Kazašské tenge se po přechodu na volně plovoucí kurzový režim propadlo proti dolaru o 23 %

Kazašské tenge se ve čtvrtek dopoledne propadlo k americkému dolaru o 23 % na rekordní minimum 257,21 KZT/USD poté, co měnu kazašská centrální banka převedla do volně plovoucího kurzového režimu. Takto vypadají měnové války, říkají analytici. Tenge se v posledním roce ocitlo pod silným tlakem kvůli propadu cen ropy a dalších komodit.
Kazašská vláda chce obnovit konkurenceschopnost země narušenou poklesem ruského rublu a také únorovou devalvací ázerbájdžánského manatu. Krok Kazachstánu je po nedávných mírných devalvacích v Číně a Vietnamu dalším výstřelem ve vznikající "měnové válce", uvedla agentura Reuters.
Ruský rubl od loňska ztratil zhruba polovinu hodnoty pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí za kroky Moskvy v ukrajinské krizi.
Prezident Nursultan Nazarbajev prohlásil, že jeho země byla nucena jednat. "Nikdo nemůže stát stranou této (měnové) bouře," řekl prezident na setkání s vládními činiteli a šéfy společností. Dodal, že centrální banka vydala od loňského roku na obranu kurzu tenge 28 miliard dolarů. Nazarbajev zároveň pohrozil, že policie zasáhne proti "provokatérům", kteří by proti kroku centrální banky protestovali.
"Věřím, že nyní se Kazachstán stane konkurenceschopnějším," uvedl kazašský premiér Karim Masimov na tiskové konferenci. Odkázal tak k dvojímu oslabení čínského jüanu, k němuž čínská centrální banka nečekaně přistoupila minulý týden.
Oslabení kazašské národní měny přivítaly zejména společnosti, jež podnikají v ropném a těžebním průmyslu.
Analytici však varují, že může rozhodnutí Kazachstánu rozpoutat neřízený chaos, kdy své měny začnou cíleně devalvovat všechny exportně orientované ekonomiky. Od roku 1999 zažilo kazašské tenge devalvaci již potřetí.
Kazachstán, který je druhou největší postsovětskou ekonomikou, zaznamenal mezi lednem a červencem propad vývozu o 40 %. Ministerstvo hospodářství to vysvětluje propadem cen ropy na světových trzích.
Již ve středu svoji měnu, dong, devalvoval také Vietnam. Podle Demetriose Efstathioua z ICBC Standard Bank může být další zemí, která znehodnotí svoji měnu s cílem podpořit export, Ázerbájdžán. "Manat Ázerbájdžán devalvoval kvůli nízkým cenám ropy již v únoru a nyní by se podle nás mohl stát dalším dílkem dlouhého domina," upozornil Efstathiou.
Guvernér kazašské centrální banky Kairat Kelimbetov řekl, že trh by měl dosáhnout rovnovážného kurzu měny během pěti až sedmi dní. "Není to devalvace, ale přechod na volně plovoucí kurz, kdy trh sám určuje kurz," řekl. Dodal, že centrální banka nebude nadále masivně ovlivňovat kurz a měnová politika bude od nynějška založena na cílování inflace.
Zdroj: ČTK, Bloomberg