Evropské akcie v úterý po pondělním výplachu výrazně zdražily

Západoevropské burzy po pondělním propadu zahájily úterní obchodování výrazně v plusu a zisky během většiny seance mírně navyšovaly. Investory potěšilo rozhodnutí čínské centrální banky podpořit čínské akcie snížením úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank.
Britský FTSE 100 přidal 3,09 %, francouzský CAC 40 posílil o 4,14 % a německý DAX vzrostl o 4,97 %. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 4,2 % na 356,36 bodu.
Indexy nahoru v úterý táhla většina titulů. Zobchodovaný objem akcií v indexu STOXX Europe 600 o 78 % převýšil 30denní průměr.
Panevropský FTSEurofirst 300 v úterý připsal 4,2, a zaznamenal tak nejprudší jednodenní nárůst od roku 2011. V pondělí ztratil 5,4 %, což naopak představovalo jeho nejprudší pokles za téměř sedm let. K růstu evropských akcií přispěla překvapivě příznivá zpráva o vývoji podnikatelské nálady v Německu. Mnichovský výzkumný institut Ifo dopoledne oznámil, že index podnikatelské nálady v srpnu stoupl na 108,3 bodu z červencových 108 bodů. Analytici přitom očekávali pokles ukazatele na 107,7 bodu.
"Včera se investoři stali obětí neřízené paniky. Postupně ale, zdá se, začínají chápat, že zde hovoříme u problémech Číny, ne Evropy. Fundamenty, kterými se investoři řídí, se vztahují k úplně jiným trhům," řekl Peter Dixon, ekonom z londýnské pobočky německé Commerzbank.
Čínská centrální banka v úterý kolem poledne SELČ snížila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Banka zároveň snížila depozitní sazbu, a to rovněž o čtvrt procentního bodu, tentokrát na 1,75 %. Snížen byl také požadavek na povinné minimální rezervy, a to o půl procentního bodu na 18 %.
Zásah centrální banky přišel po dvou dnech prudkého propadu cen čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. V pondělí čínské akcie klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Hlavním pohonem ekonomického růstu Německa byl ve druhém čtvrtletí zahraniční obchod, domácí poptávka naopak růst brzdila. Uvedl to v úterní konečné zprávě o vývoji hrubého domácího produktu spolkový statistický úřad, který současně potvrdil předchozí údaje, podle kterých ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 % a meziročně o 1,6 %.
- Společnost O2 Czech Republic disponuje nevyčerpaným ážiovým fondem ve výši 38 Kč na akcii. Vedení firmy v současné době pracuje na refinancování úvěrů a podle předsedy dozorčí rady O2 Martina Štefunka v této souvislosti zvažuje, že by nevyčerpaný ážiový fond byl vyplacen akcionářům. Napsal to v úterý server motejlek.com. Pražská burza později uvedla, že vyšetřuje, zda O2 neporušila pravidla, když novináři poskytla zásadní informaci.
- Index důvěry v českou ekonomiku v srpnu meziměsíčně klesl o 0,4 bodu na 10,7 bodu. Důvěra se nicméně snížila pouze u podnikatelů, u spotřebitelů se nezměnila. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně naopak důvěra stoupla.
- Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu nečekaně zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 108,3 bodu z červencových 108 bodů. Čekal se pokles na 107,7 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 114,8 bodu ze 113,9 bodu, čekala se stagnace. Index očekávání ale klesl na 102,2 bodu ze 102,3 bodu (revidováno z 102,4 bodu), očekával se pokles na 102 bodů. Strach z dluhové krize v Řecku díky nové dohodě o pomoci odezněl a poptávka se drží na solidní úrovni, oznámil mnichovský výzkumný institut Ifo.
- Britská pojišťovna RSA obdržela předběžný návrh na převzetí od svého švýcarského konkurenta Zurich Insurance, který je za ni ochoten zaplatit 5,6 miliardy liber. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Šlo by o jednu z největších transakcí v evropském pojišťovacím sektoru.
- Ruské ministerstvo hospodářství zhoršilo odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) na letošní a příští rok. Oznámil to v úterý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Současně zopakoval, že podle posledních signálů se ekonomika stabilizuje. Na letošní rok ministerstvo předpovídá pokles HDP o 3,3 %, příští rok už počítá s návratem k růstu, který se bude pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent.
- Centrální banky svou uvolněnou politikou přispěly k aktuálnímu propadu světových akciových trhů. Ve vysílání CNBC to uvedl velký kritik bankovních autorit Jim Grant.
- Eurozóna potřebuje mít vlastní rozpočet, aby mohla investovat a pracovat na sbližování fiskální a sociální politiky členských států. Řekl to v úterý francouzský prezident François Hollande. Na Francii teď je, aby společně s Německem předložila návrhy, které povedou k reformě eurozóny, řekl šéf Elysejského paláce na každoročním setkání francouzských velvyslanců v Paříži.
- Maďarská centrální banka na svém úterním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 1,35 %. Na předchozím zasedání banka sazbu snížila o 0,15 procentního bodu a její guvernér György Matolcsy uvedl, že druhý cyklus uvolňování měnové politiky, který začal v březnu, skončil.
- Čínská centrální banka v úterý již po páté v posledních devíti měsících snížila svou základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Požadavek na minimální rezervy komerčních bank snížila o 0,5 procentního bodu. Kvůli obavám z rychlého zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky nyní prudce oslabují akcie v Číně i jinde ve světě a banka se tímto krokem snaží trh domácí trh uklidnit a stabilizovat.
Výsledková sezóna
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group (VIG) v letošním prvním pololetí hospodařila se ziskem před zdaněním 250,5 milionu eur. V samotném druhém čtvrtletí dosáhl zisku před zdaněním 119,5 milionu eur a čistý zisk činil 93,7 milionu eur. Zisk před zdaněním za prvních šest měsíců se meziročně snížil o 16,8 %.
Zdroj: CNBC