SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Řecké předčasné parlamentní volby vyhrála s velkým náskokem Tsiprasova SYRIZA

Poté, co 20. srpna podal premiér Alexis Tsipras demisi, se Řecko začalo připravovat na předčasné volby. Za posledních šest let se jedná už o páté parlamentní volby. Vítězem se nakonec stejně jako v předchozích volbách stala koalice SYRIZA Alexise Tsiprase, která získala 35,47 % hlasů. Druhá byla opoziční Nová demokracie s 28,09 % hlasů, třetí neonacistický Zlatý úsvit (6,99 %) a čtvrtá socialistická strana PASOK (6,28 %).
Podle analytiků z Bloombergu mohou nastat čtyři scénáře:
1. Vláda umírněné koalice
Podle průzkumů veřejného mínění SYRIZA ani Nová demokracie nedokáží vyhrát s absolutní většinou. Podle agentury Bloomberg je tedy nejpravděpodobnější, že bude po volbách následovat tradiční kolečko hledání možných spojenců a výsledkem bude umírněná středopravá nebo středolevá koalice. Vítězná strana ve volbách získá 50 křesel navíc a mandát na vytvoření vlády. Pokud zvítězí SYRIZA, patrně se obrátí k menším, středovým stranám, jako jsou Pasok nebo To Potami, aby vytvořila "progresivní koalici", jak Tsipras zmiňuje v předvolební kampani. Pokud zvítězí Nová demokracie, bude rovněž hledat spojence mezi menšími stranami. Rychlé vytvoření vlády umožní nastartovat legislativní proces a začít zavádět reformy, které jsou potřeba k získání pomoci v rámci dalšího záchranného balíčku.
2. Velká koalice
Pokud budou jednání s menšími stranami neúspěšná nebo nepřinesou potřebnou většinu, mohly by se dvě hlavní strany spojit ve velkou koalici. Nový lídr Nové demokracie Vangelis Meimarakis už uvedl, že by s Tsiprasovou stranou SYRIZA pracovat dokázal, Tsipras to ale vyloučil. V poslední době však Tsipras projevuje známky mnohdy až nečekaného pragmatismu, takže v podstatě žádná varianta není vyloučená. Obě strany chtějí respektovat požadavky záchranného balíčku, na všechno ostatní však mají diametrálně odlišné názory, proto analytici z Bloombergu vnímají pravděpodobnost velké koalice jako velmi malou.
3. Nové volby
Nedělní volby by mohly vústit v roztříštěný parlament a neúspěšná jednání o koalici. Opakovala by se tak situace z roku 2012. Tehdy květnové volby vedly k politickému patu, jehož jediným řešením byly nové volby. V takovém případě by Řecko ztratilo další měsíc, který by mohlo věnovat zavádění reforem, na organizaci nových voleb. Bylo by pozadu s plněním svým závazků mezinárodním věřitelům, a ti by tak mohli ztratit trpělivost i důvěru.
4. Vládnoucí většina
Možnost, že by jedna ze stran dosáhla absolutní většiny a mohla vládnout sama, se jeví jako nejméně pravděpodobná ze všech čtyř scénářů. Pro zavádění reforem a stabilitu eurozóny by však byla tou nejlepší. Vláda jedné strany by měla mnohem delší životnost než kterákoli koalice, a mohla by se dokonce udržet u kormidla celé čtyřleté volební období, což by pokrylo celou dobu trvání záchranného programu, který má vypršet v roce 2018.
Aktuality

