US MARKETOtevírá za: 1 h 13 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Proč ženy investují jinak než muži

Za každou oblastí finanční krize stojí muži. Co by bylo jiné, kdyby finanční svět ovládaly ženy? Profesoři financí Brad Barber a Terrance Odean přišli na to, že díky schopnosti přizpůsobovat se riziku jsou ženy v průměru o jedno procento ročně úspěšnější než muži. Ženy obecně obchodují méně často, drží méně volatilní portfolia a očekávají nižší výnosy.

Jana Horáčková
Jana Horáčková
21. 8. 2009 | 22:32

Pro muže je nejdůležitější vyhrát a chlubit se tím. Dlouhé období je vhodné pro někoho jiného a i prosba o radu je znakem podřízenosti. Rizika se bojí akorát slaboši. Pákový efekt je dobrý, protože nese, když trh roste.

Ženy naopak kladou největší důraz na jistotu. Nemají většinou zbytečně velké sebevědomí a nepřeceňují se jako mnozí muži. Častěji také přisuzují svůj úspěch i jiným faktorům než svým schopnostem, například štěstí.

V roce 2001 průzkum mezi finančními analytiky a investičními poradci odhalil, že ženy považují za mnohem důležitější vyvarovat se velkých ztrát, nespadnout výrazně pod plán výnosů a bez dostatečných informací obchod raději neuskutečnit.

Ženy mají větší odpor k riziku a vyhýbají se nejistotě. Při otázce, zda by nejednoznačná informace snížila důvěru a zvýšila vnímání rizika při investičním rozhodování, odpovědělo kladně 92 procent žen, ale pouze 69 procent mužů.

"Mezi muži a ženami existuje emocionální rozdíl ve způsobu vnímání rizika," tvrdí Jennifer Lernerová, psycholožka Harvardovy univerzity.

V případě výskytu negativních událostí, jako jsou přírodní katastrofy, teroristické útoky nebo finanční krize, se muži cítí spíše rozzlobení. Ženy mají v takových situacích větší strach.

Podle profesorky Lernerové je svět z agresivního pohledu jistější, snadněji kontrolovatelný a méně riskantní. Z pohledu strachu se zdá být plný nejistot, mimo naši schopnost ho kontrolovat, s častým výskytem rizik. Výsledky amerického průzkumu stovek investorů z března 2009 (kdy index Dow spadl na svá dlouholetá minima) ukazují, jak mohou zloba a strach mít vliv na investiční rozhodování. Jeden z osmi mužů a pouze jedna ze čtyřiceti žen udělali riskantnější investici než o týden dříve a očekávali dlouhodobý růst.

Ženy očekávaly nulovou nebo negativní návratnost investic během následujícího roku a růst akcií o pět nebo méně procent v příštích deseti letech.

"Ženy byly více starostlivé a méně obchodovaly," prozradila psycholožka Ellen Petersová z univerzity v Oregonu, která se podílela na výzkumu. "Také byly ohledně budoucího vývoje na trzích pesimističtější. Nebo snad realistické?"

Trhy jsou od března 2009 silnější o cca 40 procent (S&P 500). Ženy se stále nepřestaly obávat. Jejich nečinnost jim na druhou stranu alespoň neublížila.

Pro muže: Vaše domácí portfolio bude méně rizikové a více diverzifikované, pokud vám s jeho spravováním pomůže vaše žena. Nebude tak pouze sdílet výsledky vaší práce, ale sama k nim napomůže. Jak? Její nápady doplní ty vaše a oba budete bohatší. A alespoň jeden z vás dvou i rozumnější.

Zdroj: WSJ

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika