Americké akcie vykročily do posledního červencového týdne se ztrátou

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Zčásti tak reagovaly na masivní výprodej čínských akcií, který posílil obavy ohledně vyhlídek čínské ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, sestoupil na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců.
Dow odepsal 0,73 %, S&P 500 0,58 % a Nasdaq 0,96 %. Pouze pět akcií v indexu Dow v pondělí posilovalo (General Electric, Coca-Cola, Intel, Travelers a Pfizer), zbývajících pětadvacet titulů ztrácelo, v čele s akciemi společností Boeing, Chevron a JPMorgan. Index volatility VIX stoupl o 13,5 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelých pět bazických bodů na 2,22 %.
Hlavní index čínských akcií CSI 300 uzavřel pondělní obchodování propadem o 8,55 %, což byl nejprudší denní pokles za více než osm let. Dolů v pondělí přitom zamířily také komoditní trhy, ceny ropy se například propadly na čtyřměsíční minima.
Investoři pozorně sledují údaje o vývoji ekonomiky USA, které by mohly naznačit, kdy začne americká centrální banka zvyšovat úrokové sazby. V úterý začíná dvoudenní zasedání Fedu, analytici ale předpokládají, že se úroky zvýší nejdříve na zářijovém zasedání.
Výrazný pokles v pondělí utrpěly akcie automobilky Fiat Chrysler. Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) totiž firmě udělil rekordní pokutu 105 milionů dolarů za to, že selhala při svolávání milionů vozů ke kontrole.
Akcie společnosti Allergan zareagovaly více než 6% růstem na zprávu o tom, že izraelská Teva Pharmaceuticals plánuje firmu koupit za zhruba 40,5 miliardy dolarů. Akcie Teva na americké burze rovněž posílily, a to o 15 %. Zpráva o chystané akvizici podpořila i zbytek sektoru - Biogen připsala přes 2 % a Amgen přes 4 %.
Naopak akcie společnosti Mylan, o niž měla Teva dlouho zájem, odepsaly přes 15 %, když Teva oznámila, že svou akviziční nabídku, kterou Mylan stejně opakovaně zamítala, definitivně stahuje.
Akcie McGraw Hill Financial oslabily o více než 5 % v reakci na plánovanou akvizici SNL Financial za 2,2 miliardy dolarů v hotovosti. Dohoda by měla být uzavřena ve třetím čtvrtletí.
Roper Technologies ztratila přes 4 % v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky. Firma sice zaznamenala vyšší zisk na akcii, než čekaly trhy (1,70 dolaru oproti očekávaným 1,64 dolaru), avšak tržby zklamaly (890 milionů dolarů oproti očekávání 906 milionů dolarů).
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu vzrostly o 3,4 %, očekával se růst o 3 % meziměsíčně po předchozím poklesu o 2,2 %. Po očištění o dopravní prostředky objednávky vzrostly o 0,8 % po květnovém poklesu o 0,1 %, trh očekával růst o 0,5 %. Objednávky kapitálového zboží očištěné o vojenskou a dopravní techniku vzrostly o 0,9 % při očekávání 0,5% růstu po předchozím 0,4% poklesu.
- Index aktivity dallaského Fedu v červenci vzrostl na -4,6 bodu z -7 bodů v červnu. Trh však očekával lepší výsledek (-3,5 bodu).
- Hilliard Lyons zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "kupovat" z "neutral".
- Delta Air Lines koupí 3,55% podíl v China Eastern Airlines za 450 milionů dolarů.
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Qualcomm na "overweight".
- Beacon Roofing kupuje firmu Roofing Supply Group za 1,1 miliardy dolarů.
- McGraw Hill koupí firmu SNL Financial za zhruba 2,225 miliardy dolarů v hotovosti.
- Chytré hodinky Apple Watch americké technologické společnosti Apple budou od srpna dostupné také v kamenných prodejnách maloobchodního prodejce spotřební elektroniky Best Buy. Dosud hodinky od Applu žádný jiný maloobchodník nenabízel.
- Americká centrální banka na svých internetových stránkách v pátek nechtěně zveřejnila prognózy úrokových sazeb včetně predikce jejich vývoje v letošním roce. Prognóza implikuje růst sazeb do konce letošního roku o čtvrt procentního bodu. Později banka uvedla, že šlo o nesprávný dokument, a na web vyvěsila výhled s o něco nižším růstem HDP i inflace.
- Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy dolarů výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku na převzetí už delší dobu odmítá.
Ceny ropy kvůli obavám ohledně Číny klesly na čtyřměsíční minima
Světové ceny ropy v pondělí opět klesaly a během dne se propadly až na zhruba čtyřměsíční minima. Dolů je tlačil zejména prudký pokles čínského akciového trhu, který posílil obavy ohledně vyhlídek čínské ekonomiky.
Kolem 21.45 vykazovala severomořská ropa Brent pokles o zhruba 3,3 % a nacházela se v blízkosti 52,96 dolaru za barel. Od svého předchozího cenového vrcholu již ztratila přes 20 %, a tak opět vstoupila do medvědího trendu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela asi 2,38 % a pohybovala se kolem 47,09 dolaru za barel.
"Za pondělním poklesem cen ropy stojí propad čínských akciových trhů," řekl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Čína je největším spotřebitelem energie na světě a rovněž významným dovozcem ropy. Investoři se obávají, že by propad na akciových trzích mohl destabilizovat čínskou ekonomiku a snížit poptávku po palivech.
K poklesu cen ropy přispěly i další známky toho, že na trhu bude nadále panovat převis nabídky nad poptávkou. Údaje společnosti Baker Hughes z minulého pátku například ukázaly, že počet aktivních vrtů v USA minulý týden vzrostl o 21 na 659. To představuje nejprudší nárůst od loňského dubna.
Dolar oslabuje, zčásti kvůli propadu cen čínských akcií
Americký dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval a ke koši hlavních světových měn klesl nejníže za poslední dva týdny. Částečně tak reagoval na propad čínských akcií, který zvýšil zájem o bezpečnější měny. Příznivější údaje z Německa zase pomohly k růstu euru.
Před 21.45 SELČ euro k dolaru přidávalo více než procento na 1,1095 USD. Dolar k japonskému jenu během dne klesl až na 123,01 JPY, což byla nejnižší hodnota za téměř dva týdny. Před 21.45 SELČ vykazoval pokles o 0,4 % na 123,20 JPY.
Takzvaný dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,8 % na 96,461 bodu.
Jednotné evropské měně pomohla k růstu i příznivá data z Německa. Mnichovský výzkumný institut Ifo totiž oznámil, že podnikatelská nálada v Německu se po dvou měsících poklesu v červenci nečekaně zlepšila.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch
Aktuality
