US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Evropské akcie se v úvodu týdne sesunuly o pět procent, nálada na trzích houstne

Hlavní západoevropské burzy v pondělí zažily hluboký propad. Věrně tak následovaly asijské akciové trhy, které se propadly i přes osm procent. Investory již od konce minulého týdne znepokojují známky slábnoucího růstu čínské a světové ekonomiky. Tržní hodnota firem v panevropském indexu FTSEurofirst 300, který zaznamenal nejprudší jednodenní pokles od listopadu 2008, se snížila o zhruba 450 miliard eur.

Redakce IW
Redakce IW
24. 8. 2015 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 spadl o 4,67 % (288,78 bodu) na 5 898,87 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 5,35 % (247,53 bodu) na 4 383,46 bodu a německý DAX se sesunul o 4,7 % (476,09 bodu) na 9 648,43 bodu. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 5,33 % na 342,01 bodu. Nejhůře si v pondělí v Evropě vedly řecké akcie, které oslabily přibližně o deset procent.

Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 5,4 %, a zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od listopadu 2008. V jednu chvíli ovšem odepisoval dokonce 7,8 %, což představovalo nejvýraznější průběžný pokles od října 2008, tedy od období po krachu americké banky Lehman Brothers, který se stal symbolem poslední globální finanční krize.

V pátek FTSEurofirst 300 odepsal přes tři procenta a za celý minulý týden ztratil sedm procent, nejvíce za čtyři roky.

"Další výprodej v Asii znovu šíří na finančních trzích strach," řekl agentuře Reuters analytik Craig Erlam z makléřské firmy OANDA. "Vývoj v Číně je zjevně vážný," prohlásil analytik Mark Evans ze společnosti Taube Hodson Stonex Partners. Dodal však, že výprodej na evropských burzách je možná přehnaný. Analytici z banky Société Générale ale varovali, že pokles akcií firem se silnými aktivitami v Číně, jako jsou například automobilky, by se mohl ještě prohloubit.

Minulý týden světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce. Globální výprodeje spustila zpráva o prohlubujícím se poklesu aktivity v čínském průmyslu, která znásobila obavy z dalšího zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky. Investoři kvůli rostoucí nejistotě kolem Číny utíkají od rizikovějších aktiv, zejména akcií a komodit, a stahují peníze z rozvíjejících se trhů.

Peking po vysokých ztrátách z minulého týdne o víkendu proti výprodeji na trhu nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry do ochabujícího průmyslu. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což ale signalizoval už dříve.

"Investoři zaujali vůči akciovým trhům postoj 'bezpečnost především', což je pochopitelné vzhledem k potenciálu nestability plynoucímu z odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik," uvedl podle agentury AP Ric Spooner z firmy CMC Markets.

Hlavní pondělní události na evropských trzích

Zdroj: ČTK, CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná