US MARKETOtevírá za: 10 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ovládnout CETIN, která je klíčovým aktivem PPF. O2 je naproti tomu finanční investicí a PPF nijak nezasahuje do jejího běžného chodu.

Krátké summary rozhovoru:

  • Očekávanou úzkou spolupráci O2 s dalšími firmami v impériu Petra Kellnera, zejména s Home Credit a Air Bank, nebude přímo řídit PPF.
  • Nepřemýšlejte o O2 jako o součásti skupiny PPF. "K CETIN se hlásíme i jako stratég, kdežto O2, tím, jak regulatorně složité rozdělení je, se pro nás stává de facto finanční investicí," uvedla Jirásková
  • Jirásková nechtěla naznačit budoucí dividendovou politiku O2.
  • CETIN je pro PPF klíčovým byznysem, jeho význam lze přirovnat k Home Credit.

"Rozhovor pro akcie O2 Czech Republic vyzněl pozitivně. Potvrzuje totiž nedávné kroky PPF, které indikovaly, že se majitel nechystá operátora stáhnout z obchodování na pražské burze," komentoval interview analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Citujeme pro zajímavost tu část rozhovoru, která se týká rozdělení firmy, nabídky odkupu akcií O2, kritiky PPF ze strany šéfa pražské burzy Petra Koblice a dividendové politiky.

S akvizicí a dělením přímo souvisí i vypořádávání minoritních akcionářů společnosti O2. To vám přineslo kritiku jak ze strany některých investorů, tak ze strany burzy. Razantně postup PPF kritizoval přímo její šéf Petr Koblic, podle nějž bylo například obtížné zvládnout administrativní podmínky výkupu akcií.

Začnu výroky pana Koblice z minulého týdne. Není mi úplně jasné, zda pan ředitel při útoku na PPF zastupoval instituci, nebo jestli mluvil v roli jakéhosi aktivisty na obranu minoritních akcionářů. Čemu na tom už vůbec nerozumím a nejsem sama, je to, proč tyto věci řeší přes média. Nikdo z PPF s ním osobně o řešení otázek složitosti odkupu nejednal. Ta obvinění, která byla vznesena, jsou ve velké míře lživá, a proto zvažujeme proti panu Koblicovi právní kroky.

Co to znamená?

Předali jsme vše právníkům a ti nyní analyzují možné prostředky obrany a reakce. Protože jsou to v tomto případě z jeho strany zcela nepodložená obvinění, nic jiného nám nezbývá.

Co říkáte tvrzení, že vámi stanovené podmínky měly výkup akcií za zákonem stanovenou cenu znesnadnit?

Existuje zákon o nabídkách převzetí, kterým jsme se během odkupu řídili. Ten proces jako takový schvalovala ČNB. To nebylo něco, co jsme si vymysleli. Asi nejvíce pobuřující je fakt, že jsme jednali se zástupci burzy ještě před odkupem o tom, jak celý proces technicky, v rámci burzovního vypořádání v centrálním depozitáři, zjednodušit. A bylo nám řečeno, že nemají ani čas, ani kapacitu se tomu věnovat.

Žádali jsme, že bychom pro tuto výjimečnou situaci byli rádi, kdyby k nám burza byla vstřícná a zvolila nějakou nižší cenu než svých standardních 285 korun za pokyn k převodu akcií, a to zejména pro minoritní akcionáře. Protože v opačném případě je účast na odkupu při malém počtu akcií prodělečná. Řekli nám, že se hodlají řídit standardním ceníkem.

Konečně, pokud pan Koblic tvrdí, že je zásluhou burzy, že došlo k pozastavení obchodování při dělení O2, tak ani toto není pravda. První se na burzu v této věci obrátila O2.

V rozhovoru pro HN pan Koblic také tvrdil, že to byla burza, kdo prosadil proti vůli PPF, aby se infrastrukturní společnost CETIN obchodovala dále, byť na neregulovaném trhu.

My jme nikdy nejednali s burzou v tom smyslu, že bychom byli proti kotaci CETIN na neregulovaném trhu. Tomu jsme nikdy nebránili. Nemáme zájem na tom, aby česká burza jakkoli dále upadala. Navíc se s námi o tom nikdo nebavil. Pan Koblic říká, že jsme to "opakovaně odmítali". Ne, není to tak.

Takže to, že se CETIN dále obchoduje, vám nevadí?

Ne. Proč by nám to mělo vadit?

Zmiňujete, že při výkupech akcií O2 jste se drželi zákona, ale je tam spousta věcí, které zákon nepopisuje. Co říkáte výtkám, že složitost postupu byla nad rámec toho, co zákon vyžaduje?

Pojďme se podívat ne na to, kolik akcií dorazilo, ale kolik lidí nebo institucí se odkupu zúčastnilo. A tahle čísla jasně říkají, že jen 15 % akcionářů nezvládlo podání udělat formálně správně, a bylo tudíž odmítnuto. To není mnoho. A k tvrzení, že jsme nepostupovali standardně - my se tu bavíme o standardu u něčeho, co se v Česku reálně příliš často neděje. Navíc některé odkupy v minulosti byly procesně ještě složitější.

A vnímáte, že vám tato záležitost uškodila co do reputace, že vám vytvořila špatné PR? Opravdu jste nic z toho nepředvídali?

Reálně nespokojených akcionářů opravdu nebylo velké procento, je to hodně virtuální problém. Mám strach, že problém je jinde - naši investoři se příliš upínají na to, kolik stojí akcie na burze, a přepočítávají to na hodnotu společnosti. Objektivně nejvíce nám nakonec uškodilo to, že akcie společnosti O2 byly vyřazeny z mezinárodního indexu, a tudíž je velcí zahraniční investoři museli prodávat. A musím říci, že mě třeba reakce u těch velkých institucionálních investorů překvapila.

A je tedy něco, o čem byste s odstupem řekla, že jste to podcenili?

Zpětně vždy vidíte, co lze udělat lépe. Mně ale připadá velmi důležité říci, že se snažíme i přes to, co se na burze děje, nabízet minoritním akcionářům za akcii O2 stále stejnou cenu. V prvním odkupu byl rozdíl v ceně opticky způsoben jen tím, že Španělům platíme v určitém čase, zatímco minoritní akcionáři dostali své peníze hned. Pak jsme na podzim dělali další odkup a cenu jsme drželi opět stejnou, jen se odečetla vyplacená dividenda. A mezitím jsme koupili několik balíků na trhu a cenou těchto balíků se řídíme i ve stávajícím odkupu. Takhle vzniká 254 korun na akcii, což je součet dobrovolných nabídek u akcií O2 i CETIN mínus dividenda.

Říkáme tedy všem minoritářům stále to samé: Máte pořád šanci udělat ten obchod za stejnou cenu, za kterou jsme naposledy koupili velký balík. A upřímně, většinou se minoritářům ve světě neplatí to, co se platí za velký balík, bývají tam různé diskonty.

Nebo prémie.

Podle situace.

Když ale investorům chybí jakékoli vodítko, jako je třeba dividendová politika, o které jste na valné hromadě O2 na podzim nechtěli vůbec nic říci, nebo když existuje nejistota ohledně zadlužení firmy, může to být problém i pro cenu akcie, načež lze zažít i tak masivní propad jako v týdnu před rozdělením.

Myslím si, že to má více co dělat s likviditou než s dividendovou politikou. Nakonec vidíte, že technická věc typu vyřazení z nějakého indexu způsobí na trhu řádově větší turbulence než to, co se dělo předtím.

Můžete dnes, po rozdělení, nastínit, jakou dividendu bude O2 vyplácet?

Když O2 vlastnili Španělé, dividendovou politiku také veřejně nedeklarovali. Co se týče obecně dividendové politiky, existuje spousta firem, které představují pro minoritní akcionáře hotovou modlu a které dividendy nikdy nevyplácely, například Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Je mnoho dalších firem typu Amazon nebo Google, které nevyplácejí dividendy.

Takže mohou investoři očekávat dividendu?

To se bude vždy řídit aktuálním hospodařením firmy, její aktuální strategií, tím, zda je kapacita na výplatu dividendy vzhledem k tomu, co před firmou leží v budoucnosti. Indikaci určitě dát nemohu.

Když ale argumentujete firmami, které dividendu vůbec nevyplácejí, znamená to, že O2 by měla tento příklad následovat? Ne, to to neznamená. Neznamená to vůbec nic.

Zdroj: Hospodářské noviny

Akcie ČRCETINDividendyO2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)PPF
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika