Evropské akcie posílily nejvíce za poslední měsíc díky optimismu z možné řecké dohody

Evropské akcie si ve středu vedly nejlépe za více než měsíc. Investoři jsou optimističtí a doufají, že Řecko již brzy dosáhne dohody se zahraničními věřiteli.
Britský FTSE 100 posílil o 1,13 %, francouzský CAC 40 o 1,75 % a německý DAX přidal 2,40 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 1,80 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s automobilkami a sektorem základních materiálů. Nejslabší byly technologie, které připsaly pouhého půl procenta. Řecký ASE index si vedl ve středu nejhůře, ztrácel přes procento.
Akcie rozšířily zisky poté, co zdroj obeznámený s jednáním médiím sdělil, že by Německu mohlo stačit, pokud se Řecko zaváže k naplnění alespoň jedné z reforem požadovaných zahraničními věřiteli. To by mu pak mohlo otevřít dveře k záchrannému balíčku. Řecký premiér Tsipras by se měl s německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Hollandem sejít v průběhu summitu v Bruselu.
"Jakmile si tímhle projdeme, evropské akcie by měly opět oživit," říká Lars Kreckel, akciový stratég z Legal & General Investment Management. "Na trhu panoval velmi silný konsensus o tom, že Evropa je nyní nejlepší investicí a pozice byly přeplněné. V takovém prostředí mohou i nejmenší zklamání vést k výprodeji - řecký problém se blíží ke kritickému bodu a lidé jsou stále nervóznější," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka navýší strop programu nouzového financování řeckých bank (ELA) na 83 miliard eur z 80,7 miliardy eur.
- Evropská komise není spokojená s nejnovějším řeckým plánem reforem, který má odblokovat zbývající peníze z dohodnutého úvěrového programu pro Řecko. Vyplývá to podle agentury AFP ze středečního vyjádření mluvčího komise Margaritise Schinase. Evropský komisař pro ekonomiku Pierre Moscovici podle něj Řeky informoval, že nejnovější návrhy neodrážejí diskuze mezi předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem z minulého týdne.
- Rusko by mohlo Ukrajině ve třetím čtvrtletí poskytnout až 30% slevu na dodávky zemního plynu. Podle agentury Reuters to ve středu řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Moskva podle něj o poskytnutí slevy rozhodne do konce června. Po slevě by Kyjev platil asi 201 dolarů za 1 000 metrů krychlových plynu.
- Česká národní banka (ČNB) bude kurz koruny k euru udržovat nad hladinou 27 EUR/CZK minimálně do konce prvního pololetí příštího roku. Ve středu to řekl viceguvernér banky Mojmír Hampl. Současně Hampl uvedl, že rizikem dalšího vývoje je především možnost příliš pomalého růstu mezd.
- Španělský módní kolos Inditex, který vlastní především obchody Zara, zvýšil v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk o 28 % na 521 milionů eur. Firma uvedla, že jí pomohlo teplé počasí v částech Evropy, zotavování evropské ekonomiky a také příznivý vývoj směnných kurzů, především pak slabé euro. Inditex je největším maloobchodním prodejcem oděvů na světě.
- Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil se v prvním čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o 60 % na 690 milionů dolarů. Tržby firmy, která je druhým největším producentem ropy v Rusku, meziročně klesly o 35 % na 23,2 miliardy dolarů.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v dubnu vzrostla meziměsíčně o 0,4 % při očekávání 0,1% růstu po 0,6% růstu v březnu (revidováno z 0,5% růstu). Meziročně se zvýšila o 1,2 % (březen: 1,1 %). Produkce zpracovatelského sektoru se naopak meziměsíčně nečekaně propadla o 0,4 %, očekával se přitom 0,1% růst po +0,4 % v březnu.
- Itálie: Průmyslová výroba v dubnu klesla o 0,3 % meziměsíčně, čekal se 0,3% růst (březen: +0,5 %, revidováno z +0,4 %), meziročně vzrostla o 0,1 % (březen: +1,5 %).
- Výnos desetiletých německých dluhopisů stoupl poprvé od září 2014 nad 1 %.
- Společnosti Regeneron a Sanofi dostaly dobrou zprávu. Odborný panel Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA doporučil ke schválení jejich lék na zvýšený cholesterol Praluent. Celý FDA nemusí sice doporučení panelu následovat, ale obvykle tomu tak je.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
