US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Zpracovatelský sektor v Česku v září expandoval pomaleji než v srpnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Česku v září klesl na 55,5 bodu ze srpnových 56,6 bodu, očekával se pokles na 56 bodů.

Redakce IW
Redakce IW
1. 10. 2015 | 9:31
Česká ekonomika

Průzkumová data PMI v září signalizovala pokračující zlepšování podnikatelských podmínek v české výrobě, ač volnějším tempem. Růst výroby opět zpomalil kvůli nejmenšímu nárůstu nových zakázek za devět měsíců. Celkový rozvoj sektoru byl ovšem ve třetím čtvrtletí nejsilnější od druhého čtvrtletí 2011.

Výrobci navíc stále nabírali nové zaměstnance výrazným tempem. Aktuální poznatky z průzkumu dále poukázaly na to, že během září klesly ceny jak vstupů, tak hotových výrobků.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od společnosti Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek,ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. PMI během září klesl druhý měsíc v řadě, ze srpnové hodnoty 56,6 bodu na 55,5. Svědčilo to o celkově nejmenším zlepšení obchodních podmínek v sektoru od května. Do poklesu hlavního indexu se v posledním období promítly složky výroby, nových zakázek a zásob vstupů na skladě, ačkoli všech pět složek mělo na index celkově pozitivní vliv. Průměr PMI za celé třetí čtvrtletí byl 56,5 bodu, což je nejvyšší hodnota od druhého čtvrtletí roku 2011.

Tempo růstu nových zakázek u českých výrobců v září dále pokleslo. Bylo sice celkově stále solidní a silnější než dlouhodobý průměr průzkumu, ovšem za rok 2015 bylo nejnižší. Růst nových exportních zakázek klesl o něco pomaleji než celkové zakázky, ale byl nejslabší od května. Zdrojem poptávky ze zahraničí v posledním období byly Německo, Polsko, Rusko a Ukrajina.

Slabší růst nových zakázek v září vedl k pomalejšímu růstu výroby. Tempo přesto bylo vyšší než dosavadní trend za rok 2015. Nadále rostla i rozpracovanost, ač jen mírně.

Zaměstnanost v sektoru v září nadále výrazně rostla. Tempo tvorby pracovních příležitostí bylo stejné jako v srpnu, kdy zaznamenalo minimum za čtyři měsíce. Bylo však rychlejší než trend za dosavadní období růstu, které trvá již 29 měsíců.

Nákupní aktivita se v září zvýšila nejpomaleji za devět měsíců. Dodavatelské lhůty prodejců se přesto nadále výrazně prodlužovaly, za což údajně mohl nápor na jejich kapacity.

Ceny vstupů klesly poprvé za sedm měsíců a ceny výstupů poprvé za půl roku, což respondenti spojovali zejména s nižší cenou ropy a její dopad na související materiály. Tempo poklesu ovšem bylo v obou případech jen mírné.

"Česká výroba v září stále zdravě rostla a data za třetí čtvrtletí vykázala nejlepší výkon od Q2 2011. Údaje z výroby naznačují, že by se oficiální tempo růstu zpracovatelského průmyslu mohlo v nadcházejících měsících udržet. Objevují se ovšem známky zpomalování z nedávného rekordního tempa zaznamenaného v červenci, o čemž svědčí zatím nejslabší nárůst nových zakázek v tomto roce," okomentoval zprávu Trevor Balchin, vedoucí ekonom u společnosti Markit.

Zdroj: Markit

Česká ekonomikaČeská republikaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie