Růst cen se v Německu v září podle předběžných dat zastavil

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v září stagnovaly, analytici očekávali meziroční nárůst o 0,1 % po srpnových +0,2 %. Meziroční inflace harmonizovaná s metodikou výpočtu EU klesla dokonce na -0,2 %, očekávala se nula po srpnových +0,1 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 % po srpnové stagnaci, čekal se jen pokles o 0,1 %, a podle dat harmonizovaných s metodikou výpočtu EU inflace meziměsíčně zpomalila rovněž na -0,2 % ze srpnové nuly, přestože se očekávalo mírnější zpomalení na -0,1 %.
Meziroční míra inflace v Německu klesla v září na -0,2 % ze srpnové úrovně 0,1 %. Vyplývá to z úterních předběžných údajů spolkového statistického úřadu, harmonizovaných s metodikou Evropské unie. Do záporného pásma se německá inflace přehoupla znovu po osmi měsících a podle ekonomů je pravděpodobné, že do deflace srazí i celou eurozónu.
V celé eurozóně klesla meziroční míra inflace v srpnu na 0,1 % z červencových 0,2 %. Německo je největší ekonomikou eurozóny a pokles tamní inflace do záporných čísel zřejmě srazí její míru v eurozóně do minusu i v celé měnové unii, uvedla ekonomka firmy Sal Oppenheim Ulrike Kastensová. Evropskou centrální banku (ECB) by to mohlo přimět k dalšímu uvolnění měnové politiky.
V lednu německá ekonomika sklouzla poprvé od roku 2009 do cenové deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Cenová hladina se nachází pod tlakem výrazného zlevňování benzinu, které se na cenách projevilo i tento měsíc.
Inflace v eurozóně se od října 2013 nachází pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg