Shell končí s těžbou na Aljašce, nenašel dostatek ropy

Ropná společnost Royal Dutch Shell zastaví průzkum těžby v pobřežních vodách Aljašky, protože se jí v regionu nepodařilo nalézt dostatek ropy. Současně kvůli tomu zaúčtuje mimořádné odpisy 4,1 miliardy dolarů, oznámila v pondělí společnost.
Shell uvedl, že nenalezl ve své vrtu Bruger J v Čukotském moři dostatečné množství ropy a plynu, které by ospravedlnilo další průzkum. V rozhodnutí o zastavení těžby se odráží vysoké náklady na projekt a také nepředvídatelné regulační prostředí v oblasti.
Zpráva je velkou ranou pro Shell, který počítal s tím, že se těžba na Aljašce stane jedním ze zdrojů budoucího růstu jeho příjmů. Ochránci životního prostředí, kteří se několikrát pokusili projekt zablokovat, zprávu vítají.
Shell utratil za průzkum v Arktické oblasti více než sedm miliard USD, včetně 2,1 miliardy USD v roce 2008 za pronájem oblasti v Čukotském moři u severozápadního pobřeží Aljašky.
Ochránci životního prostředí uváděli, že průzkum v ekologicky křehké arktické oblasti by mohl způsobit nárůst emisí skleníkových plynů, úniky ropy a být pohromou pro lední medvědy, mrože a tuleně. V létě se demonstranti na kajacích neúspěšně pokusili zablokovat lodě Shellu v Seattlu a Portlandu.
Americká geologická služba USGS odhaduje, že v amerických arktických vodách Čukotského a Beaufortova moře je nejméně 26 miliard barelů vytěžitelné ropy, napsaly agentury AP a Reuters.
Zdroj: ČTK