US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,30 %
Erste+0,06 %

Čínská centrální banka vypálila proti propadu cen akcií. Bude to investorům stačit?

Čínská centrální banka v úterý již po páté v posledních devíti měsících snížila svou základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Požadavek na minimální rezervy komerčních bank snížila o 0,5 procentního bodu na 18 %. Kvůli obavám z rychlého zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky nyní prudce oslabují akcie v Číně i jinde ve světě a banka se tímto krokem snaží uklidnit a stabilizovat domácí akciový trh.

Redakce IW
Redakce IW
25. 8. 2015 | 12:29
Asijská ekonomika

Banka snížila jednoletou výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 % a jednoletou depozitní sazbu rovněž o čtvrt procentního bodu na 1,75 %. Banka přistoupila ke snížení sazeb od loňského listopadu už po páté, naposledy tak učinila v červnu.

Centrální banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 %. Tento krok má podpořit poskytování úvěrů. Podle odhadů analytiků to bude znamenat dodatečnou injekci ve výši 650 miliard jüanů.

Zásah centrální banky přichází po dvou dnech prudkého poklesu čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. V pondělí čínské akcie klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.

Analytici se shodují, že kroky čínské centrální banky náladu v nejbližším období stabilizují. Evropské akcie okamžitě po zprávě výrazně zrychlily růst. "(Ale v dlouhodobém horizontu) je diskutabilní, zda změny v měnové politice mohou akciové trhy stabilizovat," řekl hlavní ekonom Investec Philip Shaw.

Většina finančních analytiků další snížení úroků očekávala kvůli posledním zprávám o poklesu vývozu, zpracovatelského sektoru a zhoršení dalších indikátorů.

Důvěrou investorů na počátku měsíce otřáslo také rozhodnutí banky devalvovat oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na dolar. Investoři si to vysvětlili jako signál, že tempo růstu ekonomiky se snižuje rychleji, než Peking očekával. Devalvace by mohla pomoci čínským vývozcům, kteří bojují se slábnoucí poptávkou. Centrální banka však následně intervenovala na devizovém trhu, aby výraznějšímu oslabení kurzu zabránila.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,4 %, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Vláda letos čeká dosažení stejného tempa jako loni, ekonomové však počítají s dalším zpomalením, většinou na zhruba sedm procent.

"Čínská centrální banka se rozhodla přijít s klasickou akcí v době výprodejů na trzích a obav ze zpomalující ekonomiky, tedy s uvolněním měnové politiky, a to snížením sazeb o 25 bazických bodů (roční výpůjční na 4,6 % a roční depozitní na 1,75 %). Snížila rovněž požadavky na rezervy bank, aby rozpumpovala tvorbu úvěrů. Čína v posledních dnech zastavila intervence na akciovém trhu poté, co se ukázaly být neefektivní," říká stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar. "Zpráva, že Čína něco dělá proti propadu trhů a zpomalení ekonomiky, je to, na co se čekalo již o víkendu. Akce z Číny je větrem do plachet všemu, co v posledních dnech výrazně ztrácelo. Zda to bude stačit, se ale teprve uvidí."

Zachrání padající trhy Čínská lidová banka? Sazby a povinné rezervy šly dolů

Zachrání padající trhy Čínská lidová banka? Sazby a povinné rezervy šly dolů

Zdroj: ČTK, Reuters

Asijská ekonomikaAsijské akcieCentrální bankyČínaKorekce na trzíchPodpora ekonomikySvětové akcieÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná