Zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 3,08 miliardy USD (odhad: 3,25 miliardy USD).
- Výsledky Gilead Sciences v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,94 USD (odhad: 2,32 USD), tržby 7,41 miliardy USD (meziročně +52 %).
- Výsledky American International Group v 1Q: Zisk na akcii 1,78 USD, provozní zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,19 USD).
- Výsledky LinkedIn v 1Q: Ztráta na akcii 0,34 USD, upravený zisk na akcii 0,57 USD (v souladu s odhady), tržby 637,7 milionu USD (odhad: 638 milionů USD).
- Výsledky Visa v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,34 miliardy USD).
- Výsledky DreamWorks Animation SKG v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,64 USD, upravená ztráta na akcii 0,25 USD (odhad: ztráta 0,45 USD), tržby 166,53 milionu USD (odhad: 164,5 milionu USD).
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, CNBC, ČTK