Evropské akcie vykročily do nového týdne poklesem

Evropské akcie v pondělí zamířily do červených čísel, a přerušily tak nejdelší růstovou řadu od roku 2000.
Britský FTSE 100 odepsal 0,7 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,27 %, zatímco německý DAX naopak 0,23 % připsal. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,28 % poté, co v průběhu dne i o 0,3 % posiloval. V minulém týdnu index zpevnil o více než 4 % poté, co uzavřel nejhorší kvartál od roku 2011.
Akcie Glencore odepsaly 5,25 %, a zvrátily tak původní mírný růst. Jim Chanos, zakladatel společnosti Kynikos Associates, v pondělí naznačil, že akcie těžebního gigantu shortuje.
"Trh si v posledních několika dnech vedl dobře a potřebuje si odpočinout," říká Christian Zogg z LLB Asset Management. "Začíná výsledková sezóna a investoři se nyní budou určitě soustředit i na ni," dodává.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila německému automobilovému koncernu Volkswagen dlouhodobý rating o jeden stupeň na A-. Současně varovala, že by mohla rating automobilce dál snížit, a to až o dva stupně. Agentura tím reaguje na dopady skandálu s emisemi.
- Německý chemický koncern BASF investuje v příštích pěti letech do společných projektů s ruskou plynárenskou firmou Gazprom dvě miliardy eur. Řekl to předseda správní rady BASF Kurt Bock, který je teď na návštěvě Ruska v rámci oslav pětadvacátého výročí spolupráce ruské a německé firmy.
- Index důvěry investorů soukromého kapitálu ve střední Evropě klesl na nejnižší úroveň za tři roky. Hlavními důvody jsou obavy z odchodu Řecka z eurozóny, prohlubující se uprchlická krize a neuspokojivý růst čínského trhu, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi finančními investory.
- Anheuser-Busch InBev v pondělí počtvrté navýšil akviziční nabídku pro SABMiller. První nabídka zněla 38 liber za akcii, druhá 40 liber za akcii, následně AB InBev SABMilleru nabídl 42,15 libry na akcii a nejnovější nabídka činí 43,50 libry v hotovosti.
- Německá automobilová skupina BMW v září meziročně zvýšila dodávky svých vozů o 7,8 % na 215 413 vozidel. Znamená to pro ni nejlepší výsledek za tento měsíc v historii firmy, uvedla automobilka v pondělním sdělení. Obratu pomohl především solidní růst v Evropě.
- Bývalý generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn odstoupí ze zbývajících funkcí v rámci této skupiny. Bez uvedení zdrojů o tom v pondělí informoval německý list Süddeutsche Zeitung a německé televizní stanice NDR a WDR. Bývalého dlouholetého šéfa koncernu Winterkorna donutil v září k odchodu skandál s nepravdivým vykazováním výsledků naměřených hodnot emisí u naftových aut z koncernu Volkswagen.
- Společnost Facebook, provozovatel největší sociální sítě na světě, zaplatila v uplynulém roce v Británii na daních jen 4 327 liber, tedy méně než běžný zaměstnanec. Informovala o tom britská média.
- Volkswagen si už kvůli skandálu s emisemi musel dát stranou několik miliard eur na potenciální sankce. Nyní se množí spekulace, že společnost bude muset navýšit kapitál prostřednictvím emise akcií. V reakci na to se její prioritní akcie bez hlasovacích práv obchodují ve vztahu k ceně kmenových akcií s největším diskontem za posledních šest let.
- Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu. V prohlášení to v pondělí uvedl její šéf Alexej Miller. Gazprom přestal Ukrajině dodávat plyn začátkem července, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton z Británie za analýzu spotřeby, chudoby a blahobytu. Oznámila to Královská švédská akademie věd. Devětašedesátiletý Deaton působí na Princetonské univerzitě v USA. Naprostou většinu nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států, letos již druhým rokem za sebou udělena Evropanovi, který ale působí ve Spojených státech. Loni ji získal francouzský ekonom Jean Tirole.
Zdroj: Bloomberg