US MARKETZavírá za: 5 h 56 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Čtyřem zemím eurozóny hrozí, že nedodrží rozpočtové požadavky

Rakousku, Itálii, Španělsku a Litvě hrozí, že v příštím roce nedodrží rozpočtová pravidla Evropské unie. Oznámila to v úterý Evropská komise po prověrce rozpočtových plánů většiny zemí používajících jednotnou evropskou měnu. Komise rovněž potvrdila, že bude při hodnocení rozpočtové disciplíny zemí eurozóny případ od případu zohledňovat možné dopady migrační krize.

Podle agentury Reuters bude komise k výdajům souvisejícím s uprchlickou krizí přistupovat jako ke zvláštnímu případu a nebude je zahrnovat do výpočtu schodků. K ústupkům však bude ochotna až po důkladném přezkoumání těchto výdajů.

V pěti případech včetně Slovenska komise národní představu o rozpočtu na příští rok shledala v souladu s požadavky Paktu stability a růstu. Rozpočtové plány dalších sedmi zemí jsou podle komise "v zásadě v souladu" s požadavky.

Mezi tyto země patří rovněž Francie, která by nicméně podle zprávy nemusela v příštím roce některé rozpočtové cíle splnit. Francouzský premiér Manuel Valls v úterý navíc uvedl, že Francie nebude schopna dodržet rozpočtové požadavky EU kvůli zvýšeným bezpečnostních výdajům po pátečních teroristických útocích v Paříži.

Francie se nyní nachází v disciplinárním řízení, protože její rozpočtový schodek překračuje tři procenta hrubého domácího produktu. Zemím nacházejícím se v tomto řízení stanovují ministři financí EU individuální rozpočtové cíle pro jednotlivé roky.

Komise nezkoumala rozpočty Řecka a Kypru, protože tyto dvě země se nacházejí ve zvláštním ekonomickém režimu. Portugalsko doposud své rozpočtové plány nepředstavilo a komise zemi vyzvala, aby tak učinila co nejdříve.

"Tři roky po zavedení nového rozpočtového systému v eurozóně je většina zemí v souladu či v zásadě v souladu s požadavky," uvedl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. "Eurozóna pokračuje ve zlepšování stavu veřejných financí. Přispívá k tomu posilující hospodářské oživení," dodal.

Z plánů předložených 16 členskými státy eurozóny vyplývá, že souhrnný rozpočtový deficit těchto zemí by měl v příštím roce klesnout na 1,7 % hrubého domácího produktu z letošních 1,9 %. Zadlužení v eurozóně by se podle těchto plánů mělo napřesrok snížit pod 90 % HDP z letošních 91,1 % HDP.

"Poprvé od začátku krize vidíme také pokles dluhu. Situace v jednotlivých zemích je však rozdílná a problém vysokého zadlužení nadále brání rychlejšímu (hospodářskému) oživení. Je důležité, aby vlády pokračovaly v zodpovědné rozpočtové politice," uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Zdroj: ČTK

EurozónaItálieLitvaRakouskoŠpanělskoZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika