SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na červnovém zasedání ponechala politiku beze změny

ECB na červnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
Rozhodnutí centrální banky se všeobecně očekávalo. Situace v eurozóně se postupně zlepšuje, což snižuje tlak na guvernéry centrálních banky, aby dále uvolňovali měnovou politiku.
Tisková konference Maria Draghiho
14.30 Draghi: Na základě průzkumů a monitoringu jsme se rozhodli ponechat sazby beze změny. Co se týče nestandardních opatření, nákupy dluhopisů pokračují a pokračovat budou do září 2016, případně do doby, dokud se inflace nepřiblíží našemu dvouprocentnímu cíli.
14.31 Draghi: Naše politika zlepšila úvěrové podmínky v regionu i očekávání trhu a spotřebitelů.
14.32 Draghi: V prvním kvartálu 2015 reálný HDP v eurozóně vzrostl o 0,4 % mezikvartálně. Hlavním tahounem nedávného oživení je soukromá spotřeba.
14.34 Draghi: Monetární politika by měla dále podporovat domácí poptávku i podmínky na finančních trzích. Nízké ceny ropy by měly dále podporovat reálné příjmy domácností a slabé euro by mělo podpořit export.
14.35 Draghi: Reálný HDP by měl růst v souladu s našimi odhady, o 1,5 % letos, o 1,9 % v příštím roce a o 2 % v roce 2017. Inflace spadla na své dno na začátku letošního roku. V květnu byla podle odhadu na 0,3 % oproti 0 % v dubnu a -0,6 % v lednu. Inflace by měla postupně opět růst.
14.36 Draghi: Měnová báze M3 meziročně rostla v dubnu tempem 5,3 % oproti 4,6 % v březnu. Dále ji podporují nejlikvidnější složky. Úvěry nefinančním institucím v dubnu klesly o 0,1 % po -0,2 % v březnu.
14.39 Draghi: Tempo růstu poskytování úvěrů domácnostem se zrychlilo v dubnu na 1,3 % meziročně z 1,1 % v březnu.
14.40 Draghi: Data naznačují, že je potřeba udržovat stabilní monetární politiku. Budeme poskytovat udržitelnou podporu ekonomice regionu a svou politikou hodláme přivést inflaci zpět k 2% cíli.
14.41 Draghi: Reformy v některých státech teprve musejí začít nést ovoce. Deficit rozpočtů by měl postupně klesat z 2,1 % letos na 1,5 % v roce 2017. Vládní dluh by měl rovněž postupně klesat, a to z 91,5 % HDP v letošním roce na 88,4 % HDP v roce 2017.
14.44 Draghi: Jednání s Řeckem stále probíhají, nemohu je komentovat. Řecká vláda i jednající instituce již své návrhy přednesly a nyní o nich debatují. Mělo by dojít k silné shodě, která podpoří růst, bude sociálně spravedlivá, ale zároveň i fiskálně udržitelná.
14.45 Draghi: Situace, která vznikla poznámkami guvernéra Cœurého, byla chyba. Došlo ke špatnému načasování zveřejnění jeho projevu. Vydáme nová pravidla pro veřejné vystupování guvernérů Výkonné rady.
14.47 Draghi: Oživení v regionu postupuje přesně v souladu s našimi projekcemi. Původně jsme očekávali silnější data než naše projekce, nyní už s tím nepočítáme, proto se z úvodního prohlášení ztratilo, že očekáváme široké a "silné" oživení. Ano, pozorujeme menší ztrátu momenta, ale oživení pokračuje, jak jsme očekávali.
14.51 Draghi: Růst výnosů může reflektovat zlepšující se podmínky v ekonomice nebo rostoucí inflační očekávání. Může jít ale také o směsici technických faktorů. Svoji roli může hrát i volatilita a vyloučit nelze ani vlivy změn likvidity, Trhy by si měly zvyknout na období vyšší volatility.
14.55 Draghi: Naše monetární plány zůstávají neměnné. Chceme udržet stabilitu, necháme svou politiku beze změny, dokud nebude nutné jednat jinak. Delší období nízkých sazeb způsobuje mnoho problémů. Nejen pro pojišťovny, ale také pro mnoho dalších účastníků trhu. Znamená to, že bychom kvůli tomu měli měnit svou současnou politiku? V žádném případě. Tím bychom vyvolali jen větší chaos.
14.58 Draghi: Instituce jednající s Řeckem mají snahu, vůli a odhodlání uzavřít dohodu, která povede k silnému souhlasu, jak jsem řekl dříve.
15.00 Draghi: Naším mandátem a cílem je zajistit cenovou stabilitu. Monetární politika se soustředí na cyklické komponenty ekonomické slabosti. V tuto chvíli se tudíž naše politika soustředí jak na cenovou stabilitu, tak na cyklickou složku, kterou je nedostatečně využitá kapacita, tedy nezaměstnanost. Nezapomínejme však, že nezaměstnanost má také strukturální složku, která byla vysoká i před krizí.
15.02 Draghi: Nebude nám stačit dosažení inflačního cíle, budeme muset být zároveň přesvědčeni, že ve střednědobém horizontu je tento vývoj udržitelný.
15.05 Draghi: O exitové strategii pro QE jsme nehovořili, je to ještě daleko. Máme před sebou stále dlouhou cestu. Ale nepřekvapuje nás, že inflace už pomalu roste.
Výnos německých 10letých dluhopisů roste na 0,779 %, nejvíce v letošním roce.
15.05 Draghi: V současnosti nevidíme důvod, proč rozšiřovat program kvantitativního uvolňování.
15.12 Draghi: Řecko je podle nás životaschopná ekonomika, za předpokladu, že povede správnou a udržitelnou politiku. Politiku, která podporuje růst se sociální spravedlností a fiskální stabilitou.
15.13 Draghi: Řecká vláda prohlásila, že své dluhopisy splatí v plné výši a včas. My jí v tomto ohledu věříme.
15.16 Draghi: ELA je udělována národní centrální bankou. V takovém případě platí jiná pravidla než pro ECB jako celek.
15.22 Draghi: Z krize si můžeme vzít spoustu ponaučení. Někteří z ní viní instituce, jde však spíše o to, v jakém prostředí tyto instituce fungovaly. Finanční regulace byla tehdy mnohem nižší než dnes. Dnes jsme instituce i systém posílili a máme silnější banky.
15.25 Draghi: Letos podle nás bude inflace celý rok nízko, v příštím roce by měla zrychlit na 1,5 %, především proto, že už nebudou podle našich projekcí klesat ceny ropy. Navíc se také uzavře produkční mezera a poroste domácí poptávka.
15.26 Draghi: Silnou dohodou ohledně Řecka myslím dohodu, která bude funkční jak z hlediska obsahu, tak implementace. Obsah jsem již zmiňoval - musí podporovat růst a sociální spravedlnost a zároveň musí být fiskálně udržitelná. A co se týče implementace, mělo by jí být dosaženo co nejdříve.
Tisková konference končí.
Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve svém úterním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali zvýšení cen jen o 0,2 %.
Podle středečních dat klesla míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu nejníže za poslední tři roky. Snížila se na 11,1 %, v celé Evropské unii stagnovala na březnových 9,7 %.
Podle šéfa ECB Maria Draghiho kvantitativní uvolňování funguje tak, jak má, státy eurozóny však musejí zároveň zavádět potřebné strukturální reformy. Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré médiím v polovině května řekl, že banka v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To jí má umožnit snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší, a udržet přitom jejich průměrný měsíční objem na plánované úrovni.
Pozornost trhů se upíná především na Řecko a jeho jednání s mezinárodními věřiteli. Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond se v úterý shodly na podmínkách dohody, kterou by měly předložit Řecku. Krajně levicová vláda v Aténách již v pondělí v noci věřitelům poslala vlastní plán řešení dluhové krize. Jednání pokračují dál, prozatím bez výsledku.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch, Twitter