Lásky čas: Jak mají partneři řešit spory o penězích?

Říká se, že láska hory přenáší, na peníze je ale mnohdy i ona krátká. Spory ohledně financí patří mezi nejčastější důvody konce partnerských vztahů či rozpadu manželství. Co dělat pro to, aby peníze nerozložily i váš vztah?
Spory o to, za co peníze utratit či zda a kolik si měsíčně odkládat stranou na horší časy nebo na důchod, se neodehrávají jen v rovině čísel. Spíše než o jednoduché početní úlohy jde o konfrontaci životních principů a hodnot.
"Každý člověk si vztah k penězům buduje od dětství," říká Dave Jetson, zakladatel právnické společnosti Jetson Counseling. "Vzpomínám si, jak mi jednou, bylo mi tehdy asi pět let, dal bratranec čtvrťák. Moje máma tehdy rychle přiběhla a minci mi vzala, snad abych ji nespolkl. Od té doby jsem měl dlouho zafixované, že peníze je potřeba rychle utratit, aby mi je nikdo nevzal."
Lidé často tvrdí, že pro ně peníze nejsou důležité, že se svým partnerem opravdu nežijí proto, že ve dvou se to finančně lépe táhne, ale proto, že jsou si citově blízcí, mají společné zájmy a vyznávají podobné životní hodnoty. Jenže když na peníze skutečně přijde, jdou slova stranou.
Spory ohledně financí jsou časté zejména mezi partnery z diametrálně odlišných sociálních prostředí. "Když budete odmala zvyklí na život v dostatku a za partnera či partnerku si vyberete někoho z úplně jiného prostředí, zřejmě na problém i přes všechny snahy o pochopení partnerova pohledu na svět narazíte," říká Brad Klontz, psycholog, finanční poradce a profesor na Kansas State University.
Snad vůbec nejčastěji se spory ohledně rodinného rozpočtu týkají neuváženého rozhazovaní peněz jedním z partnerů. Stereotypy praví, že peníze rády utrácejí zejména ženy, ve skutečnosti se ale problém týká stejně tak mužů. Mnohdy dokonce muži za zbytečnosti utrácejí daleko více než ženy.
"Často narážím na problém, že partneři nemají jasno v tom, jak má jejich život vypadat," vysvětluje finanční terapeutka Amanda Claymanová. "Místo toho, aby se snažili pochopit své rozdílné pohledy na svět, plýtvají energii na vzájemnou kritiku. Spory přitom nelze řešit jinak než diskuzí," radí Claymanová.
Jakými konkrétními pravidly by se partneři měli řídit?
1. Nevyhýbejte se rozhovorům o rodinném rozpočtu a financích vůbec. Diskutujte o penězích pravidelně, nejen ve chvílích, kdy se dostanete do finanční tísně a musíte díru v peněžence rychle zašít.
2. O výdajích nerozhodujte sami. Vždy partnerku či partnera seznamte se svými plány a svá přání si nenechávejte pro sebe. Není samozřejmě potřeba, abyste se radili o každém nákupu potravin, pokud ale přijde například na nový zimní kabát, který nestojí pár korun, je fér partnerovi či partnerce říci, že si ho plánujete koupit.
3. Dělte se o náklady. I kdyby jeden z partnerů vydělával měsíčně třeba 100 tisíc a druhý jen 20 tisíc, musejí se na chodu domácnosti podílet oba. Náklady se nemusejí dělit na polovinu, alespoň symbolicky by ale i lidé s nižšími příjmy měli na chod domácnosti přispívat.
4. Vypracujte si společný finanční plán. Přemýšlejte o tom, kdy si budete chtít pořídit vlastní bydlení či auto. Ujasněte si, kolik jste ochotni utratit za dovolenou a kolik musíte měsíčně uspořit. Bez finančního plánu se ocitnete v chaosu.
5. Naučte se dělat ústupky. Pokud jste jako svobodní byli zvyklí většinu peněz odkládat stranou a žít tak trochu jako poustevníci mezi čtyřmi holými stěnami, buďte připraveni na to, že vaší extrémní skromnosti udělá partnerský život přítrž. Dva lidé se vždy musejí sejít někde uprostřed.
6. Nic před partnerem nezatajujte. Máte dluhy z minulosti? Musíte platit alimenty na děti z prvního manželství? Vše, co se týká peněz, partnerovi či partnerce na rovinu sdělte. Zatajovat nejen finanční problémy nikam nevede, nakonec se na vše stejně přijde.
Zdroj: WSJ