Hodnota akcií na tokijské burze v pátek překročila rekord z konce 80. let

Úhrnná tržní hodnota akcií obchodovaných na tokijské burze v pátek překročila dosavadní rekord z roku 1989. Zpráva podle agentury Reuters znamená dílčí vítězství premiéra Šinzóa Abeho v jeho plánu vytáhnout třetí největší ekonomiku světa z dlouhodobé hospodářské stagnace a deflace. Hodnoty hlavních burzovních indexů se ale nadále nacházejí hluboko pod maximy z konce 80. let, kdy v Japonsku splaskla "bublina" vysoce nadhodnocených cen investičních aktiv.
Celková tržní kapitalizace první sekce tokijské burzy v pátek dosáhla 591,3 bilionu jenů a překonala rekord 590,09 bilionu jenů z roku 1989. Úhrnný index hlavního trhu tokijské burzy TOPIX je nyní na zhruba 1 648 bodech, což je ale stále více než 40 % pod jeho rekordním maximem 2 884,80 bodu z roku 1989. Nejsledovanější index Nikkei 225, který dosáhl na konci prosince 1989 maxima 38 957,44 bodu a v březnu 2009 sestoupil na minimum 7 054 bodů, se nyní pohybuje mírně nad 20 000 bodů.
Podle investorů jsou nyní vyhlídky japonských akcií mnohem lepší než před 26 lety, kdy se ceny akcií pohybovaly kolem 60násobku firemních zisků. Dnes se akcie obchodují kolem 16násobku zisků, což je o něco méně, než je poměr cen a zisků na americké Wall Street. Za předražený se podle analytiků obvykle považuje trh, kde tento poměr překračuje 20.
Pozitivní z hlediska dalšího růstu je také průměrný dividendový výnos 1,6 %, který je čtyřnásobkem současného výnosu japonských vládních dluhopisů. Nynější dividendový výnos je čtyřikrát vyšší než v roce 1989, kdy přitom státní dluhopisy vynášely téměř šest procent.
Analytik Michael Kretschmer z nizozemské investiční společnosti Pelargos Capital vysvětluje, že vysoké ceny japonských akcií na konci 80. let investoři odůvodňovali údajnými "skrytými aktivy" firem, ale ve skutečnosti je odvozovali od silně nadhodnocených cen tamních pozemků a nemovitostí. Nyní jsou ceny pozemků v Japonsku stále více než 50 % pod maximy z té doby a jsou nižší než v roce 1980.
Prudký růst akciových trhu posledních dvou let táhla politika Abeho vlády, která přiměla centrální banku k razantnímu uvolnění měnové politiky. Bank of Japan podstatně zvýšila nákupy aktiv a vedle dluhopisů nakupovala i podíly akciových fondů. Její politika vedla k výraznému poklesu hodnoty jenu, což pomohlo japonským vývozcům, kteří jsou motorem ekonomiky.
Zdroj: ČTK