Americké akcie v pondělí zažily jízdu jako na horské dráze, po apokalyptickém úvodu nakonec indexy ztratily do 4 %

Americké akcie do nového týdne vstoupily prudkým poklesem, Nasdaq odepisoval přes sedm a půl procenta, Dow se poprvé od února 2014 propadl hluboko pod 16 000 bodů a S&P 500 se zřítil pod 1 900 bodů. Během dopoledne hlavní indexy ztráty pomalu umazávaly a kolem 18.30 SELČ byly de facto na nule. Poté se ale opět vytvořil přetlak na straně prodejců a akcie se sesunuly zpět do výrazného mínusu.
Americký trh reagoval na prudký propad akciových trhů v Asii a Evropě. Čínský index Shanghai Composite pondělní obchodování uzavřel slabší o 8,49 % a index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, oslabil o 8,75 %. V Evropě oslabil regionální STOXX Europe 600 o 5,33 % na 342,01 bodu a panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 5,4 %, tedy nejprudším tempem od listopadu 2008. V jednu chvíli ovšem odepisoval dokonce 7,8 %, což představovalo nejvýraznější průběžný pokles od října 2008, tedy od období po krachu americké banky Lehman Brothers, který se stal symbolem poslední globální finanční krize.
Burzy ve světě v pondělí navázaly na páteční masivní výprodeje, vyvolané nepříznivými údaji z čínské ekonomiky. Investory navíc zklamalo, že Peking po hlubokých ztrátách z uplynulého týdne, který byl pro světové akcie nejhorší v tomto roce, a pro americké dokonce nejhorší za poslední čtyři roky, proti výprodeji nijak významně nezasáhl. Mnozí investoři čekali, že čínská centrální banka například sníží povinné minimální rezervy komerčních bank, aby uvolnila dodatečné peníze pro nákupy akcií a úvěry pro ochabující průmysl. Peking pouze oficiálně povolil penzijním fondům nakupovat akcie, což ale signalizoval již dříve.
Dow v pondělí spadl o 3,57 % na 15 871,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 3,94 % na 1 893,21 bodu a Nasdaq Composite klesl o 3,82 % na 4 526,25 bodu. Index volatility VIX pokračoval v raketovém růstu, vyskočil o dalších 45,34 % na 40,74 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,017 %.
Hlavní index spadly nejprudším tempem za poslední čtyři roky a sérii denních poklesů prodloužily na pět. Také zobchodovaný objem byl v pondělí největší za poslední zhruba čtyři roky. Majitele změnilo více než 13,9 miliardy akcií obchodovaných na NYSE a Nasdaqu. Na Twitteru komentátoři začali využívat hashtag #BlackMonday.
Další propad navíc srazil indexy S&P a Nasdaq do pásma korekce. S&P 500 z lokálního maxima dosaženého 20. července klesá o zhruba 10,5 % a Nasdaq odepisuje již kolem 13 %. S&P 500 a Nasdaq se tak přidaly k indexu Dow, který se do pásma korekce propadl již na konci minulého týdne.
"Investoři spatřují náznaky nejistoty ve všem. Bojí se Fedu, ropy i Číny," řekla Quincy Krosbyová z Prudential Financial. "Trhy budou čekat, zda do rána čínská centrální banka nepřijde s nějakým opatřením na podporu trhů."
"Doufám, že se trhy brzy stabilizují, zatím ale mají tendenci na všechny negativní zprávy reagovat prudkými poklesy," doplnil Dan Veru, investiční ředitel Palisade Capital Management.
Hluboko v mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, téměř pět procent odepsaly energetické odvětví a sektor základních materiálů a kolem čtyř procent odepsaly sektor telekomunikací a finanční odvětví. Nejméně, zhruba dvě a půl procenta, odepsal sektor necyklického spotřebního zboží. Nepatrně více ztratilo technologické odvětví.
Akcie technologické firmy Apple (-2,47 %) v úvodu obchodování odepisovaly až třináct procent, z propadu se ale rychle oklepaly, a před 18.00 SELČ se dokonce přehouply do zelených čísel. Poté sice zisky zase odevzdaly a vrátily se pod nulu, pokles jejich ceny byl ale nakonec ve srovnání se zbytkem trhu jen mírný.
Šéf Applu Tim Cook o víkendu v e-mailu adresovaném moderátorovi finanční televize CNBC Jimu Cramerovi napsal, že počet aktivovaných telefonů iPhone se v Číně nadále zvyšuje a z pohledu aktivity čínských uživatelů ve virtuálním obchodě App Store byly pro Apple minulé dva týdny nejlepší od začátku letošního roku. Později se na trhu objevily spekulace, že Cook obsahem dopisu mohl porušit pravidla americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Obchodníci prodávali hlavně akcie ropných firem a dalších prodejců komodit a cenné papíry firem z energetického odvětví. Akcie energetického obra Chevron (-4,8 %) odepsaly téměř pět procent a uzavřely na 72,12 USD, krátce po zahájení obchodování ale spadly až na 69,58 USD. Výrazně klesla také cena akcií ropné firmy ExxonMobil (-4,73 %) a nedařilo se ani cenným papírům chemického obra DuPont (-3,88 %), těžaře Newfield Exploration (-10,35 %) či poskytovatele služeb pro ropné a plynárenské firmy Halliburton (-5,97 %).
Akcie čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding (-3,49 %), s nimiž se obchoduje na NYSE, odepsaly zhruba tři a půl procenta a sesunuly se pod svoji emisní cenu 68 dolarů z loňského září. Titul pondělní obchodování zakončil na 65,80 USD.
Pod tlakem byly i akcie velkých amerických bank, jejichž investiční divize mohou kvůli nárůstu volatility očekávat v závěru roku menší zájem o obchodování, fúze i akvizice. Příjmy z poplatků tak budou zřejmě nižší, než se čekalo.
Proti trendu se vydaly akcie energetické firmy AGL Resources (+28,31 %), které přidaly téměř 30 % poté, co producent a dodavatel elektřiny Southern Co. oznámil, že se s AGL dohodl na jejím převzetí za 12 miliard dolarů. Southern Co. zaplatí akcionářům AGL za každou akcii 66 USD v hotovosti. Cena zahrnuje více než 36% prémii k průměrné ceně akcií AGL za posledních 20 dní. Sídlo AGL zůstane v Atlantě a firma se stance dceřinou společností Southern Co.
Euro zpevnilo na 1,16 USD, ropa dále posunula minima za 6,5 roku
Dolar v pondělí na devizových trzích oslaboval a k euru a jenu se propadl nejníže za sedm měsíců. Investoři kvůli obavám ze zpomalení růstu v Číně začali rušit rizikovější sázky a kupují měny zemí s nízkými úrokovými sazbami.
Krátce po desáté hodině euro k dolaru zpevňovalo o dvě procenta na 1,16 EUR/USD a dolar k jenu klesal o 2,74 % na 118,61 USD/JPY.
V době finančního napětí investoři prodávají měny zemí s vyššími úrokovými sazbami a naopak hromadí měny zemí s nízkými úrokovými sazbami. V Japonsku a eurozóně jsou v současnosti úrokové sazby mimořádně nízké.
Investoři také stále více pochybují, že centrální banka USA zvýší úrokové sazby již v září, což přispívá k poklesu hodnoty dolaru. Tyto pochyby posilují i obavy z globálního ekonomického růstu, které podle analytiků naznačují, že poslední věcí, kterou by Fed mohl nyní zvažovat, je zvýšení úroků, napsala agentura Reuters.
Světové ceny ropy se v pondělí propadly o více než pět procent a sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku. Navázaly tak na pokles z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující růst čínské ekonomiky povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je na globálním trhu již nějakou dobu nadbytek. Pokles cen se během dne zrychloval pod vlivem dalšího propadu čínských akciových trhů.
Severomořská ropa Brent zlevňovala krátce po desáté hodině o 6,3 % na 42,52 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 5,53 % na 38,13 USD za barel. WTI sestoupila pod 39 USD za barel poprvé od února 2009. Minulý týden se její cena snížila už osmý týden v řadě, což je nejdelší takový pokles od roku 1986.
"V pondělním poklesu nejde o situaci na ropném trhu. Všechno se točí kolem Číny," řekl agentuře Reuters ropný analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. "Vládnou obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky a z toho, že se Pekingu situace vymkne z rukou," dodal.
Od června ceny ropy klesly zhruba o třetinu. Dolů je sráží rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob. Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií na pokles cen nereaguje snížením těžby, ale naopak těžbou na rekordní úrovni, aby bránil svůj podíl na trhu před náporem prudce zvýšené produkce z břidličných ložisek v USA.
Zlato v pondělí zlevnilo zhruba o sedm a půl dolaru na 1 153,11 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 60 centů na 14,745 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Euro se poprvé od února obchoduje na úrovni 1,16 EUR/USD. Dolar sráží ústup analytiků od očekávání, že americká centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat již na svém zářijovém zasedání. Změnu očekávání vyvolávají dramatické propady na finančních trzích vyvolané obavami z dalšího vývoje čínské a světové ekonomiky. Kurz dolaru navíc prorazil směrem nahoru linii 200denního klouzavého průměru, čímž se podle analytiků měně otevřela cesta k dalšímu oslabení.
- Ruský rubl ztrácí k americkému dolaru další zhruba tři procenta a dostal se na dosah letošního lednového minima. Jeho kurz reaguje na další pokles cen ropy a propad cen akcií v Číně. Intervence centrální banky na jeho podporu je podle analytiků nepravděpodobná, uvedla agentura Reuters.
- Netflix v rámci vstupu na japonský trh uzavře partnerství s tamní telekomunikační firmou SoftBank.
- Chmurné vyhlídky čínské i světové ekonomiky vyvolaly nejen na asijských akciových trzích neřízené výprodeje. Panika a šílenství se šíří celosvětově. V takovémto prostředí že by měl Fed zvyšovat sazby? Na zářijovém zasedání k tomu nepřistoupí ani náhodou, shoduje se většina analytiků.
- Světové ceny ropy v pondělí ráno sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku, a navázaly tak na propad z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující růst čínské ekonomiky povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je na globálním trhu již nějakou dobu nadbytek.
- Pokud americká centrální banka v dohledné době začne zvyšovat úrokové sazby, udělá velkou chybu. Prohlásil to bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Fed by dle Summerse zvýšením sazeb riskoval, že inflace zůstane dlouhou dobu uvězněna pod úrovní dvou procent.
- Britská libra se k euru propadla na dvouměsíční minimum 0,731 EUR/GBP.
- Americký producent a dodavatel elektřiny Southern Co. se dohodl na převzetí energetické firmy AGL Resources za 12 miliard dolarů. Transakce by měla být dokončena v letošním druhém pololetí. Spojením vznikne druhý největší poskytovatel energetických služeb v USA podle počtu zákazníků za společností Exelon, napsala agentura Reuters.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v červenci vzrostl na 0,34 bodu z -0,07 bodu (revidováno z +0,08 bodu).
- Dennis Gartman umí malovat na černo. A také toho na trzích už celkem dost zažil a docela solidně se na nich živí. Je to kontrarián k pohledání, ale pokud opravdu sám dělá to, co radí ostatním, je ke zvážení, zda s těmi pověstnými nákupy za atraktivní ceny ještě nepočkat.
- Šéf technologické společnosti Apple Tim Cook dostává na stůl denně údaje o výkonnosti firmy na čínském trhu a aktuální čísla ukazují, že se Applu v Číně v červenci a srpnu více než dařilo. Cook to napsal v e-mailu adresovaném moderátorovi finanční televize CNBC Jimu Cramerovi.
- Úrokové sazby ve Spojených státech by se měly začít zvyšovat ještě letos. V pondělí to řekl šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart. Nezopakoval ale svůj dřívější názor, že by se tak mohlo stát již na zářijovém zasedání FOMC.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK