Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v dubnu mírně zpomalil

Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu podle finálních dat agentury Markit zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 52 bodů z 52,2 bodu v březnu, předběžná data však predikovala větší pokles na 51,9 bodu. V pásmu expanze se index nachází již 22 měsíců za sebou.
Zpracovatelský sektor v eurozóně v dubnu pokračoval v růstu, expanze však byla pomalejší než v předešlém měsíci. Výrobci přitom poprvé po osmi měsících zvýšili ceny a počet pracovníků se zvyšoval nejrychleji za skoro čtyři roky. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla společnost Markit. Data podle analytiků zvyšují naděje, že ekonomika zemí platících eurem pokračuje v procesu zotavování.
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu Irska, Španělska, Německa, Francie a Řecka byly v dubnu mírně horší než v březnu. Irsko (55,8 bodu, tříměsíční minimum), Španělsko (54,2 bodu, dvouměsíční minimum) a Německo (52,1 bodu, dvouměsíční minimum) se však stále nacházejí bezpečně v pásmu expanze, zatímco Francie (48 bodů, dvouměsíční minimum) a Řecko (46,5 bodu, 22měsíční minimum) se propadly hlouběji do pásma kontrakce.
Naproti tomu podmínky ve zpracovatelských sektorech Nizozemska, Itálie a Rakouska se v dubnu zlepšily. Nizozemsko vykázalo tříměsíční maximum 54 bodů, Rakousko 8měsíční maximum 50,1 bodu a Itálie dokonce 12měsíční maximum 53,8 bodu.
Evropská centrální banka (ECB) začala v březnu nakupovat státní dluhopisy a další cenné papíry za zhruba 60 miliard eur měsíčně, aby se tak pokusila oživit hospodářský růst v eurozóně a zabránit poklesu spotřebitelských cen. Nedávná data naznačila, že program začíná vykazovat kýžený efekt. Podle dat evropského statistického úřadu Eurostat z minulého týdne se totiž eurozóna začala dostávat z deflace, neboť spotřebitelské ceny zůstaly v dubnu beze změny.
Podle průzkumu společnosti Markit se ceny ve zpracovatelském sektoru zvýšily poprvé po osmi měsících, což naznačuje, že míra inflace v eurozóně by se mohla vrátit do kladných čísel. Dílčí index zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru se zvýšil na 51,9 bodu z 51,6 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2011.
"Cenové indexy zamířily vzhůru a výrobci přijímali zaměstnance nejrychlejším tempem od poloviny roku 2011," řekl podle agentury Bloomberg hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
