US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,49 %
KB-0,39 %
Erste+0,17 %

Americké akcie úterní seanci zahájily silným růstem, optimismus ale investorům dlouho nevydržel

Americké akcie po zahájení úterního obchodování výrazně zpevňovaly, a umazávaly tak podstatnou část pondělních ztrát. Investory podpořilo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby a minimální rezervní poměr pro banky s cílem podpořit čínské akcie, které v úterý dál výrazně klesly. Ještě před polovinou seance se ale optimismus začal vyčerpávat a hlavní indexy rychle přešly do sestupného trendu, což vyústilo až v jejich propad pod nulu.

Redakce IW
Redakce IW
25. 8. 2015 | 22:30
Americké akcie

Dow nakonec oslabil o 1,29 % 15 666,44 bodu, S&P 500 klesl o 1,35 % na 1 867,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,44 % na 4 506,49 bodu. Index volatility VIX po předchozím prudkém růstu v úterý klesl o 11,59 % na 36,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vyskočil o osm bazických bodů na 2,087 %. V pondělí americké akciové trhy výrazně klesly a například index Dow zaznamenal nejvýraznější pokles za čtyři roky.

Index S&P 500 po růstu o zhruba 3 % nakonec ztratil 1,35 %, což znamenalo největší intradenní obrat do mínusu od 29. října 2008, kdy začínala finanční krize.

V mínusu úterní seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly sektor veřejných služeb a průmyslové odvětví. Naopak nejméně odepsaly telekomunikační tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a finanční tituly.

V pondělí zajistily téměř polovinu (49 %) obchodů počítačové algoritmy. Celkem v prvním obchodním dni tohoto týdne změnilo majitele 14,2 miliardy akcií, když průměr činí 7,5 miliardy akcií. Vyplývá to z dat TABB Group. V roce 2009 bylo denně zobchodováno v průměru 9,8 miliardy akcií, z čehož počítačové algoritmy zobchodovaly v průměru asi 61 %.

Čínská centrální banka v úterý kolem poledne SELČ snížila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Banka zároveň snížila depozitní sazbu, a to rovněž o čtvrt procentního bodu, tentokrát na 1,75 %. Snížen byl i požadavek na podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 %.

Zásah centrální banky přišel po dvou dnech prudkého propadu cen čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. Čínské akcie v pondělí klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.

"Ať už paniku na trzích v posledních dnech vyvolalo cokoli, je podle mě více než pravděpodobné, že se to vrátí," řekl Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott.

"Vývoj, jehož jsme dnes svědky, je po tak silných propadech, jaké jsme zažili v posledních dnech, obvyklý. Bude nějakou chvíli trvat, než se na trh vrátí důvěra," doplnil Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom ve společnosti Rockwell Global Capital.

"Akcie sice spadly do pásma korekce, nemyslím si ale, že by v něm zůstaly delší dobu," dodal Kevin Mahn, investiční šéf v Hennion and Walsh, který tak vyjádřil spíše optimismus.

Analytik z HSBC Frederic Neumann upozornil, že čínská ekonomika nepřestává zpomalovat, zatímco americká centrální banka může do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby ze současných rekordních minim. To podle něj ohrožuje dva hlavní pilíře růstu světové ekonomiky z posledních let, jimiž jsou poptávka z Číny a levné peníze. Že by se ale teď opakovala asijská finanční krize z konce 90. let, to podle něj není příliš pravděpodobné.

Přibližně půl procenta v úterý připsaly akcie technologické společnosti Apple (+0,6 %) poté, co se v pondělí poprvé od října 2014 sesunuly pod hladinu 100 dolarů. Výrazné propady z předchozích dní korigovaly i akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+4,79 %).

Akcie maloobchodního prodejce spotřební elektroniky Best Buy (+12,57 %) zpevnily po zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků o více než 14 %. Společnost před začátkem obchodování oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,49 USD nad odhadem trhu 0,34 USD při tržbách 8,53 miliardy USD nad odhadem trhu 8,29 miliardy USD.

Poklesem naopak na hospodářské výsledky reagovaly akcie stavební společnosti Toll Brothers (-7,83 %). Firma uvedla, že v třetím finančním čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 0,36 USD pod odhadem trhu 0,49 USD při tržbách 1,03 miliardy USD proti 1,06 miliardy USD ve stejném období v loňském finančním roce. Analytici čekali, že stavebník vykáže tržby 1,04 miliardy USD.

Dále zlevnily akcie těžaře zlata Newmont Mining (-4,26 %), které prodloužily sérii poklesů na tři seance. Akcie těžařů a dalších firem navázaných na komodity srážejí obavy z vývoje čínské a světové ekonomiky výrazněji než ostatní tituly.

Dolar se odrazil od 7měsíčních minim, ropa smazala část ztrát

Dolar v úterý posílil o necelé procento vůči koši šesti předních měn a zotavil se ze sedmiměsíčních minim vůči euru a japonskému jenu. K růstu americké měny přispělo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby.

Krátce po desáté hodině euro k dolaru oslabovalo zhruba o 0,5 % na 1,1525 EUR/USD a dolar k jenu rostl zhruba o 0,6 % na 118,71 USD/JPY. Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši dalších šesti hlavních světových měn, vzrostl o 0,81 % na 94,092 bodu.

"Dnešní síla dolaru je přímým důsledkem kroků čínské centrální banky," uvedl analytik Douglas Borthwick ze společnosti Chapdelaine Foreign Exchange. Upozornil však, že situace na devizovém trhu zůstává vrtkavá.

V pondělí dolar výrazně oslaboval, protože obavy ze zhoršujícího se stavu čínského hospodářství vyvolaly pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) v letošním roce přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 %, aby podpořil americkou ekonomiku. Zvýšení úroků by posílilo atraktivitu americké měny.

Světové ceny ropy se v úterý zvyšovaly, a částečně se tak vzpamatovaly z hlubokých ztrát, které utrpěly v minulých dnech. Přetlak nabídky suroviny na světovém trhu a obavy z rychlého tempa zpomalování růstu ekonomiky v Číně ale způsobují, že ceny zůstávají v blízkosti nejnižších hodnot za šest a půl roku.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o necelé procento na 42,94 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o necelá dvě procenta na 38,86 USD za barel. V pondělí ceny ropy klesly na nejnižší úroveň od začátku roku 2009. Mnoho analytiků se i přes úterní vývoj domnívá, že základní faktory vývoje na trhu budou držet ceny nízko.

"Všechno závisí na evropském akciovém trhu," řekl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. "Když budou akcie dál padat, ropa je bude následovat," dodal.

Cena zlata se v úterý propadla o více než 15 dolarů na 1 139,55 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelých 16 centů na 14,65 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Toll Brothers ve 3QFY2015: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,03 miliardy USD (loni: 1,06 miliardy USD).
  • Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,29 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie