FOMC na svém červencovém zasedání úroky nezměnil, zůstává ale na cestě k jejich zvýšení

Americká centrální banka ve středu v souladu s očekáváním ponechala své úrokové sazby beze změny. Uvedla rovněž, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se dále zlepšují. Podle agentury Reuters si tak ponechala otevřené dveře k zářijovému zvýšení úroků.
Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Inflace sice zůstává hluboko pod 2% cílem Fedu, většina analytiků se ale domnívá, že se období téměř nulových úroků chýlí ke konci.
Centrální banka uvedla, že je připravena zahájit zvyšování úroků, jakmile zaznamená další zlepšení podmínek na trhu práce a jakmile bude přesvědčena, že inflace směřuje k jejímu cíli. "Fed dělá dětské krůčky směrem ke zvýšení sazeb. Situace na trhu práce se již zlepšila natolik, že Fedu nyní stačí pouze málo k prohlášení, že nastal pravý čas," řekl analytik Brian Jacobsen ze společnosti Wells Fargo Funds Management.
Podle komentátora televize CNBC Fed zachoval na červencovém zasedání "pokerovou tvář".
Představitelé Fedu po dvoudenním zasedání prohlásili, že ekonomika Spojených států zřejmě překonala pokles ze začátku roku a v současnosti již mírně roste navzdory útlumu v energetickém sektoru a negativním zahraničním faktorům. Poukázali mimo jiné na solidní tvorbu pracovních míst v uplynulých měsících.
Prohlášení Fedu sice neposkytuje žádný časový harmonogram zvyšování úroků, podle agentury Reuters by nicméně mohlo podpořit očekávání, že sazby stoupnou již na příštím zasedání v září.
"V prohlášení po zasedání FOMC došlo k jen mírným změnám, ty jsou ale vesměs ve směru pozitivnějšího hodnocení ekonomiky, především trhu práce. Problémem tedy přestává být trh práce, jehož stav se blíží tomu, co by si Fed přál. Naopak u inflace se situace z hlediska centrální banky nezlepšuje. Preferovaný inflační ukazatel (meziroční růst jádrového PCE deflátoru) je stále hluboko pod 2% cílem a nejeví známky akcelerace," napsal analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Fedu aktuálně situaci navíc komplikuje pokles cen komodit a riziko, že by mohla slábnout čínská ekonomika. To by mohlo negativně ovlivnit růst světové ekonomiky a dále omezit již tak nízké globální inflační tlaky. Fed však v prohlášení nadále indikuje, že očekává střednědobý růst inflace k 2 %, explicitně tedy neříká, že je pro něj současný stav inflace nepřekonatelnou překážkou na cestě ke zvýšení sazeb."
Pokud nečekaně nedojde k podstatnějšímu zhoršení vyhlídek americké ekonomiky, je zvýšení sazeb letos podle Mokráše značně pravděpodobné. Trh počítá se zářím, kdy je nejbližší zasedání FOMC. "Fed nic jednoznačně nesignalizoval, stále zdůrazňuje, že jeho rozhodnutí bude záviset na datech. Proto lze čekat, že trh bude pozorně sledovat americké makroekonomické údaje, obzvlášť inflaci a trh práce, a může mít tendenci k prudkým reakcím. My stále preferujeme jako nejpravděpodobnější termín prvního zvýšení úroků září, ale s dodatkem, že jisté to zdaleka není. Jakákoli citelnější slabost trhu práce může termín posunout," napsal dále Mokráš.
Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli chladnému počasí a silnému kurzu dolaru klesla o 0,2 %. Analytici však předpokládají, že ve druhém čtvrtletí se vrátila k růstu, jehož tempo podle agentury AP odhadují na 2,7 %. Americká vláda zveřejní rychlý odhad hospodářského vývoje za druhé čtvrtletí ve čtvrtek.
Zdroj: ČTK, CNBC