Růst podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v červenci mírně zpomalil, Řecko se ocitlo na rekordním dně

Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru ve společenství zemí platících eurem v červenci zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 52,4 bodu z 52,5 bodu v červnu, předběžný index však počítal s poklesem na 52,2 bodu. Slabé euro tlačilo nahoru ceny vstupů a ukazatel se držel poblíž 14měsíčního maxima dosaženého v červnu, přestože Řecko padlo na rekordní dno.
Aktivita ve zpracovatelském sektoru Itálie zaznamenala nejvyšší nárůst za posledních 51 měsíců (55,3 bodu) a Rakousko vykázalo 17měsíční maximum (52,4 bodu). Naproti tomu Německo spadlo na dvouměsíční dno (51,8 bodu), přestože zde ukazatel nespadl tak moc, jak předvídala předběžná data (51,5 bodu). Dvouměsíční minimum zažila i Francie (49,6 bodu), kde index spadl do pásma kontrakce pod klíčovou padesátibodovou hranici. Na dvouměsíční dno spadl i index nákupních manažerů v Nizozemsku (56 bodů), byť se drží bezpečně nad padesátibodovou hranicí. Ve Španělsku se aktivita zpomalila nejvíce za posledních devět měsíců (53,6 bodu).
Na historicky nejnižší hodnotu se propadl index nákupních manažerů v Řecku (30,2 bodu), kde prudce klesla produkce, nové zakázky i zaměstnanost.
"Zpracovatelský sektor eurozóny v červenci vykázal povzbudivou odolnost tváří v tvář řecké krizi," říká Chris Williamson, hlavní ekonom agentury Markit. "Index nákupních manažerů se držel poblíž červnové úrovně, která byla nejvyšší za více než rok, a byl lepší, než předvídala předběžná data, především díky lepšímu růstu v Německu."
"Řecká krize, a především zavření bank měly na řeckou ekonomiku obrovský, byť nijak překvapivý dopad. Řecký index nákupních manažerů se propadl na nejnižší úroveň za celou šestnáctiletou historii průzkumu. Je zjevné, že řecká recese se ve druhém kvartále prudce prohloubila," dodává.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

