ZEW: Očekávání analytiků a investorů ohledně německé ekonomiky se v září výrazně zhoršila, hodnocení současné situace je naopak opět lepší

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 12,1 bodu z 25 bodů v srpnu. Očekával se jen pokles na 18,3 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 67,5 bodu z 65,7 bodu v srpnu, čekal se pokles na 64 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zhoršilo, když index spadl na 33,3 bodu z 47,6 bodu v srpnu.
"Z německého konjunkturálního indexu ZEW je cítit strach z globálního vývoje: hodnocení současné situace je dobré, dokonce lepší než minule a než se čekalo, zato očekávání se propadají, a to o dost rychleji, než se čekalo. Podle našeho názoru je však ZEW až příliš ovlivněn děním na finančních trzích, především panikou po propadu čínských akcií a devalvaci jüanu. Lepší obrázek než ZEW by mohl poskytnout jeho kolega od institutu IFO, který je počítán na základě odpovědí lidí pohybujících se v reálné ekonomice, a neměl by tedy být až tak ovlivněn sentimentem na finančních trzích," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se tento měsíc propadla. Poškodily ji obavy z pomalejšího vývozu kvůli ekonomickému útlumu na rozvíjejících se trzích. Uvedl to v úterý mannheimský institut ZEW. Index důvěry se oproti předešlému měsíci snížil na méně než polovinu: ze srpnových 25,0 bodu na 12,1 bodu.
"Zhoršující se ekonomický vývoj na rozvíjejících se trzích sráží hospodářské vyhlídky německé ekonomiky orientované na vývoz," uvedl v prohlášení šéf institutu Clemens Fuest. Zatímco ve druhém kvartálu poháněla hospodářský růst největší evropské ekonomiky převážně zahraniční poptávka, "je stále méně pravděpodobné, že export bude povzbuzovat růst v blízké budoucnosti", uvedl také.
Hodnocení současných podmínek v Německu se ale navzdory očekávání mírně zlepšilo. Dílčí index stoupl na 67,5 bodu z 65,7 bodu.
Experti na finanční trhy byli naopak pesimističtější pokud jde o ekonomický vývoj eurozóny. Dílčí ukazatel ekonomické důvěry pro země eura se snížil o 14,3 bodu na 33,3 bodu.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni ekonomika stoupla o 1,6 % a zaznamenala nejrychlejší růst za poslední tři roky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg