Americké akcie v pátek uzavřely v mínusu, výrazně zlevnily i za celý týden

Americké akcie zahájily páteční obchodování poklesem a hlavní indexy ztrácely více než procento. Páteční nejednoznačné údaje z trhu práce nezmírnily nejistotu investorů ohledně načasování prvního zvýšení úrokových sazeb z nynějších minim. Na Wall Street navíc před třídenním volnem převládla opatrnost a obchodníci ruší dosavadní pozice.
Index Dow klesl o 1,66 % na 16 102,38 bodu, S&P 500 odepsal 1,53 % na 1 921,22 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 1,05 % na 4 683,92 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,55 % na 27,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl přes tři bazické body na 2,12 %.
Za celý týden index Dow odepsal 3,25 %, S&P 500 ztratil 3,40 % a Nasdaq klesl o 2,99 %.
Akcie oděvní firmy Abercrombie & Fitch přidaly 0,3 % a cenné papíry maloobchodního řetězce s oblečením Express připsaly 0,75 %, zatímco cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike odepsaly 0,8 %, akcie výrobce zemědělských produktů Monsanto ztratily procento, akcie Schlumberger zlevnily o 1,5 % a akcie těžaře Freeport-McMoRan odepsaly přes 3 %.
Americká ekonomika v srpnu zpomalila tempo vytváření nových pracovních míst na 173 000 příležitostí, což bylo nejméně za pět měsíců. Míra nezaměstnanosti ale klesla na nové více než sedmileté minimum 5,1 % a zrychlil se růst mezd. Ve zpracovatelském sektoru pak zaniklo nejvíce míst za dva roky.
"Touto zprávou, ve které nižší nárůst míst kompenzovaly jiné faktory, se Fed ocitl v nepříjemné nejistotě ohledně zářijového zvýšení sazeb," řekl agentuře Reuters hlavní ekonomický poradce německé pojišťovny Allianz Mohamed El-Erian.
Ropa na závěr týdne oslabila, získala ale druhý týden za sebou
Světové ceny ropy na závěr týdne klesaly, jinak ale trh druhý týden za sebou mírně získává. V pátek ropu srážel pokles akcií, později ale ztráty zmírnily údaje o poklesu počtu nových vrtů ve Spojených státech.
Severomořská ropa Brent kolem 21.25 SELČ ztrácela přes dvě procenta na 49,54 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala 1,65 % na zhruba 45,97 USD.
Páteční údaje společnosti Baker Hughes ukázaly, že počet zprovozněných vrtných souprav v USA za minulý týden klesl o 13, což byl první pokles po šesti týdnech růstu. Investice do nové těžby znovu zpomalil obnovený letní propad cen.
Ceny ropy klesly na začátku minulého týdne až na minimum za šest a půl roku. Ztráty ale takřka smazal následný několikadenní prudký vzestup.
Dolar po údajích o nezaměstnanosti v USA kolísal
Dolar po pátečních údajích o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech výrazněji kolísá. Vůči euru mírně zpevnil, zatímco k japonskému jenu oslaboval. Zpráva proti očekávání nepřinesla jasnější představu o tom, zda americká centrální banka (Fed) už tento měsíc zvýší základní úrokové sazby.
Kolem 21.30 SELČ euro vůči dolaru pouze nepatrně ztrácelo a pohybovalo se na 1,1144 USD. K jenu odepisovalo 0,76 % na 132,56 JPY. Dolar vůči jenu ztrácel 0,9 % na 119 JPY, ke koši hlavních světových měn pak zůstával téměř beze změny na 96,34 bodu. Celý den se střídavě pohybuje mezi ztrátou a ziskem.
Investoři čekali, že páteční zpráva jasně naznačí, zda Fed tento měsíc přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Statistika ale podle analytiků jasný obrázek nedává - hlavní údaj je slabý, nicméně další ukazatele vypadají lépe.
"Nikdo si nemyslí, že zvýšení úroků v září je hotová věc, ale určitě je to podporuje," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Brown Brothers Harriman & Co. Win Thin.
Měnový výbor Fedu zasedá 16. a 17. září a trhy ještě donedávna předpokládaly, že právě na něm se rozhodne o prvním zvýšení úroků. To ale v minulých týdnech zpochybnily otřesy na finančních trzích a další signály zpomalování čínské ekonomiky.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v srpnu vytvořila 173 tisíc pracovních míst, čekalo se 217 tisíc míst. Zároveň však došlo k poklesu míry nezaměstnanosti na 5,1 %, tedy na nejnižší hladinu od dubna 2008, a pozitivně byly také revidovány údaje za červenec a červen. Červencový údaj byl revidován výše na 245 tisíc z dříve hlášených 215 tisíc a červnový na 245 tisíc z původně hlášených 231 tisíc. Míra participace v srpnu zůstala na 62,6 %.
- Prezident richmondské pobočky amerického Fedu Jeffrey Lacker v pátek prohlásil, že je načase, aby Fed ukončil období rekordně nízkých sazeb a přistoupil k prvnímu zvýšení. Nyní je k tomu podle něj vhodná doba, protože negativní vlivy zimního počasí a nízkých cen ropy už pominuly.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 7,4 % na 41,9 miliardy dolarů, což byl nejnižší údaj od února. Přispěl k tomu růst vývozu. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, naznačuje, že americká ekonomika i v době obav ze zpomalení globálního ekonomického růstu zůstává silná.
- ISM index nákupních manažerů v sektoru služeb v srpnu klesl na 59 bodů (odhad: 58,2 bodu, červenec: 60,3 bodu).
- Expanze amerického sektoru služeb v srpnu podle finálních dat zrychlila. Index nákupních manažerů v sektoru služeb v srpnu vzrostl na 56,1 bodu z 55,7 bodu v červenci, předběžná data počítala s poklesem na 55,2 bodu. Kompozitní index vzrostl na 55,7 bodu z 55 bodů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 29. srpna vzrostl na 282 tisíc z 270 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 271 tisíc). Očekával se růst na 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. srpna klesl na 2,257 milionu z 2,266 milionu (revidováno z 2,269 milionu) v předchozím týdnu, čekal se pokles na 2,250 milionu.
- Americká automobilka Ford Motor ve čtvrtek otevřela v Rusku továrnu na motory. Závod, jehož výstavba stála 275 milionů dolarů, jí pomůže snížit závislost na nákladnějším dovozu komponentů a zmírnit dopady kolísání hodnoty ruského rublu.
- AOL koupí firmu Millennial Media za 1,75 dolaru za akcii, tedy zhruba s 31% prémií.
- RBC Capital snižuje cílovou cenu na akcie společnosti Boeing na 145 ze 159 dolarů.
- Piper Jaffray zvyšuje doporučení na akcie eBay na "neutral" z "underweight", cílovou cenu snižuje na 30 z 50 dolarů.
- Po rychlé korekci mají investoři pocit, že akcie výrazně zlevnily a mohou být opět zajímavou nákupní příležitostí. Robert Shiller ale i na základě svého indikátoru, očištěného 10letého P/E (CAPE), upozorňuje, že jsou akcie stále oceněné velice štědře a že by investoři, obrazně řečeno, neměli slepě naskakovat do vlaku, který couvá a zatím jen přibrzdil.
- Americká centrální banka ve středu zveřejnila svou průběžnou zprávu o stavu ekonomiky za červenec a první polovinu srpna. Celkově zpráva pro americké hospodářství vyznívá pozitivně. Ekonomika Spojených států podle Fedu během léta pokračovala v růstu, zároveň ale banka uvedla, že některé podniky již začaly pociťovat negativní důsledky zpomalování hospodářské expanze v Číně.
- Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu podle zprávy agentury ADP vytvořil 190 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 200 tisíc nových pracovních míst po 177 tisících v červenci (revidováno níže z dříve hlášených 185 tisíc). "Sto devadesát tisíc pracovních míst vytvořených v soukromém sektoru podle organizace ADP je těsně pod očekáváním a nijak by nemělo změnit stávající odhady pátečních oficiálních čísel z trhu práce. Nedá se ani čekat, že by tento údaj sám o sobě nějak ovlivnil očekávání výsledku zářijového zasedání FOMC," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,4 %, což je méně než očekávaný 0,9% růst. Zároveň však došlo k pozitivní revizi červnového růstu na +2,2 % z dříve hlášených +1,8 %. Po očištění o dopravní prostředky vzrostly objednávky o 0,6 %, tedy stejným tempem jako v červnu (revidováno na +0,6 % z +0,5 %).
- Americké banky v letošním druhém čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o sedm procent na rekordních 43 miliard dolarů. Uvedla to ve středu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Dodala, že počet bank, které se potýkají s problémy, klesl proti předchozím třem měsícům o 25 na 228. Dostal se tak na nejnižší úroveň za téměř sedm let.
- Index aktivity ISM pro oblast New Yorku se v srpnu propadl na 51,1 bodu (červenec: 68,8 bodu).
- Produktivita práce v USA ve druhém kvartálu podle finálních dat vzrostla o 3,3 %, čekal se růst o 1,3 %. Jednotkové náklady práce ve druhém čtvrtletí spadly o 1,4 %, předběžná data počítala s 0,5% růstem.
- Spojené státy rozšířily seznam ruských firem vystavených sankcím za šíření jaderných a raketových technologií a za podporu agresivní ruské politiky vůči Ukrajině. Oznámilo to ve středu na svém webu ministerstvo obchodu USA. Rusko na rozšíření sankcí odpovědělo důrazným protestem a obvinilo Washington, že vědomě ničí základnu pro možnou normalizaci vztahů s Moskvou.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "buy" z "neutral".
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie společnosti General Mills na "equal weight" z "underweight".
- R. W. Baird zvyšuje doporučení na akcie BB&T na "outperform" z "neutral".
- Piper Jaffray zvyšuje doporučení na akcie výrobce hraček Hasbro na "overweight" z "neutral".
- Stavební výdaje v červenci ve Spojených státech vzrostly o 0,7 % na nejvyšší úroveň za více než než sedm let. Silný růst zaznamenaly zejména soukromé investice. Stavební výdaje v USA rostou už osm měsíců po sobě a v meziročním srovnání byly v červenci vyšší o 13,7 %.
- Výrobní index nákupních manažerů ISM v srpnu ve Spojených státech nečekaně spadl na 51,1 bodu z červencových 52,7 bodu, očekával se jen mírný pokles na 52,5 bodu. Hůře jsou na tom nové zakázky i zaměstnanost v odvětví, výrazně negativně trhy překvapily také ceny.
- Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru se v srpnu podle finálních dat agentury Markit mírně utlumila. Index nákupních manažerů klesl na 53 bodů z červencových 53,8 bodu, předběžná data však počítala s ještě větším poklesem, a to na 52,9 bodu. Pomalejším tempem v srpnu vzrostly jak celková produkce sektoru, tak nové zakázky a zaměstnanost.
- Prodeje aut v srpnu v USA překonaly odhady. Anualizovaně se celkově prodalo 17,72 milionu vozů (nejvíce ze posledních deset let), čekalo se jen 17,3 milionu po 17,46 milionu v červenci.
- Společnost McDonald's oznámila, že od 6. října bude držet nabídku snídaní po celý den.
- Společnost Google představila nové logo.
- Řetězec Chipotle Mexican Grill jídla na svém menu propaguje s tím, že v nich nejsou užívané geneticky modifikované potraviny. Právě kvůli tomuto tvrzení nyní čelí obžalobě ze strany Plaintiff Colleen Gallagher, která naopak tvrdí, že výrobky Chipotle tyto geneticky modifikované potraviny obsahují. Chipotle uvedla, že se bude nařčení bránit u soudu.
- Citigroup přidala akcie společnosti FedEx na svůj seznam doporučených titulů k nákupu.
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie American Airlines Group a Delta Air Lines na "kupovat" z "držet".
- Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,62 USD), tržby: 3,01 miliardy USD (odhad: 2,22 miliardy USD).
- Světové ceny ropy klesly příliš nízko a příliš rychle a dá se předpokládat, že během příštího roku se budou opět zvyšovat. Tvrdí to analytici v průzkumu agentury Reuters. Cena bude vyšší, než je v současné době, i tak ale nedosáhne hodnot, které analytici předpovídali ještě přednedávnem. K růstu podle nich přispěje fakt, že růst nabídky zpomaluje, zatímco poptávka se dále zvyšuje.
- Světová ekonomika pravděpodobně poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Uvedla to v úterý šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Příčinou je podle ní pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se tržních ekonomik, především v Latinské Americe. Před svou návštěvou Indonésie také Lagardeová oznámila, že se vedení MMF a Světové banky rozhodla uspořádat v této zemi v roce 2018 přespříští výjezdní výroční zasedání.
- Zakladatel a editor The Gartman Letter Dennis Gartman je zmatený ohledně toho, co americká centrální banka udělá na svém zářijovém zasedání. Část trhu spekuluje, že by na zasedání mohla rozhodnout o zvýšení hlavní úrokové sazby z rekordního minima 0-0,25 %, většina investorů to ale již nějakou dobu nepředpokládá. Gartman nejistotu vyjádřil v rozhovoru pro finanční televizi CNBC. Současně také uvedl, že na trhu s ropou by nyní mnohem raději nakupoval, než prodával.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v srpnu klesl na 54,4 bodu (odhad a červenec: 54,7 bodu).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v srpnu -15,8 bodu, analytici čekali -3,8 bodu po červencových -4,6 bodu.
- SunTrust zvyšuje doporučení na akcie Twitteru na "buy" z "neutral".
- Čínská centrální banka v pondělí podpořila čínský mezibankovní trh dalšími 140 miliardami jüanů. Od minulé středy tak mezibankovnímu trhu poskytla finanční injekci prostřednictvím opatření na podporu likvidity ve formě krátkodobého financování (SLO) již potřetí.
- Americká investiční banka Goldman Sachs snížila svůj výhled růstu čínské ekonomiky v letech 2016-2018. Zareagovala tak na rostoucí pesimismus ohledně dalšího vývoje druhého největšího hospodářství světa.
Výsledková sezóna
- Joy Global, výrobce těžebních zařízení, oznámil 37% pokles zisku kvůli nízké poptávce. Zhruba 60 % příjmů firma generuje prodejem zařízení pro těžbu uhlí, jehož ceny několik let klesají a celý sektor je pod tlakem. Čistý zisk Joy Global klesl na 44,9 milionu USD (0,46 USD na akcii), loni firma vydělala 71,3 milionu USD (0,71 USD na akcii). Akcie firmy ve čtvrtek -14,60 %.
- Campbell Soup oznámila za svůj čtvrtý fiskální kvartál smíšená čísla. Ve čtvrtletí do 2. srpna vydělala 68 milionů USD (0,22 USD na akcii), před rokem měla zisk 137 milionů USD (0,43 USD na akcii). Očištěný zisk na akcii dosáhl 0,43 USD (odhad: 0,42 USD). Tržby za stejné období dosáhly 1,69 miliardy USD (odhad: 1,71 miliardy USD, loni: 1,85 miliardy USD). Tržby firmy podle jejího vyjádření negativně ovlivnil silný dolar. Za celý rok firma oznámila zisk na akcii 2,46 USD a tržby 8,08 miliardy USD. Výhled na další rok (zisk 2,55 USD na akcii) je v souladu s odhady trhu. Akcie firmy ve čtvrtek +1,59 %.
- Z indexu S&P 500 nezveřejnila výsledky za 2Q2015 již pouze společnost Kroger. Ta je oznámí v pátek 11. září.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, MarketWatch
Aktuality
