Evropské akcie v pátek ožily, týden ale zakončily s výjimkou londýnské burzy v mínusu

Evropské akcie v pátek ožily z osmiměsíčního minima poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek večer prohlásila, že je americká centrální banka připravená zvýšit sazby ještě letos, čímž naznačila, že nedávný chaos na finančních trzích nijak nevykolejil americkou ekonomiku. Týden byl ale pro evropské burzy ztrátový.
Britský FTSE 100 v pátek připsal 2,47 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,07 % a německý DAX zpevnil o 2,77 %, a vyskočil tak z nejnižší hladiny od loňského prosince. Regionální STOXX Europe 600 po čtvrtečním propadu, kterým smazal své letošní zisky, v pátek ožil a připsal 2,8 %. Všech 19 sektorů indexu posilovalo o minimálně 1,5 %.
"Jedná se spíše o úlevnou rally vyvolanou objasňujícími poznámkami Yellenové," říká Carsten Hilck z Union Investment. "Trhy budou nadále kolísat, ale v posledních dvou dnech se očividně prodávalo více, než bylo třeba, a valuace se staly atraktivními. Obzvláště DAX investoři pořádně vytrestali, proto jsme včera začali znovu nakupovat německé akcie," dodává.
Za celý týden britský FTSE 100 posílil o 0,22 % na 6 109,01 bodu, zatímco francouzský CAC 40 odepsal rovné procento na 4 480,66 bodu, německý DAX klesl o 2,3 % na 9 688,53 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel slabší o 1,55 % na 349,28 bodu.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ukrajina se rozhodla zakázat ruským leteckým společnostem, včetně největších aerolinek Aeroflot, létat do země. Oznámil to v pátek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách vlády.
- Objem vkladů v řeckých bankách se v srpnu zvýšil o čtvrt procenta na 121,14 miliardy eur z červencových 120,83 miliardy eur. Zastavil se tak odliv vkladů z řeckého bankovního sektoru, který trval deset měsíců. Vyplývá to podle agentury Reuters z pátečních údajů řecké centrální banky.
- Od příštího týdne se ve Francii začnou na pozadí skandálu Volkswagenu provádět náhodné testy na stovce aut různých výrobců, která se v zemi prodávají. Auta ke kontrole budou vybírána losováním a na vyhodnocení testů bude dohlížet nezávislá komise. Oznámila to v pátek francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová.
- Tsipras: Řecko se dostane z krize za čtyři roky.
Hlavní události minulého týdne na evropských trzích
- Ukrajinská centrální banka snížila ve čtvrtek s platností od pátku svou klíčovou úrokovou sazbu na 22 % z dosavadních 27 %. Bylo to druhé snížení základní sazby za poslední měsíc. V březnu banka zvýšila sazbu o více než deset procentních bodů na 15leté maximum 30 %, aby potlačila prudce rostoucí inflaci a bojovala proti poklesu domácí měny.
- Česká národní banka (ČNB) na zářijovém zasedání rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Současně bankovní rada potvrdila, že hodlá pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.
- Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 108,5 bodu ze srpnových 108,4 bodu (revidováno z 108,3 bodu). Čekal se pokles na 107,9 bodu. Hodnocení současné situace naopak kleslo na 114 bodů ze 114,8 bodu, čekal se pokles na 114,7 bodu. Index očekávání se zvýšil na 103,3 bodu ze 102,2 bodu, očekával se pokles na 101,4 bodu.
- Norská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum a uvedla, že vzhledem k současnému výhledu norské ekonomiky by v příštích 12 měsících mohla ve snižování úroků dále pokračovat. Základní sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 0,75 %.
- Nálada německých spotřebitelů druhý měsíc za sebou klesá. Mohou za to obavy o vývoj globální ekonomiky a nejistota, jak se podaří zemi vyrovnat s rostoucím počtem uprchlíků. Ukázal to dnešní index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.
- Zisk před zdaněním švédského prodejce oděvů Hennes & Mauritz ve třetím fiskálním čtvrtletí činil 6,94 miliardy SEK (20 miliard Kč), což bylo zhruba na stejné úrovni jako loni. Růst zbrzdil silný dolar. Uvedla to společnost, která je druhým největším prodejcem oděvů v Evropě, ve čtvrtečním prohlášení.
- Některé dieselové vozy BMW v běžném provozu výrazně překračují evropské emisní normy. S odvoláním na informace mezinárodní organizace pro ekologickou dopravu ICCT to napsal v nejnovějším čísle časopis AutoBild. Podle něj by tak mohl skandál s emisemi zasáhnout po Volkswagenu další německou automobilku. Volkswagen tento týden přiznal, že v některých jeho autech byl instalován software, který při testech uměle snižoval emise.
- Německá automobilka Volkswagen manipulovala s emisními měřeními u naftových vozů i v Evropě, nejen ve Spojených státech. Uvedl to ve čtvrtek německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Zatím se ale podle něj neví, kolik jich přesně bylo. Volkswagen už v pondělí po zjištění amerických úřadů, že vybavil téměř půl milionu vozů v USA zařízením pro oklamání emisních testů, přiznal, že tento software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů, jak se očekávalo, ze srpnových 52,3 bodu. V sektoru služeb se index snížil na 54 bodů z 54,9 bodu, čekal se pokles na 54,2 bodu. Kompozitní index proto klesl na 53,9 bodu z 54,3 bodu v srpnu, očekával se pokles na 54 bodů.
- Německý zpracovatelský sektor v září podle předběžných dat agentury Markit zaznamenal nižší tempo expanze. Index nákupních manažerů klesl na 52,5 bodu z 53,3 bodu v srpnu, očekával se pokles na 52,6 bodu. Ve službách se index rovněž snížil, a to na 54,3 bodu z 54,9 bodu v srpnu, trh počítal s poklesem na 54,5 bodu. Kompozitní index tak vykázal pokles na 54,3 bodu z 55 bodů v srpnu, analytici predikovali 54,6 bodu.
- Aktivita francouzského zpracovatelského sektoru podle předběžných dat agentury Markit v září nečekaně vzrostla. Index nákupních manažerů přeskočil padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze a vzrostl na 50,4 bodu ze srpnových 48,3 bodu, očekával se jen nárůst na 48,6 bodu. Index sledující situaci v sektoru služeb rovněž ukázal na zrychlující expanzi, vzrostl na 51,2 bodu z 50,6 bodu v srpnu, očekával se mírnější růst na 51 bodů. Kompozitní index díky tomu vyskočil na 51,4 bodu z 50,2 bodu v srpnu.
- Portugalský statistický úřad ve středu výrazně zvýšil údaj o deficitu státního rozpočtu za loňský rok na 7,2 % hrubého domácího produktu z doposud uváděných 4,5 %. Statistici nově do rozpočtu zahrnuli náklady na záchranu banky Banco Espírito Santo.
- Generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn odstoupil z funkce, a převzal tím zodpovědnost za skandál kolem manipulací s emisemi u naftových vozů. Winterkorn oznámil rezignaci po středečním zasedání výkonného výboru dozorčí rady koncernu, jehož součástí je i česká Škoda Auto.
- Evropská centrální banka (ECB) bude potřebovat více času, aby posoudila, zda posílí svůj program nákupů dluhopisů. Řekl to ve středu šéf banky Mario Draghi v ekonomickém výboru Evropského parlamentu. Jeho slova podle agentury Reuters hatí očekávání, že ECB v nejbližší době zintenzivní pumpování peněz do ekonomiky formou nákupů státních dluhopisů, aby podpořila hospodářský růst a zvedla příliš nízkou inflaci.
- Německé ministerstvo dopravy ve středu popřelo obvinění, že vědělo o technologii, kterou automobilka Volkswagen používala k manipulaci s emisemi u naftových vozů. Volkswagen přiznal, že v milionech svých aut využíval software, který rozpoznal, zda je vůz právě testován na emise. V takovém případě se spustil systém, který zajistil, že testy ukážou nižší naměřené emise, než je skutečnost.
- Oblast bývalé Německé demokratické republiky (NDR) i 25 let po sjednocení země hospodářsky zaostává za zbytkem Německa. HDP na obyvatele je tam o třetinu nižší než na západě, nezaměstnanost naopak téměř dvojnásobná. Nové spolkové země proto budou i do budoucna potřebovat podporu. Ve středu to na tiskové konferenci řekla vládní zmocněnkyně pro nové spolkové země Iris Gleickeová.
- Německá mediální skupina Axel Springer jedná o převzetí amerického zpravodajského portálu Business Insider, za který je ochotna zaplatit zhruba půl miliardy dolarů. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací o tom informoval ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).
- Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se zřejmě pokusí ovládnout celou společnost CETIN prostřednictvím vytěsnění minoritních akcionářů. Chce ji začlenit do svých struktur. O2 Czech Republic pro PPF naopak zůstane jen finanční investicí. Na středečním představení firmy CETIN to uvedl člen její dozorčí rady a ředitel PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář. PPF vlastní v CETIN přes 90 % akcií a v O2 Czech Republic téměř 85 %.
- Německá automobilka Volkswagen oznámila, že ve třetím čtvrtletí ze svého zisku vyčlení v souvislosti se skandálem s emisemi 6,5 miliardy eur. Firma zároveň uvedla, že se skandál globálně týká 11 milionů vozů. Volkswagen může jenom v USA čelit pokutě až 18 miliard USD.
- Dozorčí rada německé automobilky Volkswagen chce v souvislosti s eskalujícím skandálem kolem manipulace s emisemi odvolat generálního ředitele skupiny Martina Winterkorna. S odvoláním na zdroje z dozorčí rady to v úterý napsal německý list Taggesspiegel. Winterkorna má podle něj nahradit nynější výkonný ředitel automobilky Porsche Matthias Müller. Mluvčí Volkswagenu ale zprávu listu označil za "nesmysl".
- Jihokorejská vláda oznámila, že překontroluje emise vozů VW a Audi s naftovým motorem. K tomuto kroku se odhodlala poté, co německá automobilka Volkswagen přiznala, že manipulovala s emisními testy ve Spojených státech.
- Švýcarsko: Obchodní bilance v srpnu vykázala přebytek 2,87 milionu CHF (červencový přebytek revidován na 3,58 milionu CHF z 3,74 milionu CHF).
- Francouzská vláda navrhuje, aby byl skandál kolem emisí aut v německé automobilce Volkswagen vyšetřen na úrovni celé Evropské unie. Řekl to v úterý francouzský ministr financí Michel Sapin, který zároveň vyzval, aby kontrolou prošla také auta francouzských automobilek, i když u nich prý nemá podezření na cokoliv nekalého. Automobily s naftovým motorem od Volkswagenu prozkoumá i Švýcarsko.
- Dánská farmaceutická firma Novo Nordisk v Íránu postaví výrobní zařízení za 70 milionů eur. Vyrábět v něm bude inzulinové pero FlexPen. Výrobní linka vytvoří asi 160 pracovních míst.
- Nová smlouva o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu v zimním období by mohla být podepsána tento pátek. Řekl to v úterý ukrajinský ministr pro energetiku Volodymyr Demčyšyn. Podle tiskové agentury Interfax Ukrajina také prohlásil, že strany se na bodech smlouvy dohodly předem. Jaká bude cena, zatím neuvedl.
- Švédská energetická společnost Vattenfall v úterý vyzvala potenciální zájemce k předložení nabídek na koupi jejích hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Zájem o tyto aktivity už dříve projevily české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH). Finanční ředitel ČEZ Martin Novák agentuře Reuters řekl, že o podání nabídky bude jeho společnost "rozhodně" uvažovat.
- Česká republika si loni výrazně polepšila v žebříčku nejatraktivnějších zemí pro investory. V hodnocení zemí podle počtu nově vzniklých pracovních míst se Česko zařadilo na 14. místo, v roce 2013 bylo 38. Vyplývá to ze studie společnosti IBM Global Location Trends, na kterou upozornila agentura CzechInvest.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v září podle předběžných dat klesl na -7,1 bodu (odhad a srpen: -6,9 bodu).
- Reálné mzdy v Německu se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,7 %. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst minimálně od roku 2008, do kterého sahají srovnatelné záznamy. Informoval o tom v úterý spolkový statistický úřad. K růstu reálných mezd velkou měrou přispěla nízká inflace. Podle agentury Reuters údaje statistického úřadu signalizují, že ve vývoji platů se odráží také zavedení minimální mzdy.
- Ruská ekonomika se nachází v obtížné, ale nikoli kritické situaci. Uvedl to v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že rozpočtový deficit by v příštím roce neměl překročit tři procenta hrubého domácího produktu.
- Akcie německé automobilky Volkswagen zahájily pondělí propadem o 13 % a zaznamenávají nejhlubší jednodenní ztrátu od listopadu 2009. Trh reagoval na páteční obvinění amerických úřadů, podle nichž společnost falšovala u řady vozů údaje o toxických emisích. Volkswagen je mateřskou společností české automobilky Škoda Auto. Akcie den zakončily se ztrátou 18 %.
- Bitcoin se stává legitimním nástrojem obchodování na finančních trzích. Americký regulátor Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oficiálně označil nejrozšířenější kryptografické platidlo za komoditu. Bitcoin byl často označován za měnu, která je využívána zejména k nelegálním transakcím, čímž značně utrpěla jeho důvěryhodnost. V poslední době však jeho legitimita ve finančním světě stoupá, což vyvrcholilo právě jeho označením za komoditu ze strany CFTC.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu snížila na 11,32 %, a dosáhla tak více než šestiletého minima. Vyplývá to z pondělní zprávy slovenského ústředí práce, které zastřešuje slovenské úřady práce. Loni v srpnu nezaměstnanost v zemi činila 12,56 %.
- Německo bude muset investovat do vzdělání přicházejících běženců, protože řada z nich není dostatečně kvalifikovaná pro práci v zemi. V pondělí to uvedl Gabriel Felbermayr z mnichovského ekonomického institutu Ifo. Doporučuje také snížit celostátní minimální mzdu, aby kvůli příchodu imigrantů nerostla v zemi nezaměstnanost.
- Největší ruský producent plynu Gazprom poslal Evropské komisi návrhy na mimosoudní urovnání případu, v němž Gazprom čelí obvinění z porušení antimonopolních pravidel. Uvedla to v pondělí ruská tisková agentura Interfax s odvoláním na informace od zástupců firmy.
- RBC Capital snižuje doporučení na akcie Anheuser-Busch InBev na "sector perform" a cílovou cenu upravuje směrem dolů kvůli možné akvizici SABMiller.
- Slovenské ministerstvo financí ponechalo výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 3,2 %, pro příští rok odhad tempa meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) země ale snížilo na 3,1 % oproti dosavadnímu předpokladu 3,7 %. Novinářům to řekl ministr financí Peter Kažimír.
- Švýcarská pojišťovna Zurich Insurance v pondělí odstoupila od srpnové předběžné nabídky na koupi britského konkurenta RSA za 5,6 miliardy liber (208 miliard Kč). Firma uvedla, že se tak rozhodla kvůli těžkým ztrátám, které utrpěla v důsledku ničivého srpnového výbuchu chemického skladiště v čínském přístavu Tchien-ťin.
- Odboráři České rafinérské dnes v 8.00 vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu svých požadavků - zvýšení tarifů a smluvních mezd o 2 000 korun. Řekl to předseda odborové organizace Martin Machačný. Odbory nyní vyzvou ministerstvo práce a sociálních věcí, aby určil zprostředkovatele, s nímž budou dále jednat. Vlastník rafinerie, společnost Unipetrol uvedla, že situace se běžného provozu nedotkne.
- Británie poskytne projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point počáteční záruku ve výši dvou miliard liber (74 miliard Kč). Garance má povzbudit francouzskou energetickou společnost EDF a její čínské finanční partnery ke konečnému rozhodnutí o investici do odkládaného projektu. Oznámil to v pondělí v rámci své návštěvy v Číně britský ministr financí George Osborne.
- Šéf moldavské centrální banky Dorin Dragutsanu v pondělí rezignoval na svou funkci kvůli podvodům, které vedly ke zmizení miliardy dolarů z moldavských bank. Dragutsanu nicméně popřel, že by byl za skandál v bankovním sektoru zodpovědný. Obvinil politiky, že tuto "loupež století" nechtějí vyjasnit a snaží se svalit vinu na centrální banku.
Zdroj: Bloomberg