US MARKETZavírá za: 3 h 10 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zdražení povolenek by prý těžce postihlo Sokolovskou uhelnou

Růst ceny emisních povolenek by podle těžařů těžce dopadl na provoz paroplynové elektrárny Sokolovské uhelné ve Vřesové. Ohroženy by prý byly až tisíce pracovních míst v Karlovarském kraji. Náklady na nákup emisních povolenek by totiž Sokolovskou uhelnou po roce 2020 přivedly do hluboké ztráty, uvedla na svém webu těžařská společnost.

Podle ní by mohla v budoucnosti cena povolenek vzrůst až na trojnásobek. Vyplývá to prý z jednání o návrhu nové směrnice, kterou má v červenci schválit Evropský parlament. Evropská unie se povolenkami snaží regulovat a snižovat emise oxidu uhličitého.

"Současná cena emisních povolenek se pohybuje na úrovni kolem 7,5 eur za tunu vyprodukovaného oxidu uhličitého. V případě, že ale parlament schválí návrh nové směrnice, očekávají její předkladatelé strmý nárůst ceny po roce 2020," uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

Výrazný skok ceny v období 2021-2030 by přitom měl zásadní dopad na hospodaření Sokolovské uhelné, která pro výrobu elektrické energie a tepla potřebuje ročně kolem 4,5 milionu emisních povolenek. "Náklady na nákup těchto povolenek by vysoce přesáhly úroveň současného zisku Sokolovské uhelné. Důsledkem by byla nezbytná provozní opatření, zahrnující v krajním případě i úplné uzavření některých provozů. Pokud by byla cena povolenek trojnásobná, znamenalo by to náklady ve výši 2,5 miliardy korun" uvedl Pöpperl.

V roce 2013 firma vytvořila zisk 802 milionů korun. Meziročně šlo o pokles o zhruba o 100 milionů korun. Zisk přitom klesá od roku 2008, kdy Sokolovská uhelná vykázala zisk téměř 2,3 miliardy korun.

Určitou roli by podle předsedy představenstva Sokolovské uhelné mohl sehrát ještě stát, kterému v případě schválení nové podoby směrnice zůstane určitá možnost přidělovat až do roku 2030 část povolenek sektoru energetického průmyslu bezplatně. "Jestli k tomu Česká republika přistoupí, je ale čistě politické rozhodnutí, které lze velmi těžko predikovat. V minulosti stát sice firmám udělil část povolenek zdarma, ale vzápětí na ně uvalil daň, čímž odebral tuzemským firmám část zdrojů, které by za jiných okolností mohly použít například na investice a rozvoj," dodal Pöpperle.

Zdroj: ČTK

Emisní povolenkyEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika