Americké akcie ve čtvrtek skončily pod nulou. Investoři čekají, jaká data přijdou z trhu práce

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Investoři vyhodnocovali doporučení Mezinárodního měnového fondu odložit zvýšení úrokových sazeb v USA až na příští rok a reagovali také na vývoj kolem Řecka, které mělo původně v pátek MMF uhradit část dluhu. Jednání s věřiteli o podmínkách uvolnění dalších peněz pro tuto zadluženou zemi neberou konce. Trhy nyní čekají, jak dopadne páteční klíčová statistika americké nezaměstnanosti.
Index Dow klesl o 0,94 % na 17 905,58 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 095,84 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,79 % na 5 059,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,69 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 6 bazických bodů na 2,305 %.
V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů (-1,55 %), energetické odvětví (-1,38 %) a průmyslový sektor (-1,04 %).
Investoři nyní s napětím vyhlížejí klíčové údaje z amerického trhu práce, které v USA vyjdou v pátek ve 14.30 SELČ. Čeká se, že americká ekonomika v květnu vytvořila mimo zemědělství 226 tisíc nových pracovních míst po dubnových 223 tisících. "Osobně se budu soustředit zejména na údaje o vývoji mezd," říká Aneta Markowska, ekonomka ze Société Générale. V anketě agentury Bloomberg analytici odhadovali meziměsíční růst mezd o 0,2 %. Silná data by mohla naznačit možnost dřívějšího růstu úrokových sazeb v USA, slabá by naopak zvýšila pravděpodobnost setrvání sazeb na nízkých úrovních po delší dobu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.
- Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.
- Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Zároveň fond zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.
- Americký poskytovatel satelitní televize a internetu Dish Network jedná o spojení s mobilním operátorem T-Mobile US. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Transakce by podle listu urychlila konsolidaci v americkém mediálním a telekomunikačním průmyslu.
- Produktivita americké ekonomiky v prvním kvartále klesla podle revidovaných dat o 3,1 %, původně se počítalo s 1,9% poklesem. Revize níže se očekávala, avšak jen na -3 %. Revidován byl také růst jednotkových nákladů práce, a to na +6,7 % z +5 %, očekávala se revize na +6,1 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. května klesl na 276 tisíc z 284 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 282 tisíc). Očekával se pokles na 278 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 23. května vzrostl na 2,196 milionu z 2,226 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,222 milionu), čekal se pokles na 2,207 milionu.
- Evercore snižuje doporučení na akcie Twitteru na "držet" z "kupovat".
- JPMorgan snižuje doporučení na akcie Verizon Communications na "neutral" z "overweight" a zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "overweight" z "neutral", cílovou cenu akcií AT&T zvyšuje na 40 z 35 dolarů.
- Naprostá většina velkých amerických podílových fondů sice investorům od začátku letošního roku přináší zisk, nadpoloviční většina z nich ale zároveň zaostává za indexem S&P 500. Analytici z banky Goldman Sachs analyzovali výkonnost celkem 248 podílových fondů spravujících aktiva v celkové hodnotě 730 miliard dolarů a investujících do akcií z indexu S&P 500.
- Prudential Financial se bude snažit zbavit nálepky "systémově důležité" instituce, pokud konkurenční MetLife uspěje u regulátorů s podobným požadavkem.
- Americký výrobce elektroniky Apple začne tento měsíc prodávat některé modely chytrých hodinek Apple Watch ve svých obchodech. Novinka Applu dorazí také do dalších sedmi zemí, Česko mezi nimi ale není.
Výsledková sezóna
- Výsledky UTi Worldwide v 1Q: Ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 973 milionů USD (odhad: 1 miliarda USD).
- Výsledky Diamond Foods v 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 186,1 milionu USD (odhad: 195,3 milionu USD).
Z indexu Dow ve čtvrtek zlevnilo 29 z 30 titulů. V plusu se udržely pouze akcie investiční banky Goldman Sachs (+0,28 %). Největší pokles zaznamenaly cenné papíry chemického obra DuPont (-2,22 %), operátora Verizon Communications (-2 %) a výrobce letadel Boeing (-1,82 %).
Ve čtvrtek se dařilo zejména akciím firmy Five Below, které přidaly přes 7,5 % v reakci na lepší než očekávané hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts posílily o 7,24 %.
Výrazný propad o 15,01 % naopak zaznamenaly akcie společnosti Opko Health, která ve čtvrtek oznámila plán na akvizici firmy Bio-Ference Laboratories za 1,5 miliardy dolarů.
Ropa dále zlevňuje, dolar posiluje
Euro ve čtvrtek dočasně pokračovalo v růstu a vůči dolaru se během dne dostalo až na dvoutýdenní maximum nad 1,13 EUR/USD. Odpoledne o své zisky ale přišlo, když se investoři začali evropské měny po nejrychlejší dvoudenní rally kurzu eurodolaru zbavovat. Krátce po desáté hodině euro vůči dolaru oslabovalo o 0,25 % na 1,124 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu americký dolar krátce po uzavření burz v USA posiloval o 0,08 % na 124,36 USD/JPY.
Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu. Investoři očekávají, že OPEC na své páteční schůzce ponechá současnou úroveň těžby beze změn. Nadměrná nabídka ropy na trhu by tak mohla přetrvat, což by znamenalo další tlak na pokles cen.
Barel severomořské ropy Brent ve večerních hodinách zlevňoval o 1,54 % na 62,89 dolaru.
Severoamerická lehká ropa WTI ve večerních hodinách oslabovala o 2,59 % na 58,19 dolaru za barel.
Ropný kartel OPEC nyní podle analytiků dodává na trh o zhruba dva miliony denních barelů ropy více, než je potřeba. Očekává se, že v pátek svůj těžební limit nezmění. Někteří těžaři ale volají po snížení produkce. "I když překvapení ze strany OPEC nelze vyloučit nikdy, vyhlídky na změnu politiky jsou mizivé, až vůbec žádné," uvedl podle agentury Reuters Bhushan Bahree z vedení poradenské společnosti IHS.
Zlato ve čtvrtek dále zlevňovalo. Ve večerních hodinách jeho cena klesala o 0,73 % na 1 176,50 dolaru za trojskou unci.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK