Americká ekonomika v červnu vytvořila 223 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 %

Americká ekonomika v červnu vytvořila 223 tisíc nových pracovních míst, trhy očekávaly 233 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 % z předchozích 5,5 %, očekával se pokles na 5,4 %. Průměrná hodinová mzda ale v červnu stagnovala, očekával se 0,2% růst, a míra participace klesla na 62,6 % z předchozích 62,9 %.
Americké společnosti zahájily léto skromně, když v červnu vytvořily jen 223 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti sice nečekaně klesla na 5,3 %, tento pokles však byl způsoben především prudkým poklesem míry participace na 62,6 % (nejníže od roku 1977).
Indikátor, který započítává také ty, kteří již práci přestali hledat, a ty, kteří pracují na částečný úvazek z ekonomických důvodů, ale chtěli by pracovat více, se rovněž snížil, a to na 10,5 % z 10,8 %. Zároveň došlo k revizi předchozích měsíců, a to dohromady o 60 tisíc níže - data za duben byla revidována na 187 tisíc z 221 tisíc a údaj za květen byl snížen na 254 tisíc z 280 tisíc.
"Počet vytvořených pracovních míst téměř dosáhl očekávané výše, revize dat z posledních dvou měsíců ale ubraly 60 tisíc pracovních míst, což je hodně. Z tohoto hlediska jsou data spíše slabší. Na druhou stranu klesla míra nezaměstnanosti na 5,3 %, to je více, než se čekalo, a je to také horní hranice pásma, kde by Fed chtěl, aby se pohybovala. Z tohoto hlediska má splněno, přestože některé strukturální ukazatele stavu trhu nezaměstnanosti (dlouhodobě nezaměstnaní a zaměstnaní na částečný úvazek z ekonomických důvodů) nejsou ještě ideální. Do třetice opět zpomalil růst mezd, což není dobře. Mzdy jsou největší záhadou, míra nezaměstnanosti již by měla být dost nízká na to, aby stimulovala jejich růst. Nejpravděpodobněji jde o důsledek růstu počtu hůře placených pozic. Celkově jsou sice data smíšená, avšak na pozadí sílící a zdravé ekonomiky," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
O nejvíce nových pracovních míst se postaraly sektory služeb (64 tisíc), zdravotní péče (40 tisíc) a maloobchodu (33 tisíc). Bary a restaurace přidaly 30 tisíc nových pracovních míst, těžební sektor naopak 4 tisíce lidí propustil, což znamená, že od vrcholu dosaženého v prosinci sektor ztratil už 70 tisíc pracovních míst.
Data o nezaměstnanosti jsou pro centrální banku USA klíčová pro rozhodování o dalším nastavení měnové politiky. Guvernéři Fedu sledují nejen míru nezaměstnanosti, ale především růst mezd, který v červnu stagnoval v prostředí celkově utlumené inflace. Trhy nyní převážně očekávají první zvýšení sazeb s ohledem na řeckou krizi v prosinci, někteří členové Fedu ale naznačili, že pokud tomu budou nahrávat makrodata, mohlo by k prvnímu zvýšení sazeb dojít už na zářijovém zasedání FOMC.
Americký dolar v reakci na zveřejněná data skokově oslabil z 1,1054 EUR/USD na 1,1116 EUR/USD. Poté ale část ztrát smazal, když se kurz pohyboval kolem 1,1088 EUR/USD.
Zdroj: Bloomberg