Americké akcie zažily v pátek kolísavé obchodování, ale do plusu se nevyšvihly. Ztratily i za celý týden, květen byl ovšem pro ně úspěšný

Investoři v závěru týdne zvažovali americká makrodata a nadále sledovali "řeckou ságu".
Index Dow nakonec v pátek uhájil hladinu 18 tisíc bodů a uzavřel slabší o 0,64 % na 18 010,68 bodu, S&P 500 ztratil 0,63 % na 2 107,39 bodu a Nasdaq odepsal 0,55 % na 5 070,03 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,98 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %.
Za uplynulý týden (4 obchodní dny) spadl Dow o 1,22 %, S&P 500 o 0,89 % a Nasdaq o 0,39 %. Za celý květen, pro akcie historicky jeden z nejméně příznivých měsíců, ovšem Dow přidal 0,96 %, S&P 500 1,05 % a Nasdaq dokonce 2,6 %.
V pátek ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce finanční a průmyslové odvětví, nejméně pak tituly z oblasti zdravotní péče a veřejných služeb.
Revidované údaje ukázaly, že americká ekonomika klesla v prvních třech měsících roku o 0,7 %, což se zhruba shodovalo s odhady ekonomů. Přetrvávající slabost ekonomiky ve druhém čtvrtletí navíc naznačila páteční čísla o průmyslové aktivitě na americkém středozápadě a o spotřebitelské důvěře za květen.
Odhady pro toto čtvrtletí naznačují jen mírné oživení ekonomiky v tempu kolem 2 %. Slabý ekonomický růst by ale mohl oddálit zvyšování úrokových sazeb v USA, což by akciovému trhu vyhovovalo. "Není nutné, aby Fed začal v brzké době zvyšovat sazby. Ekonomika prostě není tak silná, což páteční data potvrzují," řekl agentuře Reuters Adam Sarhan, který řídí newyorskou investiční firmu Sarhan Capital.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Hrubý domácí produkt Spojených států amerických v letošním prvním čtvrtletí klesl anualizovaně o 0,7 %. Vyplývá to z revize dat z konce dubna, která hovořila o růstu ekonomiky o 0,2 %. Čekalo se, že budou revidována na -0,8 %, některé odhady hovořily i o poklesu o 0,9 %. Na konci loňského roku ekonomika expandovala tempem 2,2 %.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu klesl na 90,7 bodu z 95,9 bodu (flash: 88,6 bodu).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu klesl na 46,2 bodu z 52,3 bodu v dubnu (odhad: 53 bodů).
- Skupina předních průmyslových zemí G7 se shodla na potřebě snižovat veřejné zadlužení a realizovat strukturální reformy. Řekl to v pátek německý ministr financí Wolfgang Schäuble po setkání se svými kolegy ze zemí G7 v Drážďanech.
- Americká centrální banka bude upozorňovat na jakákoli nepříznivá data či události, aby zvyšování úrokových sazeb odsunula až na příští rok. Myslí si to dluhopisový guru Daniel Fuss. Většina analytiků nyní čeká, že by banka mohla sazby začít zvyšovat již na svém zářijovém zasedání.
- Šéf sanfranciského Fedu John Williams se vyjádřil pro růst úrokových sazeb v letošním roce, protože podle jeho názoru je současné zpomalení ekonomického růstu pouze dočasné a ve druhém pololetí bude americká ekonomika opět silnější.
- Americká banka JPMorgan Chase plánuje zrušit více než 5 000 pracovních míst, což jsou nejméně dvě procenta její celkové pracovní síly. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal server listu The Wall Street Journal. Největší americká banka podle objemu aktiv tak chce snížit náklady a zvýšit efektivitu. Zástupci banky nechtěli zprávu komentovat. Akcie banky v pátek -0,63 %.
- Americký výrobce čipů Intel je blízko uzavření dohody o převzetí svého menšího konkurenta Altera, za kterého je ochoten zaplatit zhruba 15 miliard dolarů. Informoval o tom server listu The New York Times, který se odvolává na zdroj blízký situaci. Upozornil přitom, že transakce by byla největší akvizicí v historii Intelu. Akcie Intelu v pátek +1,32 %, akcie Altery +4 %.
- Americký majitel datových center Equinix koupí za 2,35 miliardy liber svého britského konkurenta Telecity Group. Spojením vznikne největší provozovatel datových center v Evropě. Telecity má 39 datových center v 11 evropských zemích. Equinix má přes 100 zařízení v 15 zemích a tržní hodnota firmy je přes 15 miliard USD. Akcie Equinixu v pátek -0,42 %.
- Prezident společnosti American Express Ed Gilligan zemřel. Podle dopisu ředitele firmy zaměstnancům firmy Gilligan náhle začal mít problémy během letu do New Yorku v pátek ráno. Ve firmě začínal od píky v roce 1980, nejvyšší post zastával od dubna 2013. Bylo mu 55 let. Akcie firmy v pátek -0,46 %.
- Akcie společnosti Humana vylétly o 20,31 % po zprávě, že firma zvažuje svůj prodej. Pojišťovna si najala experty z Goldman Sachs, aby jí poradili ve věci obchodu. Zájem by mohly mít například společnosti Aetna a Cigna.
- Společnost Rosetta Stone, která vyrábí populární software na výuku jazyků, obdržela zprávu o možném zájmu o akvizici ze strany RDG Capital Fund Management. Firma prý nabídku pečlivě zváží. Akcie společnosti v pátek +18,51 %.
- Hodnota fúzí a akvizic ve Spojených státech je od počátku letošního roku rekordní. Agentura Reuters uvedla, že od 1. ledna do 28. května hodnota fúzí a akvizic v zemi stoupla meziročně o 52 % na 746,9 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od roku 1980, kdy Reuters začala údaje sledovat.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o dalších 13 na 646 (nejméně od 13. srpna 2010). Celkový počet míst, kde se těží ropa a plyn, spadl o 10 na 875 (nejméně od 31. ledna 2003).
Euro díky naději, že se Řecku podaří dokončit dohodu s věřiteli, posilovalo. Dolar si ale během dne připisoval mírné zisky ke koši měn po zprávě o vývoji americké ekonomiky v prvním čtvrtletí, která odradila investory od sázek na to, že centrální banka USA začne v dohledné době zvyšovat úrokové sazby. Nakonec ale odepsal vůči koši měn zhruba 0,1 %.
Ekonomika USA se v prvním čtvrtletí propadla po roce opět do záporných čísel, když její výkon za první kvartál klesl anualizovaně o 0,7 %. Na kondici největší světové ekonomiky se těžce podepsalo nepříznivé zimní počasí, k němuž se přidal zvýšený obchodní deficit v důsledku silného dolaru. Minulý měsíc statistici ministerstva odhadli, že HDP v prvních třech měsících roku vzrostl v celoročním přepočtu na 0,2 %.
Investoři také věří, že se Řecku podaří dokončit dohodu s věřiteli o uvolnění zbývajících peněz ze slíbené pomoci. Bez těchto peněz Řecku hrozí, že se dostane do platební neschopnosti. Řecká vláda tento týden oznámila, že dohody s mezinárodními věřiteli chce dosáhnout do neděle.
Světové ceny ropy v závěru týdne výrazně oživily ze série ztrát a vzrostly o zhruba pět procent, tedy nejrychlejším tempem za měsíc a půl. Trh podpořilo zastavení růstu dolaru, zpráva o dalším poklesu zásob na americkém trhu a údaje o novém omezení vrtné aktivity v USA.
Severomořská ropa Brent v závěru vystoupila o téměř tři dolary na 65,56 dolaru za barel.
Americká lehká ropa WTI posílila o 2,62 USD na 60,30 dolaru a prodloužila šňůru zisků na rekordní 11. týden za sebou.
Za celý květen Brent ztratil dvě procenta, WTI naopak mírně zpevnila.
Ropu tento týden srážel níže posilující dolar, který zdražuje nákupy investorům v jiných měnách. Dolar za posledních deset dní získal na koš měn více než čtyři procenta, v pátek ale po slabých údajích z americké ekonomiky mírně klesl.
Ceny v pátek zrychlily růst po zprávě, že ropné firmy za poslední týden znovu snížily počet vrtů v USA, třebaže se objevovaly dohady, že pokles se zastaví. Pokles vrtné aktivity naznačuje nižší tempo těžby v budoucnu.
Ceny ropy podpořily i čtvrteční údaje, podle nichž se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 2,8 milionu barelu. K růstu přispívají i lesní požáry v Kanadě, které omezily těžbu tamní ropy o deset procent.
Situace na americkém trhu se sice z hlediska cen zlepšuje, přebytek nabídky jinde ve světě ale neposkytuje ropě možnost výraznějšího vzestupu, řekli analytici agentuře Reuters. Trh bude sledovat nadcházející zasedání ropného kartelu OPEC, žádná změna těžebního limitu se ale nečeká. Produkce OPEC je nyní více než milion barelů nad limitem 30 milionů barelů denně a analytici odhadují, že poptávka po ropě od kartelu je nižší o dva miliony barelů denně.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly meziměsíčně o 3,4 %, očekával se přitom jen 0,8% růst po 1,1% růstu v březnu. Na severovýchodě země se prodeje zvýšily o 10,1 %, na středozápadě o 5 %, na jihu o 2,3 % a na západě jen o 0,1 %. Meziročně se prodeje zvýšily o 14 %, očekával se 10,2% růst po 11% růstu v březnu (revidováno z +13,4 %).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. května vzrostl na 282 tisíc z 275 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 274 tisíc). Očekával se pokles na 270 tisíc. Čtyřtýdenní průměr počtu žádostí vzrostl na 271 500 z 266 250. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. května vzrostl na 2,222 milionu z 2,211 milionu v předchozím týdnu, čekal se pokles na 2,2 milionu.
- Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase James Dimon ve středu prohlásil, že manažeři banky neudělali dost pro to, aby ukázali, jak dobře společnost vedou. Právě proto podle Dimona třetina akcionářů neschvalovala odměny manažerů a vyslovila se proti tomu, aby post generálního ředitele a předsedy správní rady byl v rukách jedné osoby. Na vině jsou však i akcionáři, kteří jsou dle Dimona líní sami přemýšlet.
- Výrobce čipů Avago Technologies se dohodl na převzetí konkurenta Broadcom, za kterého zaplatí v akciích a hotovosti 37 miliard dolarů. Oznámily to ve čtvrtek firmy. Spekulace o chystaném spojení podniků se v médiích objevily již ve středu, což vedlo k výrazném nárůstu cen akcií obou firem.
- Americký správce daně Internal Revenue Service (IRS) má za to, že podvodníci, kteří z jeho webu ukradli osobní údaje daňových poplatníků, útočili z Ruska. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává agentura AP nebo televize CNN. Úřad o krádeži údajů více než 100 tisíc daňových poplatníků informoval v úterý, kdy jeho šéf John Koskinen odmítl sdělit, odkud mohl kybernetický útok vzejít.
- Bývalý republikánský guvernér státu New York George Pataki oznámil svou kandidaturu na post amerického prezidenta.
- Podle šéfa richmondského Fedu Jeffreyho Lackera, který v rámci americké centrální banky patří mezi nejortodoxnější jestřáby, existuje řada důvodů, které působí ve prospěch červnového zvýšení úrokových sazeb v USA.
- Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v zemích stojících mimo tento kartel se bude navzdory nízkým cenám dále zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Vyplývá to z návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Návrh signalizuje, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny suroviny dolů.
- Ukrajina se rozhodla získat jednu miliardu dolarů z prodeje nových dluhopisů podporovaných americkou vládou. Emise by podle Kyjeva mohla pomoci snížit náklady vlády na splátky zahraničního dluhu. Pokud bude úspěšná, mohla by spolu s dalšími kroky vytvořit podmínky pro návrat k hospodářskému růstu, uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí.
- Miller Tabak zvyšuje doporučení na akcie řetězce restaurací Chipotle Mexican Grill na "kupovat" z "držet".
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie General Motors na "equal-weight" z "underweight".
- Italsko-americká společnost Fiat Chrysler Automobiles (FCA) svolává do servisů kvůli airbagům japonské firmy Takata přes čtyři miliony vozů. FCA čtvrtečním sdělením jako první z automobilek výrazně rozšiřuje počty svolávaných vozů poté, co americké úřady minulý týden oznámily zdvojnásobení počtů vozů, jichž se má výměna airbagů týkat.
- Do tří let se ve světovém automobilovém průmyslu uskuteční další velká fúze. Prohlásil to ve čtvrtek šéf italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Sergio Marchionne. Podle zpráv tisku Marchionne požádal v březnu šéfku největšího amerického automobilového výrobce General Motors Mary Barraovou o schůzku na téma vzájemného spojení obou společností, Barraová ale nabídku obratem odmítla.
- Americká internetová a technologická firma Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí.
- Spojené státy obhájily první místo v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Těží prý především z účinné infrastruktury, inovací a efektivního podnikání.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že ekonomické zpomalení Číny by trhy nemělo znepokojovat, protože tvrdé přistání nehrozí. Zdůraznil také, že počátek zvyšování sazeb v USA by měl být trhy vnímán jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku.
- Populární investor a dluhopisový guru Bill Gross, který minulý rok přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO) do Janus Capital Group, ve svém investičním výhledu pro červen napsal, že jeho spekulace na pokles cen německých státních dluhopisů byla dobře načasovaná, avšak ne zisková. Výnosy 10letých německých dluhopisů na přelomu dubna a května vyskočily během pár dnů z technické nuly až k 0,8 %. Růst výnosů a pokles cen bondů byl však zřejmě tak rychlý, že ho ani Gross nedokázal zachytit.
- Údaje o více než 100 000 amerických daňových poplatnících ukradli v posledních čtyřech měsících počítačoví piráti z internetových stránek amerického daňového úřadu. Úřad o kybernetickém útoku informoval v noci na středu. Hackeři data ukradli z on-line systému, kde je možné získat informace ze starších daňových přiznání.
- Soukromá americká společnost SpaceX získala souhlas k vypouštění amerických vojenských a špionážních družic. Oznámilo to v úterý americké vojenské letectvo. Konkurenci se tak otevírá lukrativní trh, na kterém měl od roku 2006 monopol společný podnik velkých amerických firem Lockheed Martin Corporation a Boeing Company, napsala agentura AFP.
- Do čela žebříčku nejcennějších značek světa BrandZ Top 100 se letos vrátil americký technologický gigant Apple. Hodnota značky Apple meziročně stoupla zhruba o dvě třetiny na 247 miliard dolarů. Informuje o tom na svých internetových stránkách společnost Millward Brown, která žebříček sestavuje.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. května klesl o 1,6 %. V předchozím týdnů počet žádostí klesl o 1,5 %. Pokles v USA trvá již pět týdnů v řadě.
- Americká internetová společnost Google spolu s konkurenčním podnikem Yahoo! uvažuje o možnosti převzít provozovatele webu Flipboard, který funguje jako agregátor digitálního mediálního obsahu. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ). O převzetí Flipboardu má údajně zájem také mikroblogovací sociální síť Twitter.
- Americký internetový obchod Amazon.com do svých skladů pro kompletaci a expedici objednávek přijme až 6 tisíc nových pracovníků. Firma to podle zpravodajské agentury AP zdůvodnila růstem poptávky po jejích službách.
- Jack Lew (americký ministr financí): USA potřebují reformu firemních daní.
- Americké banky v letošním prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o sedm procent na 39,8 miliardy dolarů. Uvedla to ve středu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet bank, které se potýkají s problémy, se přitom proti předchozím třem měsícům snížil o 38 na 253. To je šestileté minimum.
- Evercore snižuje doporučení na akcie Yahoo! na "držet" z "kupovat".
- Společnost McDonald's přestává zveřejňovat své měsíční srovnatelné tržby.
- Podle viceprezidenta americké centrální banky Stanleyho Fischera je "zavádějící" klást tak velký důraz na první zvýšení úrokových sazeb. Proces návratu na normální hladiny úrokových sazeb totiž podle něj potrvá celé roky. Zároveň zdůraznil, že se banka v otázce sazeb bude řídit makroekonomickými daty, nikoli kalendářem.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, v souladu s očekáváním, po březnovém růstu o 5,1 % (revidováno z +4 %). I po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,5 %, očekával se 0,3% růst. Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, vzrostly o procento při očekávání jen 0,3% růstu po 0,9% růstu v březnu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly meziměsíčně o 6,8 % na 517 tisíc jednotek anualizovaně. Očekával se mírnější nárůst o 5 % na 505 tisíc jednotek po březnových 484 tisících jednotek (revidováno z 481 tisíc jednotek).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v květnu po prudkém dubnovém poklesu mírně zlepšila. Napomohlo tomu zotavování domácího trhu práce z dočasného útlumu, sdělila v úterý ve své měsíční zprávě soukromá organizace Conference Board. Index spotřebitelské důvěry stoupl na 95,4 bodu z dubnové úrovně 94,3 bodu.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,1 %, očekávalo se +4,6 %. V únoru index stoupl o 5,03 % meziročně.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v květnu podle předběžných dat klesl na 56,4 bodu z 57,4 bodu v dubnu, čekal se pokles na 56,5 bodu. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 56,1 bodu z dubnových 57 bodů.
- Index aktivity richmondského Fedu v květnu vzrostl na +1 bod, čekal se růst na 0 bodů (duben: -3 body).
- Index aktivity dallaského Fedu se v květnu propadl na -20,8 bodu, čekal se růst na -12 bodů (duben: -16 bodů).
- Americká společnost Charter Communications se dohodla na koupi většího rivala Time Warner Cable za 55,3 miliardy dolarů. Transakcí vznikne jeden z největších provozovatelů kabelové televize v USA. O TWC měl v minulost zájem i největší hráč na americkém trhu, kabelový operátor Comcast Corporation, plány na spojení ale v dubnu opustil.
- Farmaceutická společnost AstraZeneca doufala, že do roku 2023 bude mít příjmy vyšší než 45 miliard dolarů. Tuto její ambici ale zasáhl nejnovější vývoj v testování léku na lupenku Brodalumab. Společnost Amgen, která se podílela na jeho vývoji, v pátek oznámila, že od projektu ustupuje poté, co testování odhalilo u testovaných subjektů zvýšený výskyt sebevražedných myšlenek.
- Axiom Capital zvýšila investiční doporučení na akcie eBay na "kupovat" z "držet".
- Americká společnost EMC, která vyrábí systémy pro uchování dat, koupí za 1,2 miliardy USD soukromou firmu Virtustream. EMC uvedla, že akvizicí chce posílit svou nabídku cloudových služeb, což je technologie, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází.
- Priceline Group bude investovat do čínského rezervačního portálu Ctrip.com dalších 250 milionů dolarů.
- Nejmenovaná společnost obvinila firmu Salesforce.com z toho, že porušila některé její patenty. Salesforce.com obvinění prošetřuje.
- Společnost Hormel Foods oznámila, že se dohodla na akvizici výrobce masných produktů Applegate Farms za 775 milionů USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tiffany v 1Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 962 milionů dolarů (meziročně -5 %).
- Výsledky Palo Alto Networks v 3QFY2015: Očištěný zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,20 USD). Tržby 234,2 milionu dolarů (odhad: 223 milionů dolarů).
- Výsledky Workday v 1Q: Očištěná ztráta na akcii 0,02 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 251 milionů dolarů (odhad: 245 milionů dolarů).
- Výsledky TiVo v 1Q: Zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 114,7 milionu dolarů (odhad: 111,8 milionu dolarů).
Zdroj: ČTK, CNBC, Wall Street Journal